Vaikai > Auklėjimas > Vaikų elgesys prie stalo:...
 

Vaikų elgesys prie stalo: gerų manierų pradžiamokslis


2017 01 19 | Autorius: Parengė Sandra Saukaitė, Shutterstock nuotr.
 

Neseniai išgirdau įdomią istoriją. Viena mergina didelio Europos oro uosto kavinėje nusipirko puodelį kavos ir pakelį sausainių. Iki skrydžio dar buvo likę nemažai laiko, tad nusprendė prisėsti sausakimšoje kavinėje. Prie staliuko sėdėjo vaikinas. Kai išmaniajame telefone tikrino naujienas, mergina išgirdo šiugždesį. Nepažįstamasis valgė jos sausainius! Mergina akimirksiu įtūžo ir taip pat pasiėmė sausainį. Nieko nesakė, bet širdyje virė pykčiu. Kai pakelyje liko tik vienas sausainis, vaikinas perlaužė jį, ir, pastūmęs vieną puselę jai, nuėjo. Mergina širdo ir tada, kai atėjo laikas rodyti lėktuvo bilietus. Tačiau labiausiai nustebo, kai rankinėje pamatė sausainių pakelį. Ji valgė svetimus.

Ši istorija yra tik vienas gerų (ir nelabai gerų) manierų pavyzdys. Jos susiformuoja palengva, darant klaidas ir iš jų mokantis. Jos reikalingos ir susiruošus sėsti prie stalo. Praūžus didžiosioms metų šventėms, ar pastebėjote, kaip prie stalo elgiasi jūsų vaikai? Ar jie drabsto maistą kairėn ir dešinėn? Ar sako „prašau paduoti“, ar viską išvarto norėdami ką nors pasiekti?

Ugdyti geras vaikų manieras galite pradėti naudodamiesi keliais paprastais patarimais:

Pradėkite namuose. Nesitikėkite, kad vaikai puikiai elgsis restorane, jeigu namie jiems leidžiama valgyti bet kaip. Susėdus šeimai vakarieniauti, mokykite gerų manierų. Pasitiesti servetėlę, teisingai padėti stalo įrankius ir jais naudotis (ne rankomis!), kalbėtis, bet neraugėti, valgyti užsičiaupus, neskubėti nuo stalo pavalgius. Kai vaikai įpras taip valgyti namuose, bus natūralu gerai elgtis prie stalo ir svečiuose.

Nesinaudokite išmaniaisiais įrenginiais. Daugeliui telefonas tiesiog prilipęs prie rankos, o televizorius nuolat įjungtas. Visi mėgsta išmaniąsias technologijas, tačiau joms valgio metu tarkite griežtą „ne“. Valgymas kartu turėtų būti skirtas pokalbiams ir maistui. Tai ugdo gerus socialinius įgūdžius.

Linksmas mokymasis. Vaikams greitai atsibosta taisyklės ir griežti reikalavimai. Mokytis gerų manierų galima ir linksmai, o tam yra puikios literatūros. Viena tokių knygų – suomių dueto Aino Havukainen ir Sami Toivonen knyga „Tatai ir Patai, prie stalo!“, kurią išleido leidykla „Nieko rimto“. Šmaikščiai parašyta knyga supažindina vaikus su valgymo pagrindais (kaip, kas ir kodėl valgoma). Ar žinote, kaip elgtis su ištiškusiu, iškritusiu maistu? Kokios yra 22 valgymo klaidos? Turbūt dar nežinote, kas yra Darbštošius Makalošius? Visi atsakymai slepiasi knygoje „Tatai ir Patai, prie stalo!“, o naujas žinias galima įtvirtinti atlikus linksmus testus.

Aino Havukainen ir Sami Toivonen knyga „Tatai ir Patai, prie stalo!“

„Prašau“ ir „ačiū“. Jūs su vaikais esate restorane, tačiau kepsnys per daug apskrudęs, o sriuboje per mažai druskos. Stabtelkite prieš kritikuodami maistą. Svarbu tinkamai išreikšti nepasitenkinimą, mandagiai elgtis su aptarnaujančiu personalu. Žodžiai „prašau“ ir „ačiū“, akių kontaktas, padėka už puikų aptarnavimą – pagarbos kitiems pavyzdys, kurį vaikas įsimins.

Užimkite vaikus. Kartais vaikai tokie judrūs, kad tiesiog negali nustygti vienoje vietoje. Gerų manierų tema gali tapti puikiu žaidimu. Pasiūlykite vaikui būti gerų manierų policininku, kuris stebi, ar suaugusieji laikosi taisyklių. Jis gali prižiūrėti, ar viskas vyksta sklandžiai ir teisingai. Reikia druskos? Niekada nepaduokite jos be pipirų. Šie du prieskoniai – geriausi draugai, ir etiketas reikalauja juos paduoti kartu, net jei jūsų prašė tik druskos.

Geros manieros reikalingos kiekvienoje situacijoje, o kuo anksčiau vaikai pradės jų mokytis – tuo lengviau bus ateityje. Ir galbūt jūsų vaikas, pastebėjęs, kad sausainių pakelį tuština ne vienas, mandagiai pasiteiraus: „Ar jūs vaišinatės mano sausainiais?“, bet nesėdės ir neširs. O gal bus nuo mažų dienų išmokęs, kad valgant telefonas nėra reikalingas ir tiesiog išvengs tokios situacijos? Juk įbedus akis į išmanųjį įrenginį gali net nepastebėti, jog imi valgyti svetimus sausainius. Naudodamiesi paprastais patarimais, linksma literatūra ir savo patirtimi palengva sukursite vaikams tvirtus gerų manierų pagrindus.

 


 
Taip pat skaitykite
Mūsų vaikai labai greitai perima šiuolaikinio pasaulio vartotojiškumą. Jie ne tik nori, bet ilgainiui ir ima reikalauti vis...

Norime, kad mūsų vaikai būtų draugiški, mandagūs ir malonūs, mokėtų dailiai elgtis svečiuose ir neverstų raudonuoti pietaujant...

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją...

Jeigu pasižvalgytumėte, kas pastaruoju metu laimėjo Nobelio premiją, kas pasiekė reikšmingų rezultatų mokslinėje ar finansų...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (183)
Poviliukas