Sveikata > Vaiko sveikata > Kūdikių vidurių...
 

Kūdikių vidurių užkietėjimas: kaip padėti mažyliui?


2017 10 12 | Autorius: Mama.lt, Shutterstock nuotr.
 

Kūdikio išmatos, jų spalva, tuštinimosi dažnis yra vienas iš svarbių mažylio sveikatos indikatorių. Būtina stebėti kūdikio valgymo ir tuštinimosi režimą. Jeigu kūdikis (iki 4 mėn. amžiaus) tuštinasi rečiau nei kas savaitę, o vyresnis, kietu maistu primaitinamas mažylis - rečiau nei kas kelias dienas, galima įtarti vidurių užkietėjimą. Kokie dar simptomai jį rodo? Kodėl kūdikiui užkietėja viduriai? Kaip jam padėti ir išvengti šios problemos?

Kūdikių vidurių užkietėjimo simptomai. Jeigu kūdikis tuštinasi retai (ypač, jeigu staiga pradėjo tuštintis rečiau nei įprasta) galite įtarti vidurių užkietėjimą, tačiau taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į kitus neraminti turinčius ženklus:

  • Kietos išmatos;
  • Iš mažų žirnelių sudarytos išmatos;
  • Kraujas išmatose;
  • Mažylio pilvelis labai kietas, paspaudus juntamas skausmas (kūdikis raukosi, verkia, stengiasi nusisukti);
  • Kūdikiui sunku tuštintis, jis ilgai stanginasi, susierzina, ima verkti;
  • Kūdikis stanginasi ilgiau nei 10 minučių, tačiau nepasituština;
  • Kūdikis įsitempia, riečia nugarą;
  • Kūdikis įtempia kojas, ypač šlaunų raumenis, užpakaliuką;
  • Kūdikis atsisako maisto;
  • Kūdikis dažnai, atrodytų, be priežasties verkia.

 

Kūdikių vidurių užkietėjimo priežastys. Norint išspręsti bet kokią problemą, svarbu rasti jos priežastį.

Netinkamas, neteisingai paruoštas mišinukas. Pastebima, kad su vidurių užkietėjimus dažniau susiduria mišinuku maitinami kūdikiai. Labai svarbu pasirinkti tinkamą mišinuką ir jį ruošti pagal instrukciją.

Pienas ir jo produktai
. Viduriai neretai užkietėja ir primaitinamiems mažyliams, ypač mitybą papildant naujais pieno produktais (įvairiu pienu, jogurtu, varške, sūriu).

Balti miltai, ryžiai. Vidurių užkietėjimą dažnai lemia daug glitimo turintys produktai, t.y. balti, kvietiniai miltai, balti ryžiai. Jeigu mažyliui kietėja viduriai, venkite šių produktų, batoną ar kvietinius sausainius pakeiskite pilno grūdo duonelėmis, trapučiais, baltus ryžius pakeiskite rudaisiais.

Bananai. Bananai daugelio vaikų mėgstami ir tikrai naudingi, tačiau jų suvartojimą reikėtų riboti, valgyti tik saikingai.

Vandens trūkumas
. Skysčių trūkumas - viena pagrindinių vidurių užkietėjimo priežasčių. Mažyliui iki 4 mėn. gali būti skirti specialūs, vidurius laisvinantys vaistai, o vyresniems vaikams galima pasiūlyti atsigerti.

Skaidulų trūkumas
. Primaitinamiems vaikams reikėtų duoti daugiau košių, daug ląstelienos turinčių vaisių, daržovių (kriaušių, slyvų, brokolių).

Stresas. Mūsų organizmo fizinė savijauta labai tampriai susijusi su emocine būkle ir tai pasireiškia jau kūdikystėje. Vidurių užkietėjimas gali prasidėti ir dėl vaiko patiriamo streso, pavyzdžiui, pakitus gyvenamajai vietai, pradėjus mažylį migdyti atskirame kambaryje, paliekant su aukle, esant įtampai, pykčiams namuose.

Ligos. Vidurių užkietėjimas gali signalizuoti ir gerokai rimtesnes ligas, tačiau jos pasikaito labai gerai. Vidurių užkietėjimas ir kitos virškinimo problemos gali būti susijusios su skydliaukės veiklos sutrikimais, cistine fibrioze, Hiršprungo liga.

 

Būtina kreiptis į gydytoją. Suaugusieji dažnai kenčia dėl vidurių užkietėjimo, tačiau retai kreipiasi į gydytojus - šią problemą nesunku išspręsti savarankiškai, tačiau mažyliui vidurių užkietėjimas gali būti pavojingas. Jeigu įtariate, kad viduriai užkietėjo naujagimiui iki 4 mėn. amžiaus, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Gydytojas, tikėtina, pasiūlys vaistų arba specialių, vidurius laisvinančių ir tuštinimąsi palengvinančių žvakučių.
Lankydamiesi pas gydytoją pasistenkite pateikti kuo tikslesnę informaciją: nurodykite, kada kūdikis tuštinosi paskutinį kartą, kada prasidėjo problemos, kokie buvo maitinimo pokyčiai (pavyzdžiui, nutraukėte maitinimą krūtimi ir pradėjote maitinti mišinuku, pradėjote primaitinimą ir pan.), kokiomis ligomis vaikas sirgo, kokius vaistus vartojo, galbūt patyrė stresą.

Kūdikių vidurių užkietėjimo galima išvengti. Vidurių užkietėjimas nėra „savarankiška“ liga, o netinkamos mitybos, nepakankamo judėjimo, streso, kitų ligų pasekmė. Apsilankę pas gydytoją tikrai išgirsite naudingų patarimų, tačiau taip pat vertėtų laikytis keleto paprastų taisyklių, padėsiančių išvengti kūdikių vidurių užkietėjimo:

Geras mišinukas. Vidurių užkietėjimas dažniau pasitaiko mišinuku maitinamiems kūdikiams. Mišinukas virškinamas ilgiau ir sunkiau, tačiau ypač didelę žalą daro instrukcijos nepaisymas. Įsitikinkite, kad mišinukas kokybiškas, tinkamas kūdikio amžiui, jo galiojimo laikas nepasibaigęs. Atkreipkite dėmesį, ar jį ruošiate teisingai, įpilate pakankamai tinkamos temperatūros vandens, gerai išmaišote. Pasitarkite su gydytoju ir išbandykite kitą mišinuką.

Vanduo arba sultys. Vyresniam nei 4 mėnesiai kūdikiui jau galite pasiūlyti truputį vandens. Vieną kartą per dieną duokite vaikui apie 60-80 ml drungno, natūralaus, negazuoto vandens. Jeigu vaikas vyresnis, vandenį galite pakeisti atskiestomis (1 dalis sulčių ir 1 dalis vandens) slyvų, kriaušių arba obuolių sultimis.

Skaidulų turintis maistas. Su vidurių užkietėjimu dažnai susiduriama pradėjus primaitinimą, tai susiję tiek su mitybos pokyčiais, tiek ir su netinkamu produktų pasirinkimu. Pasiūlykite vaikui daug skaidulų, dar kitaip vadinamų ląsteliena, kuri užtikrina puikų žarnyno ir šalinimo sistemų darbą, turinčio maisto. Puikiai tiks sėlenomis papildyta košė, pilno grūdo duonelės ar sausainiai, rudieji ryžiai, kriaušės, slyvos, džiovintos slyvos, brokoliai, pupelės, Briuselio kopūstai.

Linų sėmenų aliejus. Šis aliejus yra puiki ir natūrali priemonė padedanti susidoroti su vidurių užkietėjimu, jis taip pat padeda įsisavinti daugelį naudingų mikroelementų. Natūraliai medicinai „prijaučiantys“ gydytojai dažnai pasiūlo vidurių užkietėjimo vengti kasdien duodant kūdikiui šaukštelį linų sėmenų aliejaus. Svarbu, kad linų sėmenų aliejus būtų kokybiškas, šviežias, šalto spaudimo.

„Dviratuko“ mankšta. Aktyvumas labai naudingas net ir patiems mažiausiems, mankšta padeda ne tik raumenukams ir sąnariams, bet ir „išjudina“ žarnyną, tad vidurių užkietėjimas ar kitos virškinimo problemos (pavyzdžiui, ypač skausmingi diegliukai) pasireiškia rečiau. Virškinimo sistemai labai pagelbėja „dviratuko“ mankšta: paguldykite vaiką ant nugaros, suimkite jo kojytes per čiurnas, švelniai sulenkite kelius ir judinkite, lyg vaikas mintų dviratį. Kamuojant vidurių užkietėjimui šis pratimas gali būti truputį nemalonus, tad nukreipkite vaiko dėmesį rodydama jam juokingas grimasas, šnekindama, dainuodama. Pratimo metu gali pasišalinti dujos, tai geras ženklas! Jeigu pratimas kelia vaikui skausmą, jį nedelsiant nutraukite, pakeiskite vaiko pozą.

Gulėjimas ant pilvuko. Kasdien 20 min. guldykite vaiką ant pilvuko (galite guldyti ant apkloto ar sau ant kelių), jį kalbinkite, žaiskite, palaikykite už rankyčių, rodykite įvairius daiktus. Mažylis judės, stengtis išlaikyti galvutę, kels rankutes ir kojas. Šis pratimas stiprina viso kūno raumenis, gerina koordinaciją, o taip pat suaktyvina žarnyno darbą.

Pilvuko masažas. Masažas labai naudingas visam kūdikio kūnui, jis gerina kraujo ir limfos cirkuliaciją, greitina medžiagų apykaitą, ramina vaikutį, stiprina jo ir tėvelių ryšį. Pilvuko masažas gerina virškinimą, sumažina pilvuko dieglius, padeda pasišalinti dujoms. Atlikti pilvuko masažą kūdikiui labai paprasta - tiesiog paguldykite mažylį ant nugaros ir masažuokite pilvą švelniais, sukamaisiais judesiais viena kryptimi, aplink bambą. Pilvuką galite masažuoti vandenyje, kuomet vaikutis guli šiltoje vonelėje (vandens turėtų būti iki krūtinės), tokio masažo metu atsipalaidavęs kūdikis net gali pasituštinti, tad jis tikrai naudingas kamuojant vidurių užkietėjimui.
 


 
Taip pat skaitykite
Atšalus orams mažyliai (ypač lankantys ugdymo įstaigas) įsisuka į nesibaigiantį peršalimo ligų maratoną - vos pasveikęs...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Dažniausiai būtent mamos rūpinasi ne tik savo, bet ir vaikų sveikata, o ypatingo dėmesio kasdien reikalauja dantukų priežiūra. Trys mamos...

Įvairūs medicininiai tyrimai jau ne kartą patvirtino, kad per anksti gimusių kūdikių stiprėjimo procesui teigiamos įtakos turi ir tokie...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (158)
Neilas