Vaikai > Vaiko psichologija > Kaip prakalbinti ir sutarti...
 

Kaip prakalbinti ir sutarti su paaugliu?


2017 06 25 | Autorius: Mama.lt, Shutterstock nuotr.
 

Tėvai juokauja, kad su paaugliais susišnekėti sunkiau, nei su kalbėti dar nemokančiais kūdikiais. Šiuose žodžiuose, žinoma, yra tiesos. Į suaugusiųjų pasaulį žengiantys jaunuoliai ima abejoti tėvų autoritetu, jiems pradeda gerokai labiau rūpėti draugai, jie jaučiasi subrendę ir savarankiški. Kita vertus, tėvų dėmesio ir meilės paaugliams tikrai reikia. Kaip jį suteikti? Kaip prakalbinti paauglį? Kaip padėti jam nenutolti nuo šeimos ir išsaugoti tvirtą ryšį?

Supraskite, kas yra paauglystė

Tėvams reikėtų suprasti, kad paauglystė - ypatingas gyvenimo etapas. Augančiam jaunuoliui didžiulę įtaką daro, visų pirma, natūralūs fiziologiniai procesai. Labai dažnai impulsyvų elgesį, pykčio protrūkius, perdėtą emocionalumą lemia kintanti hormonų koncentracija, smegenyse vykstantys pokyčiai. Jaunuolis negali jų kontroliuoti, tačiau tėvams, žinoma, reikia mokyti jį nurimti, stengtis pagalvoti ir tik tuomet daryti, o pratrūkus - prisiimti atsakomybę, sugebėti atsiprašyti.

Augantys jaunuoliai ima mąstyti apie savarankišką ateitį, ieško savęs, formuojasi ne tik jų kūnas, bet ir asmenybė. Jie įnirtingai ieško naujų įspūdžių, įkvėpimo šaltinių, daugiau informacijos, kitų požiūrio taškų. Nutolimą nuo šeimos reikėtų vertinti natūraliai - įsivaizduokite, kad tai yra kelionė. Juk keliaudami tobulėjame ir mėgaujamės nutolę nuo namų, tačiau jų neišsižadame. Po kelionės būtinai grįžtame namo, jeigu mums ten gera.

Domėkitės paauglio veikla

Savęs ieškantys paaugliai dažnai išbando naujas veiklas, pakinta jų skonis filmams, muzikai, knygoms, jie pradeda eksperimentuoti su išvaizda. Jums tikrai nereikia pradėti mėgti to, kas patinka paaugliui - pasikalbėkite su juo apie tai. Pavyzdžiui, atvirai (bet be piktos kritikos) pasakykite, kad jums visai nepatinka metalo muzika, tačiau norite apie ją sužinoti daugiau, paklauskite, kokia grupė ar atlikėjas yra geriausias, kodėl, kaip atskirti roko muziką nuo metalo.

Tikėtina, kad bendraudami su paaugliu nustebsite. Gali būti, kad naujos susidomėjimo sritys jums svetimos, tačiau sunku nesižavėti su kokiu užsidegimu paaugliai į jas pasineria. Kalbėdami apie paauglio interesus, jį išklausydami ir nuoširdžiai besidomėdami tikrai suartėsite, nejučia imsite kalbėti ir apie santykius, nerimą dėl ateities kelio, studijų pasirinkimo, problemas mokykloje.

Suteikite (ribotos) erdvės

Bręstančiam jaunuoliui svarbu suteikti pakankamai erdvės, tačiau būtina nustatyti aiškias taisykles. Pavyzdžiui, susitarkite, kad paauglys gali eiti į vakarėlį, tačiau turi grįžti nustatytu laiku. Paaiškinkite, kad pasitikite juo, vertinate jo brandą ir tikitės, kad jis elgsis atsakingai. Leiskite paaugliui priimti sąmoningą sprendimą - grįši laiku ir viskas bus šaunu, pavėluosi - į kitą vakarėlį neisi. Juk paprasta. Esi beveik suaugęs. Turi teisę rinktis.

Tokių pačių principų laikykitės ir kitose srityse. Pavyzdžiui, blogi mokslo rezultatai lemia kelionę pas korepetitorių ar papildomą mokymąsi namuose, o ne pramogavimą kine su draugais. Nebenori lankyti lengvosios atletikos? Jokių problemų, tačiau fizinis aktyvumas yra labai svarbus, reikėtų išsirinkti kitą sporto būrelį ar mankštintis namuose. Vaikas linksta į žalingus įpročius - galbūt metas dalį savo laisvalaikio skirti prasmingesnei veiklai ir keletą valandų per savaitę savanoriauti senelių namuose, gyvūnų prieglaudoje?

Supraskite draugų svarbą

Paaugliai ieško naujų autoritetų ir bendraminčių, kuriais dažniausiai tampa bendraamžiai, draugai. Tai natūralu ir įprasta. Leiskite vaikui megzti pažintis, domėkitės ne tik juo, bet ir jo draugais, paklauskite, kaip jiems sekasi, skatinkite vaiką draugus pasikviesti namo, susipažinkite su jų tėvais, gal net suorganizuokite bendrą pramogą šeimoms.

Priartėję prie vaiko draugų rato geriau jį suprasite, maloniai bendraudami su vaiko draugais pelnysite ne tik jų, bet ir savo atžalos prielankumą. Žinodami su kuo bendrauja jūsų vaikas spėsite laiku priimti reikiamus sprendimus, aiškiau suvoksite tai, kas vyksta paauglio gyvenime, galėsite jį apsaugoti nuo blogos kompanijos.

Atraskite kasdienių akimirkų pokalbiui

Retas paauglys (ypač jeigu jau atsiradę bendravimo problemų) sutiks susėsti prie arbatos puodelio rimtam pokalbiui, jis gali jaustis puolamas, užsisklęsti. Bendraukite natūraliai ir kasdieniškai. Pavyzdžiui, nepraleiskite progos nuvežti vaiko į mokyklą ar treniruotę bei paplepėti automobilyje. Paprašykite pagalbos perkant maisto produktus šeimai, o pabaigus apsipirkimą pasiūlykite „apdovanojimą“ sau ir jam - nusipirkite ir parke suvalgykite ledų. Pasiūlykite spontanišką pramogą ir dviese nueikite į kiną.

Neįpareigojantys pokalbiai nesukuria nejaukumo atmosferos, o plepėdami, atrodytų, apie kasdieniškus ir buitinius dalykus stipriname ryšį su vaikais. Paprasčiausiai praleisdami daugiau laiko su paaugliu nė nepajusite, kuomet rimtas pokalbis prie arbatos puodelio ne tik nekels pykčio, bet ir taps miela tradicija.

Puoselėkite šeimos tradicijas

Vaikas nuo pat mažumės turi suprasti, kad šeima - ne tik kartu gyvenančių žmonių grupė. Svarbu kurti ir puoselėti šeimos tradicijas, kurios neturi būti laužomos. Bent kartą per savaitę organizuokite šeimos vakarienę, surenkite iškylą ar trumpą šeimos kelionę, drauge atostogaukite. Pasišiaušęs paauglys gali sakyti, kad jam tai visai neįdomu ir norėti leisti laiką su draugais, tad išlikite principingi, bet atviri. Pavyzdžiui, pasiūlykite paaugliui į šeimos vakarienę pasikviesti draugą, dieną pramogaukite su šeima, o vakare leiskite paaugliui išeiti pasivaikščioti su bičiuliais.

Kompromisai padės nuslopinti įtampą ir laikas su šeima bus malonesnis visiems, o nuolatinis bendravimas, tradicijų ir šeimos įpročių kūrimas stiprina tarpusavio ryšius, padeda suprasti, kad šeima yra stabili, tvirta, nekintanti, visuomet pasiūlanti ramybę ir užuovėją.

Gerbkite paauglį, bet... išlikite suaugusiuoju

Paauglys suvokia - jis nebėra vaikas ir jam svarbu, kad tai pastebėtų ir kiti. Parodykite jaunuoliui, kad jį gerbiate, bendraukite draugiškai, ne iš aukšto, suteikite daugiau erdvės, leiskite pačiam priimti sprendimus, įsiklausykite į jo nuomonę. Paaiškinkite, kad lygiai to paties tikitės ir iš jo - juk suaugę žmonės stengiasi būti ramūs, apsvarsto savo sprendimus, yra pagarbūs aplinkiniams.

Nepamirškite, kad pagarba ir bendravimas su augančiu vaiku yra svarbu, tačiau nekelkite sau tikslo tapti geriausiu vaiko draugu. Juk jūs ne draugai, jūs mama (arba tėtis) ir sūnus arba dukra. Paauglys yra kelio viduryje tarp suaugusiųjų ir vaikų pasaulio. Jam, kaip ir kiekvienam suaugusiam žmogui, svarbi pagarba, tačiau, lygiai taip pat, jam, kaip ir kiekvienam vaikui, reikia mamos ir tėčio. Reikia jų paguodos, tvirto peties, iniciatyvos, pagalbos, atsakomybės, o kartais net ir griežtesnio žodžio bei „nuleidimo ant žemės“.
 


 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (150)
Arminas