Namai > Gėlės > Iš Afrikos atkeliavusi...
 

Iš Afrikos atkeliavusi žibutė: kaip auginti sanpauliją?


2017 10 07 | Autorius: Mama.lt, Shutterstock nuotr.
 

Violetiniais žiedais pasipuošusi sanpaulija (lot. Saintpaulia), dar vadinama Afrikos žibute, yra viena populiariausių kambarinių gėlių. Šis augalas nereiklus, nelepus, puikiai prisitaikantis prie įvairių sąlygų, tačiau, jeigu norite, kad sanpaulija būtų vešli, žydėtų dažnai ir gausiai, reikia ja tinkamai rūpintis. Dalinamės patarimais apie sanpaulijų auginimą, priežiūrą ir dauginimą.

Sanpaulijos natūraliai auga Tanzanijoje, Kenijoje, Afrikos rytų tropikų srityje. Gamtoje augantys augalų žiedai ne tokie puošnūs, mažesni, blyškesni. Egzistuoja apie 20 sanpaulijų rūšių, tačiau metams bėgant buvo išvesta labai daug veislių (priskaičiuojama daugiau, nei 7500 veislių). Sanpaulijos skiriasi savo dydžiu, gėlių forma ir spalva. Namuose auginamos sanpaulijos žydi įvairiomis spalvomis: balta, rožine, mėlyna, violetine, įvairiai persiliejančiomis spalvomis. Gražūs ir sanpaulijų lapai - jie dan dideli, stori, pasidengę švelniais plaukeliais, turintys masyvų kotelį.

Sanpaulijų auginimas. Sanpaulijos - gėlės kurios vešės net ir visiškai nepatyrusių augintojų namuose, tačiau, žinoma, jos turi savitų „pageidavimų“. Sanpaulijos mėgsta šviesą, tačiau nepakenčia tiesioginių saulės spindulių, didelio karščio, optimali temperatūra 17-23°C. Jos gerai jaučiasi esant kiek didesnei oro drėgmei (todėl šildymo sezono metu orą reikėtų papildomai drėkinti, galite tiesiog uždėti šlapią rankšluostį ant radiatorių), tačiau perlaistyti šių augalų tikrai negalima. Sanpaulijas geriausiai laistyti ryte arba vakare, vandenį pilant ne ant augalo, o į vazono lėkštelę. Vanduo turėtų būti 3-4°C šiltesnis, nei oro temperatūra.

Sanpaulijos gerai prisitaiko prie įvairių sąlygų, tačiau sunkiai pakenčia dažnus pokyčius. Augalas gali nuvysti dėl staigaus temperatūros, drėgmės ar šviesos pokyčio, sanpaulijų geriau nenešioti iš vienos vietos į kitą. Dažnai kilnojamos sanpaulijos menkiau, trumpiau ir rečiau žydi.

Sanpaulijų persodinimas. Įsigiję sanpauliją ją turėtumėte iškart persodinti į kitą vazoną su nauja, puria, ne per rūgščia žeme. Svarbu, kad vazonas nebūtų labai didelis. Suaugusioms sanpaulijoms pakaks maždaug 10-12 cm skersmens vazono.

Persodinant sanpauliją reikėtų sutvarkyti jos šaknis. Nukarpykite smulkias, į visas puses pasklidusias pridėtines šakneles, palikdami didelę pagrindinę šaknį (jos plikai nuskusti tikrai nereikia, tačiau ji turi aiškiai matytis, „nepaskęsti“ tarp smulkių šaknelių).

Persodintą gėlę porą savaičių palaikykite nedideliame kambarinių gėlių šiltnamyje (pastatomų, mažų šiltnamių, skirtų augalų daiginimui namuose ar 2-3 vazonų laikymui rasite didesniuose interjero ar sodininkystės prekių parduotuvėse). Šiltnamio funkciją puikiausiai atliks ir skaidrus, polietileninis maišelis, užmautas ant vazono. Svarbu, kad maišelis erdviai apgaubtų gėlę, jos nespaustų.

Sanpaulijų dauginimas. Sanpaulijas galima išauginti iš sėklų, tačiau dažniausiai jos dauginamos vegetatyviškai. Šias gėles geriausiai dauginti pavasarį ar vasarą, tačiau tik tuomet, kai augalas nežydi. Nuo augalo tiesiog nupjaukite keletą sveikų lapelių taip, kad pjūvis būtų įstrižas. Lapelius pamerkite į vandenį ir laukite, kol jie išleis šaknis. Augalą taip pat galima daiginti sterilioje žemėje arba perlite.

Šaknis leidžiančiam augalui reikia daug šviesos, tačiau ne tiesioginių saulės spindulių. Šaknis išleidusį ir jau į vazonėlį pasodintą lapelį prižiūrėkite taip pat, kaip ir didelę gėlę.

Taip pat labai svarbu nenualinti motininės gėlės - nenupjaukite perdėm daug lapelių, nedarykite to labai dažnai, nes augalas gali žūti.

Dažniausiai daromos klaidos. Sapnaulijas auginti nesudėtinga, tačiau daugelis augintojų jas netinkamai laisto. Tai dažniausiai pasitaikanti klaida. Jau minėjome, kad sanpaulijas reikėtų laistyti 3-4°C šiltesniu, nei oro temperatūra vandeniu. Šaltu vandeniu laistomo augalo lapų bei žiedų forma gali pakisti, jie raukšlėjasi, atsiranda dryžių, dėmelių. Sanpaulijos mėgsta drėgmę, tačiau jos tikrai neaugs pelkėje, perlaistytų sanpaulijų lapai suminkštėja, vysta, pūva. Sušlapę lapeliai gali pradėti džiūti, ruduoti, tad, kaip jau minėjome, vandenį pilkite ne ant augalo, o jį vazono lėkštelę. Sanpaulijų jokiu būdu negalima purkšti.

Sanpaulijoms nėra reikalingas labai didelis vazonas, tačiau svarbu augalą pasodinti taip, kad jo lapai nesiliestų prie vazono krašto, tad vazoną reikia visiškai užpildyti žemėmis, augalą sodinti kuo „aukščiau“. Prie vazono (ypač molinio) besiliečiantys lapai gali pradėti pūti. Didelius apatinius lapus (arba lapų perteklių, jeigu jų labai daug) reikėtų periodiškai nukarpyti, tuomet augalas žydės gausiau ir puošniau.

Gamtoje sanpaulijos išgyvena ilgai, tačiau namuose auginamos gėlės, net ir puikiai prižiūrimos, per keletą metų sumenksta, žydi rečiau ir trumpiau, sulėtėja jų augimas. Pastebėję, kad senas augalas retėja, žydi nebe taip dailiai nesistenkite jo karštligiškai gaivinti trąšomis, vietos kaitaliojimu (primename, kad sanpaulijos to nemėgsta), persodinimu... Geriau palaukite, kol augaliukas paskutinį kartą nužydės, atskirkite keletą lapelių, padauginkite ir vėl džiaukitės naujomis gražuolėmis Afrikos žibutėmis.
 


 
Taip pat skaitykite
Gėlių spalvos akimirksniu pakelia nuotaiką, o jų trapumas žavi ir jaudina, tad daugelis savo palanges puošiame žydinčiais augalais....

Mimoza nepasižymi, nei įspūdingu dydžiu, nei ypatingais žiedais ar neįprastais lapais, tačiau gėlių mylėtojus ji žavi... jautrumu....

Ramybė – didžiausia vertybė. Tik ramybės būsenoje galime pilnai išgyventi teigiamas emocijas, pastebėti gyvenimo grožį ir...

Bent kruopelytę žemės turintys žmonės stengiasi užsiauginti savo prieskoninių žolelių, daržovių ar uogų krūmą - juk tai ne tik...

Rašyti komentarą

 
Indrė
2018-01-16 19:50:40
Su tokia žibute galima kažką ir sveikinti bet kokia proga.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (183)
Andrėja