Namai > Augintiniai > Balutė namuose: kaip...
 

Balutė namuose: kaip įpratinti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke?


2017 06 18 | Autorius: Mama.lt, Shutterstock nuotr.
 

Mažas šuniukas - didelis džiaugsmas visai šeimai. O taip pat ir milžiniška atsakomybė bei rimtas darbas, norint užauginti tvarkingą ir paklusnų keturkojį draugą. Pirmoji problema su kuria susiduria kiekvienas į savo namus įsileidęs šuniuką - balutės ir krūvelės namuose. Ką daryti, kad jų nebūtų? Kaip įpratinti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke? Kokių dažnų auklėjimo ir dresūros klaidų vengti?


Shutterstock nuotr.

Kodėl šuo šlapinasi ir tuštinasi namuose?

Reikėtų suprasti, kad mažas šunelis, kaip ir mažas vaikas, šlapinasi ir tuštinasi ypač dažnai, kas kelias valandas, net 10 kartų per dieną. Šunelis gali paėsti, pažaisti, valandėlę numigti, o pabudęs jis jau norės atlikti gamtinius reikalus. Mažylis dar nesugeba pakentėti, tad, jeigu skubiai neišvesite jo į lauką, namuose atsiras balutė ar krūvelė.

Maži šuneliai šlapinasi labai dažnai paprasčiausiai dėl to, kad jų šlapimo pūslė silpna, maža, greitai užsipildanti. Kartais šuniukas apsišlapina iš susijaudinimo (beje, tai gali pasitaikyti net ir 6-8 mėnesių, jau paaugusiam šuniui), pavyzdžiui, grįžus šeimininkams, girdint jų entuziastingą ir laimingą balsą, žaidžiant, gavus ėsti. Nereikėtų pykti, šunelis tai daro nevalingai, nė pats to nesuprasdamas. Stenkitės su tokiu jautruoliu bendrauti kuo ramiau, neskatinkite jo savo entuziazmu.

Suaugęs, tačiau niekuomet neauklėtas šuo, taip pat gali šlapintis ir tuštintis namuose gerokai dažniau, nei įprasta jo amžiaus gyvūnui. Parsivedus namo tokį šunį jį auklėti reikėtų taip pat, kaip ir mažylį. Jeigu šuo, kuris seniau puikiausiai iškentėdavo, ėmė šlapintis ir tuštintis namuose, galima įtarti ligą (pavyzdžiui, šlapimo pūslės uždegimą). Taip pat namuose gali imti šlapintis sterilizuota, senyvo amžiaus kalė. Įtariant, kad šuns dergimą namuose lemia sveikatos problemos, būtina apsilankyti pas veterinarą!


Shutterstock nuotr.

Kodėl negalima bausti namuose pridergusio šuns?

Kinologai bei dresūros specialistai primygtinai prašo pamiršti „liaudiškas“ auklėjimo priemones, kuomet šuo baudžiamas už pridergimą, jo nosis badoma į šlapimą ar išmatas, ant šuns rėkiama, jis mušamas. Šlapinimasis ir tuštinimasis yra natūralus procesas, kurio jokiu būdu nereikia drausti.

Apžvelkime dažnai pasitaikančią situaciją. Grįžę namo radote balą ar krūvelę, imate „auklėti“ šunį, kuris gūžiasi, atrodo susigėdęs, išsigandęs, vėliau ima gretintis, tarsi atsiprašydamas. Neapgaudinėkite savęs. Šuo tikrai nesupranta, kad yra baudžiamas už jam fiziologiškai natūralų dalyką. Šuo gali suvokti, kad bala ar krūva kambaryje lemia keistą ir agresyvų šeimininko elgesį, tačiau jis nesupranta, kad kad yra baudžiamas už balos palikimą prieš kelias valandas. Kitą kartą šuo arba darys tą patį (nes vis tik nesuprato keisto šeimininko elgesio), arba pridergs nuošalesnėje vietoje (nes suprato, kad šeimininkui nepatinka būti vienoje patalpoje su šlapimu ar išmatomis).

Jeigu matote, kad šuniukas dergia tiesiog prieš jūsų akis, tai, visų pirma, supykite ant savęs - nespėjote laiku išvesti savęs nebegalinčio kontroliuoti augintinio. O tuomet skubiai veskite šunį laukan arba perkelkite jį ant palutės, laikraščio (jeigu juos naudojate)!


Shutterstock nuotr.

Kaip įpratinti šunį atlikti gamtinius reikalus lauke?

Šuns dresūra - malonių ir nemalonių sąsajų kūrimas. Pavyzdžiui, paliepus šuo nušoko nuo lovos - jis giriamas, kuriama maloni asociacija, šuo suvokia, kad įvykdyti paliepimą nušokti yra smagu. Šuo tempia pavadį - subarame, sustojame, keičiame ėjimo krypį, šuo supranta neigiamą asociaciją, kad tempti pavadžio nereikia, juk vis tiek savo nepasieksi, o dar ir šeimininkas nepatenkintas.

Tokias pačias malonias asociacijas reikia kurti ir su gamtinių reikalų atlikimu lauke. Vesdami šunį į lauką pasiimkite kelis jam patinkančio maisto kąsnelius, mėgiamą žaislą. Šuniukui nusišlapimus ar pasituštinus lauke, jį pagirkite, duokite skanėstą, trumpai pažaiskite. Šuo labai greitai supras, kad atlikti gamtinius reikalus lauke „apsimoka“ - juk tuomet šeimininkas apdovanoja! Šuo stengsis pakentėti vien tam, kad gautų malonumų ir dėmesio. Žinoma, tai nereiškia, kad ateinančius 10 ar daugiau metų teks kaskart šerti ir girti lauke gamtinius reikalus atlikusį augintinį. Šuniui augant palaipsniui mažinkite „dovanų“ skaičių, palikite tik pagyrimus, o vėliau ir juos sakykite tik retkarčiais. Gamtinių reikalų atlikimas lauke šuniui taps visiškai natūralia gyvenimo dalimi, tad jokių pagyrų ir dėmesio jis nė nebesitikės.

Žinoma, ne kiekvienas žmogus turi galimybę su mažu šuniuku kelioliką kartų lėkti į lauką. Šuniukų tualetą namuose dažnai atstoja palutės ar laikraščiai. Pratinti atlikti gamtinius reikalus ant jų reikėtų lygiai taip pat - giriant, duodant kąsnelį, žaidžiant. Tiesa, vertėtų kuo anksčiau leisti šuniui suprasti, kad gamtinių reikalų atlikimas namuose tikrai nėra lygiavertus jų atlikimui lauke. Pavyzdžiui, šuniui nusišlapinus ant palutės jį pagirkite, o tą patį padarius lauke ir pagirkite, ir duokite skanėstą. Šuniui pradėjus sėkmingai naudotis palutėmis ir nebepaliekant balų bei krūvų niekur kitur namuose, pagyrimus nutraukite, tačiau už gamtinių reikalų atlikimą lauke būtinai tebegirkite, skatinkite. Šuo greitai supras, kad prispyrus reikalui galima pasinaudoti palute, tačiau vis tik geriau pakentėti ir sulaukti geidžiamo kąsnelio bei dėmesio lauke.

Dresuotojai taip pat labai dažnai rekomenduoja auklėjimui pasitelkti narvą ar stipriai atribotą erdvę, pavyzdžiui, kol jūsų nėra namuose šuniuką palikite tik vienoje, nedidelėje patalpoje, virtuvėje ar prieškambaryje. Šunys yra švarūs gyvūnai, nelinkę dergti ten, kur miega ir ėda, tad narve paliktas šuo stengsis kuo ilgiau laukti, nepridirbs „po savimi“. Savaime suprantama, ilgas laukimas - sąlyginė sąvoka. Jokiu būdu negalima mažo šuniuko visą dieną laikyti narve tikintis, kad jis sugebės ištverti 8 valandas, tačiau išvedžioto, išsižaidusio, pakankamai bendravimo gavusio šuns patalpinimas į narvą valandai ar dviem (vėliau laiką ilginant) - neblogas sprendimas.

Šuniuką auginantys žmonės turėtų suprasti, kad nė vienas mažylis negimė būdamas tobulu Reksu, o dresūra yra nuolatinis, sistemingas ir kantrybės reikalaujantis užsiėmimas. Nenusiminkite, nenuleiskite rankų ir nenusivilkite - ieškokite sprendimų, mokykite ne tik šunį, bet ir patys ieškokite daugiau informacijos. Negalėdami išspręsti iškylančių problemų nepykite, o prašykite profesionalaus dresuotojo pagalbos ar pasikonsultuokite vienoje iš daugelio šunų augintojus vienijančių grupių socialiniuose tinkluose bei forumuose.

 


 
Taip pat skaitykite
Šunelio pasirinkimas - atsakingas procesas, ypač, jeigu tai pirmasis jūsų augintinis arba šeimoje auga vaikai. Kiekvienas tinkamai...

Katės - populiarūs naminiai augintiniai. Jos nereikalauja ypatingai daug priežiūros, yra savarankiškos, tačiau kartu ir mielos,...

Jeigu jaučiatės prislėgti, neturite jėgų ir sveikatos – pabendraukite su gyvūnais! Jie padeda įveikti tiek fizinį, tiek dvasinį...

Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (160)
Gabija