Glaukoma (ūmus priepuolis)


Apibrėžimas
Glaukoma – tai akių liga, kuri atsiranda padidėjus spaudimui akies viduje. Būdinga vyresnio amžiaus žmonėms. Su metais tikimybė susirgti glaukoma didėja. Ūmaus glaukomos priepuolio metu akispūdis staiga pakyla iki 50-70 mm Hg, kai sveiko žmogaus akies spaudimas būna apie 10-21 mmHg.

Priežastys
Glaukoma atsiranda pakilus spaudimui akies viduje ir sutrikus normalios akies funkcijoms. Ūmų glaukomos priepuolį gali išprovokuoti emocinė įtampa, kūno atšalimas ar perkaitimas, sunkus fizinis darbas, ilgalaikis buvimas (nemiegant) tamsoje, medikamentinis vyzdžio išplėtimas, kartais kitos, neaiškios priežastys. Tuomet akies lęšiukas prisispaudžia prie rainelės ir vyzdžio, taip sutrikdydamas akies skysčio nutekėjimą iš užpakalinės akies kameros į priekinę. Rainelės šaknis užspaudžia priekinės kameros kampą bei trabekulas ir skystis iš akies nebegali nutekėti, akispūdis labai pakyla – išsivysto ūmus glaukomos priepuolis.

Simptomai

Regos sutrikimas
Aukštas kraujo spaudimas
Ašarojimas
Akies obuolio sukietėjimas
Šviesos baimė
Šaltkrėtis
Staigus akies skausmas
Staigus galvos skausmas
Akių paraudimas
Pykinimas


Eiga
Ūminis glaukomos priepuolis pasireiškia staigiu galvos, akies skausmu, kurį lydi pykinimas, vėmimas, šaltkrėtis, pakyla arterinis spaudimas. Akis parausta, pablogėja regėjimas, pacientas mato lyg pro rūką, ašaroja, bijo šviesos. Akies obuolys čiuopiant būna kietas kaip akmuo. Retkarčiais apie šviesos šaltinį ligonis mato vaivorykštinius ratilus. Jei taip atsitiko, ligonis turėtų nedelsdamas kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą, mat per tokį priepuolį labai pažeidžiamas regos nervas ir akis gali apakti.

Komplikacijos
Laiku nesuteikus pagalbos, ligonis gali apakti.

Tyrimai
Gydytojas ištiria regėjimo aštrumą, apžiūri akis iš išorės. Vidinės struktūros apžiūrimos specialiu mikroskopu, tiriamas akių dugnas. Akispūdis matuojamas specialiu prietaisu – tonometru, taip pat tiriamas akiplotis. Būtina nustatyti glaukomos rūšį, nes nuo to priklauso ir gydymo taktika. Todėl atliekama gonioskopija – specialia linze apžiūrimas akies priekinės kameros kampas. Gydymas priklauso ir nuo to, kiek pakenktas regos nervas ir akiplotis, todėl ligoniui šie tyrimai vis kartojami.

Profilaktika
Kadangi ši liga nėra skausminga, o regėjimas ilgai išlieka geras, tai tik profilaktiškai tikrinant akių spaudimą ar parenkant akinius, atsitiktinai aptinkama glaukoma. Nuo 40 metų amžiaus reikia kartą per metus profilaktiškai pasitikrinti akispūdį, o jei jūsų šeimoje yra sergančių glaukoma, tai reikia atlikti jau nuo 30-35 metų. Sergant glaukoma negalima vartoti vyzdį plečiančių vaistų, kurių sudėtyje yra adrenalino (pavyzdžiui, dirbtinės ašaros), vaistų nuo kosulio ar slogos, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino. Esant bet kokiai, nors ir mažiausiai akies traumai, kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Laiku gydyti visas akių ir kitų organų sistemų ligas. Dirbant akims pavojingus darbus, ypač žemės ir miško ūkio, metalurgijos, nešioti apsauginius akinius. Laikytis asmens higienos, dažnai plauti rankas, ypač prieš liečiant akis. Racionaliai maitintis, vartoti vitaminus.

Į puslapio viršų
 
 
Šiandien gimtadienius švenčia (151)
Matas