Vaikai > Vaiko psichologija > Brolių ir sesių pykčiai....
 

Brolių ir sesių pykčiai. Kaip padėti vaikams sutarti?


2018 06 01 | Autorius: Mama.lt, Shutterstock nuotr.
 

Šeimoje augantys vaikai neretai yra ne komanda, ne vienas kito užtarėjai ir ne geriausi draugai, bet aršūs priešai, konkuruojantys tarpusavyje ir besivaržantys dėl tėvelių dėmesio. Ar tai normalu? Kokia „įtampos dozė“ yra toleruotina? Ir kaip padėti atžaloms geriau sutarti ar bent susitarti?

Rodykite teigiamą pavyzdį. Brolių ir sesių santykiuose, kaip ir kituose auklėjimo bei ugdymo aspektuose, dviračio neišrasite - jūsų pavyzdys yra pats svarbiausias. Kalbėkitės su vaikais ir aiškinkite jiems, kad visi žmonės yra skirtingos asmenybės, turinčios savo vidinį pasaulį ir požiūrį, kurį privalu gerbti ir bent pabandyti suprasti.
Vaikai turi suvokti ir matyti, kad diskusijos, net ir nedideli pykčiai, nuomonės neatitikimai yra normali gyvenimo dalis, tačiau labai svarbu mokėti juos spręsti konstruktyviai ir draugiškai.
Jeigu jūs su vyru, kitais šeimos nariais, draugais, kolegomis ar svetimais žmonėmis bendraujate nepagarbiai, keliate balsą, nevertinate jų nuomonės, stengiatės ne rasti abi puses tenkinantį sprendimą, o tiesiog siekiate „laimėti ginčą“, tai kodėl mažieji turėtų elgtis kitaip?

Pradėkite anksti. Brolių ir sesių santykiai dažniausiai ima kelti didelių problemų jau kiek vyresniame amžiuje, kuomet vaikai nepasidalina žaislų, pradeda muštis, rėkti, o paauglystėje vienas kitą be atvangos skundžia arba nepaliaujamai tranko durimis... Reikėtų suprasti, kad nė vienas negimė supykęs ant savo brolio ar sesers, nesantaika kaupėsi po truputį ir galiausiai ėmė veržtis pro kraštus.
Vaiko paruošimas brolystei ar seserystei turi prasidėti jums dar besilaukiant. Paaiškinkite vaikui, kad jis nebebus vienas, kad mama jį labai myli, tačiau į pasaulį ateisiančiam žmogiukui reikės skirti daug rūpesčio. Leiskite vaikui prisiglausti prie jūsų pilvo, pajusti mažylio judesius, vėliau mokykite bendrauti su trapiu naujagimiu, tegul vaikas padeda jums prižiūrėti mažąjį broliuką ar sesutę. Net ir pametinukas gali paduoti kūdikio drabužėlį ar buteliuką, o paaugęs vaikas (žinoma, tėvų prižiūrimas) ir vežimą pastumdys, gal net ir knygelę paskaitys.
Svarbu, kad vaikas nesijaustų vienišas, apleistas, galėtų ne konkuruoti su kūdikiu, o prisidėti prie jo auginimo. Juk jis ar ji tapo vyresniuoju broliu ar seserimi! Tai didelės, smagios ir svarbios pareigos!

Puoselėkite šeimos ryšius. Norint, kad vaikai tarpusavyje sutartų, jie turi suprasti brolystės ir seserystės bei šeimos ryšių svarbą, daugiau laiko praleisti kartu, vienas kitą pažinti.
Kurkite bendras šeimos tradicijas, suteikiančias progą visiems pabūti kartu, padedančias vaikams suprasti, kas yra šeima, kaip gera būti pačių artimiausiųjų rate. Drauge valgykite (jeigu to nepavyksta padaryti kasdien, tai įveskite sekmadienio pietų tradiciją), kartą per savaitę ar bent jau kartą per mėnesį organizuokite šeimos išvykas (visai nebūtina keliauti į užsienį, galite suorganizuoti pusdienio žygį pažintiniu taku ar tiesiog drauge apsilankyti kino teatre), renkite šeimos vakarėlius namuose: drauge kepkite sausainius, žiūrėkite filmą, žaiskite stalo žaidimus, kartu atostogaukite (nebūtina išleisti kelių tūkstančių eurų egzotinei kelionei, puikiai praleisite laiką ir sustiprinsite šeimos ryšius keletą dienų stovyklaudami miške).
Jeigu auginate paauglius arba vaikų konfliktai jau įsisenėję, tai tikrai sulauksite prieštaringų reakcijų, tačiau išlikite tvirti, tradicijų puoselėjimas ir laiko leidimas drauge tikrai duos rezultatų!

Skirkite dėmesio kiekvienam vaikui. Bendras šeimos laisvalaikis tikrai padės sustiprinti tarpusavio ryšius, tačiau vaikai taip pat turi jausti, kad jie yra ypatingi, jums svarbūs, kad jie yra vertinamos asmenybės. Vaikai dažnai konkuruoja dėl tėvelių dėmesio ir tai yra normalu. Kita vertus, turėtumėte stengtis, kad ši konkurencija neperžengtų ribų ir neblogintų atmosferos šeimoje, netaptų kliūtimi vaikų bendravimui.
Pasistenkite atrasti laiko kiekvienam vaikui individualiai. Galite susitarti dėl bendrų, tik judviejų tradicijų. Pavyzdžiui, susitarkite, kad su sūnumi Tomu vieną kartą per mėnesį surengsite „Mamos ir Tomo dieną“ (o dukra Marija tądien gali praleisti laiką su tėčiu). Ypatingą dieną dviese nueikite į kiną ar suvalgykite picą restorane, apsilankykite muziejuje ar sporto važybose, pasivažinėkite kartingais ar sudalyvaukite lipdymo iš molio pamokoje. Žinoma, taip pat organizuokite ir „Mamos ir Marijos dieną“.
Išnaudokite įvairias progas asmeniškai pabendrauti su vaiku - pakvieskite vaiką į maisto prekių parduotuvę, apsipirkę nelėkite namo, o užsukite į kavinukę išgerti kakavos, su kitu vaiku ruoškite salotas šeimos vakarienei ar kartu išplaukite indus, o kaip atlygį už darbą suvalgykite po porciją ledų.

Skirkite bendras užduotis. Patikrinta tiesa, kad geriausiai suvienija darbas ir bendras priešas. Skirkite vaikams be tik individualias, bet ir bendras užduotis. Tikėtina, kad nesutariantys vaikai spyriosis, gal net pyks ant jūsų, tačiau „mama bloga“ bus juos vienijantis faktorius. Priešiškumas jūsų atžvilgiu tikrai netruks ilgai, vaikams pradėjus geriau sutarti meilė jums grįš, o gal net ir sustiprės.
Paprašykite abiejų mažylių padengti stalą, vyresnius vaikus galite kartu nusiųsti į parduotuvę (labiau „pažengusiems“ net galite leisti nusipirkti vieną daiktą ar skanėstą, kuriuo reikės pasidalinti), po vakarienės vienam liepkite indus plauti, kitam - šluostyti.
Kartu dirbantys vaikai bus „priversti“ išmokti susitarti, ilgainiui tikrai ims kalbėtis, padės vienas kitam - juk tuomet užduotis vykdyti pavyksta greičiau ir smagiau!

Nelyginkite vaikų. Dauguma ekspertų sutinka, kad įtampą šeimoje didina ir brolių bei seserų santykiams koją kiša jų lyginimas. Tėvams reikia suprasti, kad kiekvienas vaikas yra unikali asmenybė, turinti savo poziciją, pomėgius, polinkius, norinti būti suprasta ir mylima.
Atrodytų, lakoniškas pastebėjimas, kad „broliui matematika visuomet sekėsi, o kaip tu taip...“ vaiko tikrai nepaskatins paprašyti brolio paaiškinti nesuprantamą užduotį. Tai tik sukels pyktį, pavydą, nepasitikėjimą savimi. Vertindami vaiko pasiekimus (o taip pat ir prasižengimus), lyginkite jį tik su juo pačiu. Pavyzdžiui, atkreipkite dėmesį, kad jo matematikos pažymiai pastarąjį pusmetį smuko, pabandykite išsiaiškinti priežastis, pasiūlykite pagalbą. Žinoma, viena iš pagalbos alternatyvų gali būti matematikai gabaus brolio konsultacija, tačiau jūsų pareiga tik diplomatiškai pasiūlyti, suteikiant progą vaikams susitarti patiems.

Mokykite draugauti, bet neverskite. Labai svarbu nuo pat mažumės mokyti vaikučius draugauti, suteikiant galimybę jiems patiems kurti tarpusavio ryšius, tačiau neverčiant. Dažna tėvų klaida - priverstinė draugystė, griežtas reikalavimas dalintis, padėti.
Įsivaizduokite situaciją, kuomet jūs valgote patį skaniausią saldainį pasaulyje, kurį saugojote jau kelias savaites. Sesuo savo jau seniausiai suvalgė, o dabar klykia reikalaudama jūsų saldainio. Ateina mama ir liepia dalintis. Ir kaip dabar jaustis? Ar manote, kad situacijai pasikartojus norėsis gražiuoju pasidalinti saldainiu? Tikrai ne! Geriau jau spintoj pasislėpus vienu kąsniu praryti!
Iškilus tokiai situacijai pakalbinkite abu vaikus, leiskite jiems išsakyti savo pozicijas. Pavyzdžiui, kodėl sesuo mano, kad brolis turi jai duoti saldainį? Kodėl ji anuomet nepasidalino su broliu? Leiskite nenorinčiam dalintis broliui pačiam priimti sprendimą. O sesei priminkite, kad egzistuoja ne tik verksmai, bet ir gražus bei mandagus prašymas. Vaikai tikrai susitars. Gal ne šįkart. Gal dar keli nepasidalinti saldainiai iššauks ašarų upę, tačiau ramybė į jūsų namus tikrai ateis.

Leiskite vaikams išsiaiškinti. Jūs, žinoma, mylite visus savo vaikus, tačiau kilus konfliktui nejučiomis (o gal ir atvirai) imsite labiau palaikyti vieną pusę. Net jeigu tai netiesa, tai jums aktyviai kišantis į brolių bei seserų konfliktą, vaikams taip gali pasirodyti. Pirmiausiai paglostėte Moniką? Viskas. Gabrielė manys, kad sesę mylite labiau, ją palaikote, teisi tik ji.
Jeigu situacija nėra kritinė, vaikai nesimuša, nelaužo daiktų ir neklykia, tai leiskite jiems aiškintis patiems. Viena akimi, žinoma, stebėkite, esant reikalui patarkite abiems nusiraminti, atmosferai kaistant liepkite išsiskirstyti į atskirus kambarius.
Jeigu vaikams niekaip nepavyksta susitarti, jie nuolat pykstasi, tai įsikiškite, tačiau verdiktų neskelbkite, o tiesiog moderuokite diskusiją. Abiejų (ar trijų, keturių, jeigu susipyko visas atažalų būrys) klauskite tų pačių klausimų, tegul kiekvienas išsako savo mintis ir poziciją, tegul atvirai pasako, kaip jaučiasi, tegul pats pasiūlo galimą sprendimo būdą. Jūsų užduotis skatinti vaikų pokalbį ir išlaikyti civilizuotą atmosferą, tačiau ne ieškoti ar (dar blogiau) primesti išeitį.

Nenuleiskite rankų. Visuomet prisiminkite, kad jūsų vaikai, nepaisant to, kad gimę toje pačioje šeimoje, yra asmenybės. Gali būti, kad jie tokie skirtingi, jog sutarti bus sunku, nepaisant visų jūsų pastangų. Nekelkite kartelės perdėm aukštai ir nesitikėkite, kad jūsų vaikai iškart taps geriausiais draugais - galbūt pakaks, kad jie nepultų į atlapus, gerbtų vienas kitą, neatsisakytų padėti rimtai bėdai ištikus.
Pasikalbėję su brolių ar seserų turinčiais suaugusiais pastebėsite, kad scenarijų esti įvairių - vieni paauglystėje buvo pasirengę vienas kitam akis išdraskyti, o suaugus mielai bendrauja, susiskambina, kartu atostogauja. O štai, atrodytų, neišskiriamieji palaipsniui nutolo, susirado kitų draugų...
Jūsų, kaip tėvų pareiga, sukurti šeimos branduolį, jaukią namų atmosferą, aplink save buriančią vaikus, o vėliau ir anūkus ar net proanūkius, tad gerbkite ir mylėkite savo atžalas, leiskite su jomis laiką bei puoselėkite bendras tradicijas.


 
Taip pat skaitykite
Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (169)
maksiukas