Vaikai > Laisvalaikis > Smėlio dėžės –...
 

Smėlio dėžės – nesenstanti vaikystės „klasika“


2016 08 04 | Autorius: Mama.lt
 

Šiame išprotėjusių technologijų amžiuje, kada jau dvejų metų mažylis sunkiai iš rankų bepaleidžia mobilųjį telefoną ar planšetę, kyla klausimas, ar daug dar liko „klasikinių“ ugdančių ir dėmesį prikaustančių vaikų užsiėmimų, nesusijusių su išmaniosiomis technologijomis. Pasirodo, smėlio dėžės, kaip mažylio žaidimų ir saviugdos vieta, ne tik neišeina iš mados, bet vis dažniau yra naudojamos terapijai, tačiau apie tai kiek vėliau. Vedami smalsumo, žvilgtelėkime į smėlio dėžių istoriją.

Modernus ugdymas

Smėlio dėžių atsiradimą galima sieti su pirmaisiais vaikų darželiais, kurie XIX a. pirmoje pusėje buvo inicijuoti Friedricho Froebelio, vokiečių pedagogo, dėjusio pagrindus moderniam vaikų ugdymui. Viename savo draugui skirtų laiškų Froebelis džiaugiasi dalijasi idėja įrengti nedideles dėžutes, pripildytas smėlio, kur vaikai galėtų žaisti ir, pasitelkę dekoratyvines formeles bei vandenį, suformuoti įvairiausius statinius. Tai jam pasirodė puikus būdas išlaisvinti vaiko vaizduotei ir kurti žaismingų formų pasaulį. Taip prie individualių namų bei įvairiose miesto aikštėse buvo imta įrenginėti vaikų žaidimų aikšteles su smėlio dėžėmis, kurios, tiesa, tada dar buvo vadinamos „smėlio sodeliais“, „smėlio staleliais“. Tokios vaikų žaidimo aikštelės būdavo apsodinamos medžiais, o smėliukas parenkamas itin švelnus bei kokybiškas. Smėlio dėžutės vaikams netrukus išplito ne tik Vokietijoje, Europoje, bet ir už Atlanto. Iki šių dienų išlikusios XIX a. pabaigos – XX a. pradžios fotografijos atskleidžia, kad mažieji jau tada žaisdavo su miniatiūriniais kibirėliais, kastuvėliais bei grėbliukais, kurie, tiesa, dar būdavo gana sunkūs, pagaminti iš metalo. Šiandien smėlio dėžių „padargai“ daug lengvesni, dažniausiai plastikiniai, gaminami, atsižvelgiant į mažylių saugumą. Žinoma, galbūt kažkas suabejos, ar tikrai vaikai smėlio dėžėse kapstytis pradėjo tik XIX a.?

Kaip ten bebūtų, Friedrichą Froebelį galima laikyti kiekvienos šiandien internetinėje parduotuvėje Pigu.lt parduodamos smėlio dėžės prototipo išradėju.

Šiandieninės pasiūlos įvairovė

Jeigu vyresnės kartos atstovai smėlio dėžę įsivaizduoja tik mediniais rėmais (visi gerai prisimena, kaip sezoniškai rėmai būdavo perdažomi vis kita spalva), tai šiandien tokios dėžutės gaminamos įvairaus dydžio, uždengiamos ir atviros, su užuovėjomis, medinės bei plastikinės, lengvai pernešamos iš vienos vietos į kitą ar net kelioninės. Atskirai galima įsigyti smėliuko (mes dar puikiai atsimename, kada tėvai važiuodavo smėlio prisikasti į karjerus ar pajūrį), kėdučių, namelių, ir kitų šiuolaikinių smėlio dėžių priedų.

Į smėlio dėžę – vaikai ir suaugusieji

Jeigu manote, kad smėlio dėžutės era pasibaigia sulaukus septynerių – klystate. Smėlio dėžės terapija – populiarėjantis gydymo metodas, skirtas ne tik su autizmu ar kitais vystymosi sutrikimais susiduriantiems vaikams, bet ir bendravimo sunkumų turintiems, nuo depresijos kenčiantiems suaugusiems. Tikima, kad piešiant ant smėlio, kuriant įvairias formas ir ornamentus, išlaisvinami jausmai, siekiama vidinės ramybės. Taigi, galbūt pats metas įrengti smėlio dėžę ne tik savo mažyliui, bet ir apsvarstyti tokį meditacijos variantą?


 
Taip pat skaitykite
Dauguma vaikų žaidimų aikštelių panašios - jose rasime sūpynes, spalvotas karstykles, galbūt nedidelį namelį ar smėlio...

Mamytė Hannah Yarker ir tėtis Kyle Armstrong iš Mančesterio (Anglija) susilaukė nuostabių dukrų. Dailios mergytės tikrai neprimena...

Sportas – ypatingai svarbus sveikos gyvensenos elementas tiek suaugusiųjų, tiek vaikų gyvenime. Vaikystėje formuojasi ir kūnas, ir...

Sophia iš Konektikuto (JAV) yra linksma, miela ir draugiška mergytė, tačiau plati šypsena slepia daugybę sunkių...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
liucijus ir kajus