Vaikai > Ugdymas > Vaikas nenori mokytis: kaip...
 

Vaikas nenori mokytis: kaip jį motyvuoti?


2016 09 03 | Autorius: Mama.lt
 

Ruduo ne tik grybų, obuolių bei moliūgų, bet ir į mokyklą keliaujančių vaikučių metas. Ką daryti, kad vaiko kelias į žinių šalį būtų linksmas, kupinas įspūdžių ir neblėstančio entuziazmo? Kaip auklėti, kalbėtis ir motyvuoti vaikus, kad jie suvoktų išsilavinimo svarbą, išmoktų mokytis ir noriai žygiuotų į mokyklą?

Lavinkite vaiko stipriąsias puses.

Sakoma, kad žydų vaikų sėkmę lemia beribė tėvų meilė ir visiškas atsidavimas savo atžaloms. Tiesa, kad šios tautos žmonėms šeima ir vaikai - didžiausia vertybė ir gyvenimo prasmė, tačiau ne ką mažiau svarbus ir teisingas planavimas bei investavimas. Tiek pinigų, tiek ir laiko bei jėgų.

Žydai įprastai skiria daug lėšų ir laiko savo vaikų ugdymui, tačiau turimus resursus naudoja kryptingai, ugdydami įgimtus vaiko talentus ir padėdami jam pasiekti puikių rezultatų mėgiamoje srityje.

Kodėl reikia mokėti didžiulius pinigus matematikos korepetitoriui, jeigu vaikui šis dalykas visai nemielas, jeigu akivaizdu, kad jis nėra „tiksliukas“? Galbūt moksleivį žavi ir gerai sekasi biologija, tad jam vertėtų lankyti jaunųjų gamtininkų būrelį. Svarbu siekti gerų rezultatų kiekvienoje srityje, tačiau vaikas turi suprasti, kad neįmanoma ir nereikia visur būti nepakartojamu, o atrasti dominančias pamokas ne tik svarbu, bet ir smagu!

Rodykite tinkamą pavyzdį.

Geriausias būdas auklėti vaikus yra tiesiog būti tokiu žmogumi, kokiu norėtumėte matyti juos. Tinkamas pavyzdys ugdo geriau, nei nesibaigiantys pokalbiai, paliepimai ir derybos.

Mokslas nėra tik vaikų pareiga, bet viso gyvenimo kelias. Atraskite ir jums įdomią sritį, skaitykite mokslinius straipsnius, grožinę literatūrą ar filosofiją, mokykitės užsienio kalbų, išspręskite matematikos uždavinį ir apie tai būtinai pasikalbėkite su vaikais. Ne tik įkvėpsite juos, bet ir smegenis pamankštinsite!

Parodykite vaikams, kad mokslas taip pat gali būti ir pramoga - drauge žiūrėkite dokumentinius filmus apie gamtą, istoriją ar technologijas, lankykitės muziejuose ir parodose, žaiskite mąstyti priversiančius stalo žaidimus.

Skatinkite vaiką skaityti.

Skaitymas - prasmingas laisvalaikio praleidimo būdas. Skaitydami ne tik gauname informacijos, bet ir laviname vaizduotę, turtiname kalbą, o nuolat matydami be klaidų atspausdintą tekstą įsimename taisyklingą rašybą ir skyrybą.

Skaitančiose šeimose ir vaikai noriai į rankas ima knygą. Parodykite tinkamą pavyzdį ir vakarus leiskite su įdomia knygą rankose, vežkitės knygas į sodybą, įsimeskite į atostogų lagaminą.

Leiskite vaikams patiems pasirinkti jiems patinkančias knygas, kartu apsilankykite bibliotekoje. Taip pat nepamirškite ir žurnalų ar komiksų knygelių - šiandien jų pasirinkimas gan platus, galima aptikti tikrai puikų ir naudingą turinį vaikams siūlančių leidinių.

Lavinkite vaiko žingeidumą.

Pasidomėkite sėkmingų mokslininkų, verslininkų, politikų ar visuomenės veikėjų biografijomis. Anaiptol ne visi iš jų visuomet gaudavo tik pačius geriausius įvertinimus, tačiau juos sieja vienas bendras bruožas. Tai smalsumas.

Visi mažyliai yra žingeidūs, žinoma, kartais jų žinių troškimas yra perdėtas ir varginantis. Visuomet stenkitės atsakyti į visus vaikų klausimus, o jeigu atsakymo nežinote, tai nemeluokite, o pasidomėkite ir vėliau grįžkite prie nagrinėtos temos arba pasiūlykite vaikui ieškoti informacijos knygoje, internete ar filme.

Skatinkite vaiką ne bet kokia kaina gauti gerus pažymius, bet kelti klausimus ir ieškoti į juos atsakymų. Tik mokymosi procesu išmokusiam mėgautis mokiniui pavyks suprasti pamoką ir pasiekti gerų rezultatų.

Pritaikykite žinias kasdienybėje.

Vaikui svarbu suprasti, kad mokykla nėra vien sausos informacijos „kalimas“, bet žinių, kurios būtinos kiekvieną dieną, gavimas.

Virdami arbatą paklauskite vaiko, kokia vandens virimo temperatūra ir kodėl verdant kyla burbuliukai. Eidami į parduotuvę pasiūlykite vaikui pabandyti sudėti visų prekių kainas ir bent apytiksliai numatyti, kiek teks sumokėti. Matydami visuomenės veikėjų vardais pavadintas gatves pabandykite prisiminti, kas jie buvo, kada gyveno, kokie jų nuopelnai.

Patyręs, kad mokykloje išmokti dalykai padeda kitaip suvokti kasdienybę vaikas noriai sieks žinių, pati aplinka jam kels klausimų ir skatins ieškoti atsakymų.

Nuolat domėkitės vaiko pasiekimais

Šiuolaikinių žmonių gyvenimo ritmas yra labai greitas, o įsisukę rutiną kartais neatrandame pakankamai laiko iš esmės pasidomėti vaikų mokslais.

Svarbu anksti užčiuopti galimas spragas ir padėti jas užpildyti. Stipriai apleidus mokslus bus sudėtinga pasivyti mokslo draugus, o kadangi dauguma disciplinų susijusios, tai kentės ne vieno, bet iškart keleto dalykų mokymosi rezultatai.

Nuolat bendraukite su vaikais, pasidomėkite jų pažymiais, kartas nuo karto peržvelkite parengtus namų darbus, padėkite ruošti referatus ar pristatymus. Nevenkite tėvų susirinkimų, pasikalbėkite ne tik su auklėtoju, bet ir su mokytojais (ypač tų dalykų, kurie vaikui sekasi sunkiau, pasikonsultuokite ir ieškokite pagalbos savo vaikui).

Ieškokite prastų mokymosi rezultatų priežasčių.

Prastai besimokantis vaikas dažniausiai vadinamas tinginiu, tačiau kiekvienas psichologas bei geras pedagogas patvirtins, kad tame labai mažai tiesos.

Kalbėkitės su vaiku, jo mokytojais, būrelių vadovais bei draugais ir išsiaiškinkite, kodėl vaikui nesiseka mokslai. Gali būti, kad jis turi nemažai mokymosi spragų, tad nesupranta ir naujos informacijos, jam neįdomu. Galbūt vaikas negali susikaupti pamokų metu nes jį užgaulioja mokiniai arba net mokytojai. Nereikėtų atmesti ir fizinių bei psichologinių priežasčių - nusilpusi rega, klausa, nuolatinis nuovargis, liga, namuose ar mokykloje patiriamas stresas gali neigiamai paveikti mokymosi procesą.

Nepaverskite mokslo prievole! Padėkite vaikui džiaugtis šiuo procesu ir į mokyklą jį išlydėkite su plačia šypsena veide bei nesibaigiančia klausimų gausybe galvoje!


 
Taip pat skaitykite
Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai...

Mūsų pasaulis yra kupinas įdomubių, kurios žavi tiek mus, tiek ir mūsų mažylius. Parinkome šiek tiek įdomių, nesudėtingų faktų,...

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdyta mokytojų apklausa atskleidė, kad 82 procentai jų socialinį tinklą „Facebook“ per savaitę...

Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (178)
ADOMAS