Namai > Šventės > Kalėdų atributika: ką ji...
 

Kalėdų atributika: ką ji simbolizuoja?


2016 11 26 | Autorius: Mama.lt
 

Laukdami Kalėdų puošiame namus sparnuotais angeliukais, tilindžiuojančiais varpeliais, žybčiojančiomis žvakelėmis, o garbingiausioje vietoje statome žaliaskarę eglutę. Ar kada susimąstėte kodėl ir ką simbolizuoja ši kalėdinė atributika?

Eglutė. Žiemą, kuomet visa gamta miega, o plikų medžių šakose gaudžia vėjas, eglutė išlieka žalia. Tai amžinojo gyvenimo, mūsų nemirtingos sielos simbolis. Žalios eglutės šakos taip pat siejasi su palmių šakomis, kuriomis tikintieji sveikino į Jeruzalę įžengusį Jėzų.

Kalėdų senelis. Geriems vaikams dovanas nešantis Kalėdų senelis kildinamas iš šv. Mikalojaus, Miros vyskupo, žinomo dėl savo dosnumo ir dovanų dalijimo neturtingiems, atstumtiems, iškamuotiems negandų. Sakoma, kad gerasis vyskupas nepamiršdavęs ir vaikų - visuomet juos pavaišindavęs saldainiu ar duodavęs monetėlę.

Kalėdų kojinės. Kai kuriose šalyse priimta virš židinio pakabinti gražias kojines į kurias pridedama smulkių dovanėlių, skanėstų, vaisių. Kalėdų kojinės taip pat susijusios su šv. Mikalojumi. Pasakojama, kad gerasis vyskupas neturtingai šeimai per kaminą įmetė pinigėlių, kurie sukrito į virš židinio džiūti pakabintas kojines.

Kalėdų dovanos. Vaikai laukia Kalėdų ryto, kuomet galės iš po eglutės traukti puikiausias dovanas. Kalėdinės dovanėlės simbolizuoja aukso, miros ir smilkalų dovanas, kurias trys karaliai įteikė gimusiam Kūdikėliui Jėzui. Kristui įteiktos dovanos simbolizuoja jo įvairialypę prigimtį. Garbę, turtus ir galybę reiškiantis auksas yra dovana karaliui, šventumą, išmintį ir Dievo palaimą reiškiantys smilkalai - dovana dievui, o gyvenimą ir jo baigtį, žmogiškumą simbolizuojanti mira skirta mirtingajam.

Raudona ir žalia. Kalėdinėje atributikoje dominuoja raudona ir žalia spalvos, simbolizuojančios Jėzaus misiją mirtingųjų ir nuodėmingų žmonių pasaulyje. Raudona - už žmonijos išganymą pralietas Dievo sūnaus kraujas, o žalia - amžinojo gyvenimo pažadas.

Angelas. Kalėdos krikščioniškoje simbolikoje, visų pirma, šviesos ir vilties šventė, o tai puikiai įkūnija angelai. Angelai savyje neša Dievo šviesą, kurios mes nematome, tačiau jaučiame. Kalėdų angelas simbolizuoja nemirtingumą, dorybę, nekaltybę, meilę, gerumą ir dangišką prigimtį.

Varpelis. Mūsų namuose tilindžiuojantys varpeliai mums primena gaudžiančius Bažnyčios varpus, skelbiančius Kristaus gimimą. Varpai sujungia mūsų ir dieviškąjį pasaulį, žemę ir dangų, žmones ir Dievą. Jų skambėjimas mus kviečia melstis, primena paklusti Dievo įsakymams, vertinti jo meilę.

Žvakė. Šaltais, tamsiais ir ilgais žiemos vakarais mums labai trūksta šviesos ir šilumos. Uždegta žvakelė nuramina, sušildo ir skleidžia jaukią šviesą. Žvakė ne tik dekoratyvus atributas, bet ir svarbus Kalėdų simbolis, reiškiantis Kristaus šviesą ir meilę.

Vainikas. Iš visžalių šakelių supintas vainikas, kaip ir Kalėdų eglutė, simbolizuoja amžiną gyvenimą, sielos nemirtingumą. Vainikas yra apskritas, jis neturi nei pradžios, nei pabaigos, o tai Dievo amžinybės ir absoliutumo simbolis. Advento vainikas puošiamas keturiomis mažesnėmis ir viena didele, į centrą įstatoma žvake, jos atspindi keturias Advento savaites ir Kūčias bei Kalėdas. Plačiau apie Advento vainikus galite paskaityti čia.

Žvaigždė. Kalėdinė atributika dažnai papuošiama žvaigždelėmis, o ir mirguliuojančios eglutės girliandos primena žvaigždžių žėrėjimą danguje. Kalėdų žvaigždė įprasmina Kristaus gimimą, ji parodė kelią Jėzaus pasveikinti keliaujantiems išminčiams, tad tai vilties ir tiesos, teisingo gyvenimo kelio pasirinkimo simbolis.

Kalėdų gėlė. Kalėdų gėle vadinama puansetija išpopuliarėjo visame pasaulyje. Ji kilusi iš Meksikos, kurioje ši gėlė yra Betliejaus žvaigždės simbolis. Legenda pasakoja apie mažą, neturtingą berniuką, neturėjusį ką padovanoti Kūdikėliui Kristui per jo gimtadienį. Vaikas karštai meldėsi ir jo maldos buvo išklausytos - šalia pražydo nuostabaus grožio puansetija.

Elniai. Per Kalėdas neapsieinama be elniukų figūrėlių, tačiau jų simbolika susijusi tik su palyginti nauju, XIX a. išspausdintu eilėraščiu, kuriame minimi Kalėdų senelio roges tempiantys elniai. Kupranugariai - gyvūnai, kurie gerokai labiau susiję su Kalėdomis, kadangi jais atjojo Jėzų sveikinę karaliai. Kupranugariai simbolizuoja ištvermę, kantrybę, ryžtą eiti teisingu keliu.

 


 
Taip pat skaitykite
Artėjant didžiausioms metų šventėms dažnam iškyla klausimas: ką gi dovanoti mažiesiems šeimos nariams – vaikams?...

Jeigu apie senąsias Kūčių tradicijas šį bei tą žinome, tai apie Kalėdas, kaip taisyklė, informacijos turime mažiau, tačiau...

Kalėdos yra viena gražiausių metų švenčių, kurios ypač laukia mūsų mažyliai. Vaikučiai taip pat uoliai ruošiasi - padeda...

Vaikystė tęsiasi nuo pirmųjų iki dvyliktųjų metų, tad šį kartą orientuojamės į ikimokyklinio ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (135)
austeja