Vaikai > Auklėjimas > Ko privalome išmokyti savo...
 

Ko privalome išmokyti savo dukras?


2016 04 30 | Autorius: Mama.lt
 

Dukrelių susilaukę tėvai stengiasi jas ypatingai saugoti, moko savo mergaites būti draugiškomis ir maloniomis, švelniomis ir atsakingomis, o taip pat ir įkvepia dideliems darbams bei drąsiam savo gyvenimo kelio pasirinkimui. Kaip nesuklysti ir padėti savo dukrai iš naivios mažylės virsti stipria, save mylinčia ir savo vertę žinančia moterimi?

Tu gali pasiekti viską.

Teigiama, kad lyties primetami stereotipai šiuolaikinėje visuomenėje nebeegzistuoja, tačiau pažvelgus į statistiką tenka susimąstyti - vadovaujančias pareigas dažniausiai užima ir daugiau uždirba būtent vyrai, o net ir mandagūs bei išsilavinę žmonės nevengia mestelėti vieno ar kito seksistiško juokelio. Egzistuoja ir priešinga reakcija į lyties stereotipus - motinystei ir šeimai atsidavusios moterys pašiepiamos, vadinamos senamadiškomis, nesavarankiškomis, priklausančiomis nuo vyro. Moterys atsiduria tarsi tarp dviejų ugnių, sudėtinga ir toms, kurios kovoja už galimybę būti lygiaverčiais visuomenės nariais, tiek ir toms, kurios nori puoselėti šeimos židinį. Šį šiuolaikinės visuomenės spaudimą viena ar kita forma nuo pat mažumės patiria ir mūsų dukros.

Turite įsiklausyti ir laiku pastebėti savo dukros gabumus, ją paskatinti ir patikinti, kad reikia klausyti savo širdies, o ne remtis bukinančiais ir į nepatogius rėmus stumiančiais standartais. Galbūt jūsų dukra nori lankyti mechanikos būrelį ir ji turi puikų potencialą daug pasiekti robotikos srityje? O gal, atvirkščiai, ji visai neprimena šabloniškos „šiuolaikinės“ moters ir mielai leidžia laiką prižiūrėdama mažąjį broliuką ar kepdama pyragus? O gal jai neblogai sekasi save realizuoti skirtingose srityse?

Parodykite savo mergaitei keletą kelių ir leiskite pačiai rinktis tą, kuriuo jai mieliausia eiti. Juk tik „savo rogėse“ atsidūrę žmonės pasiekia puikių rezultatų ir jaučiasi tikrai laimingi.

Mylėk save.

Savo vaikams nuo pat mažulės kalame į galvą, kad reikia mylėti tėvus, brolius, seseris ir senelius, gerbti mokytojus ir vyresniuosius, o štai apie meilę pačiam svarbiausiam žmogui, pačiam sau, neretai pamirštame.

Mūsų visuomenės moterys yra linkusios nusileisti, šeimos ir vaikų, o taip pat ir darbdavių, draugų ir giminaičių prioritetus iškelti aukščiau savųjų. Jos buvo taip auklėtos. Jos nuo pat mažumės buvo skatinamos visiems padėti ir pasitarnauti, būti dėmesingomis ir maloniomis. Žinoma, tai puikūs asmenybės bruožai, tačiau jie neturėtų užgožti pačio žmogaus.

Mokykite savo mergaites paslaugumo ir meilės artimui, tačiau paskatinkite jas pagalvoti ir apie save, leiskite joms pasimėgauti buvimu savimi, laiku sau, mažomis, tik joms vienoms skirtomis pramogomis. Savimi pasitikinti, save mylinti ir savimi besirūpinanti jauna moteris turės pakankamai jėgų ir ūpo skirti dėmesio ir kitiems.

Būk stipri ir drąsi.

„Nebūk bernas“, „Tai ne mergaitėms, tai pavojinga“, „Susirask mergaitiškos veiklos“. Kiekviena veržli, aktyvi ir padūkusi mergaitė girdėjo šias frazes, ji taip pat buvo tempiama nuo aukštesnių laipiojimo tvorelių ar barama už nubalnotus kelius ir suplėšytą suknutę, kai jos broliai galėjo šėlti daug mažiau varžomi.

„Nežinau, tėčio paklausk“, „Palaukime tėčio ir jis nuspręs“, „Reikia daryti taip, kaip sakė tėtis“. O kiek kartų panašios mamos mestelėtos frazės ne tik nutraukė atsakomybę nuo jos pečių, bet ir tapo ne itin geru pavyzdžiu, parodančiu dukrai, kad sprendimų priėmimas - vyrų prerogatyva.

Leiskite savo dukrai tyrinėti pasaulį, nevaržykite jos drąsos ir aktyvumo vien dėl lyties, mokykite mergaitę, kad santykiuose ir šeimoje reikia tartis ir diskutuoti, priimti bendrą sprendimą, o ne besąlygiškai remtis vien vyro nuomone.

Vertink tikrus draugus.

Vaikams labai svarbus suaugusiųjų dėmesys ir įvertinimas, jie natūraliai siekia įsiteikti, varžosi dėl dėmesio, trokšta tėvų, senelių, vyresniųjų brolių ir sesių, mokytojų šilumos bei pripažinimo. O štai paaugliams gerokai svarbesnė jų bendraamžių nuomonė.

Siekdami įsiteikti mūsų vaikai, ypač paaugę, gali ir šunkeliais nuklysti, o pakeliui pamesti savo tikrąjį identitetą. Tai ypač dažnai pastebima tarp mergaičių, jos gan anksti susiskirsto grupelėmis, ima konkuruoti, išbando tarpusavio bendravimo ribas, žengia pirmuosius žingsnius į suaugusiųjų pasaulį.

Paauglystė painus, sudėtingas ir (deja) neišvengiamas etapas, kuomet bendraamžių įtaka vaikui drastiškai išauga. Teks su tuo susitaikyti, tačiau labai svarbu nuo pat mažumės įsiteikti linkusias mergaites mokyti tinkamai pasirinkti draugus, bendrauti tik su tais su kuriais ji jaučiasi saugiai, gali būti atvira. Svarbu savo dukrą išmokyti, kad tikri draugai jokiu būdu, jokiomis aplinkybėmis nevers jos keistis ar daryti tai, kas jai nepatinka.

Mokykis visą gyvenimą.

Mūsų folklore egzistuoja patarlė, teigianti, kad mokslo šaknys karčios, o vaisiai saldūs. Galima būti pakankamai sėkmingu žmogumi ir perėmus tokią filosofiją, tačiau mūsų vaikai bus daug laimingesni, jeigu mokysime juos mėgautis procesu, o ne tik rezultatais.

Skatinkite savo dukras ne tik siekti akademinio mokslo aukštumų (kurios, žinoma, svarbios), bet ir gauti kuo daugiau įvairiausių žinių, skirti laiko saviugdai, įgauti gebėjimų skirtingose srityse, mokėti ne tik atlikti „moteriškus“ buities darbus, bet ir nebijoti susitepti rankų, keičiant dviračio grandinę ar dažant sienas.

Leiskite mergaitėms lankyti kuo daugiau įvairiausių būrelių, pagirkite jas už tinkamai atliktą darbą, parodykite, kad sistemingas informacijos rinkimas, nuolatinė praktika yra nėra prievolė, o puikus laiko leidimo būdas ir kelias į tapimą visaverčiu žmogumi.

Kurk lygiaverčius santykius.

Žmonėms labai svarbūs socialiniai ryšiai, šeimos sukūrimas, vaikų susilaukimas, tad savo mažuosius nuo pat pirmųjų sąmoningumo užuomazgų ruošiame ateities santykiams. Mokykite vaikus gebėjimo susitarti ir bendrauti, diskutuoti, santykiuose ieškoti auksinio vidurio.

Nuo pat ankstyvos paauglystės paaiškinkite savo dukrai, kad ji tikrai neprivalo pataikauti berniukams, kad jai nereikia stengtis įsiteikti ar suvilioti vyro, peržengti savo įsitikimų. Svarbu tiesiog būti savimi, elgtis sąžiningai ir draugiškai. Jos vertas vyras niekada neprivers jaustis nepatogiai ar nusižengti savo principams, neslopins jos, o visokeriopai padės ir palaikys.

Nepaisant to, kokius santykius ir šeimos modelį rinksis jūsų mergaitė, turite jai įskiepyti, kad ji yra šaunuolė, svarbi, reikalinga, įdomi, lygiavertė. Mokykite dukrą apie skirtingus šeimos modelius, kuomet tiek finansinę, tiek ir buities darbų naštą vienodai dalijasi abu partneriai arba kuomet vienas dirba, o kitas atsiduoda šeimai ir namams. Svarbu suprasti, kad tiek vienu, tiek ir kitu atveju abu partneriai vienodai prisideda prie šeimos gerbūvio, skiriasi tik jų darbų tipas.

Graži siela ir gražus kūnas.

Blizgūs žurnalai ir seksualumu trykštantys muzikiniai klipai ar „idealius“ žmones rodantys filmai ypač stipriai paveikia mūsų dukras. Jos mano, kad tobulas kūnas, žvilgūs plaukai ir akinamai balti dantys - didžiausia gyvenimo siekiamybė. Nuo pat mažumės aiškinkite mergaitėms, kad žmonės, jų išvaizda, kūno sudėjimai yra unikalūs ir įvairūs. Ir tai yra visiškai normalu.

Įpratinkite savo mergaitę rūpintis kūnu, sveikai maitintis, aktyviai leisti laisvalaikį, prižiūrėti plaukus, nagus ir odą, atrodyti sveikai, tvarkingai ir dailiai. O tuo pat metu atkreipkite jos dėmesį, kad net ir geriausio visažistas nepadailins veido, jeigu akys bus tuščios.

Skatinkite savo dukras, visų pirma, rūpintis dvasiniu pasauliu, atrasti mėgstamą veiklą, domėjimosi sritį, o taip pat būti draugiškomis, maloniomis, gebančiomis aiškiai ir taktiškai išreikšti savo nuomonę, pasidalinti žiniomis.

Rūpinkis savo sveikata.

Sunku nepastebėti įsivyravusio kūno kulto - nuolat pabrėžiama sporto ir subalansuotos mitybos svarba, dalijamasi patarimais, kaip numesti svorio ar suteikti žvilgesio plaukams. Sveika ir stiprus kūnas, normalus kūno svoris ir daili išvaizda anaiptol nėra blogai, tačiau labai svarbu laiku pasirūpinti ir savo sveikata.

Medikai skambina pavojaus varpais - jiems tenka susidurti su negydomais, chroniškais susirgimais, vėlyvų stadijų vėžiu, ypač prasta dantų būkle, moterų lytinėje sistemoje išvešėjusiomis cistomis. Turime mokyti savo dukras atsakingai vertinti sveikatą, neužsiimti savigyda, pajutus net ir menkiausius simptomus kreiptis į gydytojus, nevengti pasitikrinti profilaktiškai.

Mergaitėms svarbu suvokti ir lytinės sveikatos svarbą, mokykloje ši tema pristatoma labai trumpai ir paviršutiniškai, o naršymas internete kartais pridaro daugiau žalos, nei suteikia naudos. Mamoms reikėtų su savo dukromis pasikalbėti apie jų lytinę sistemą, menstruacijas, išskyras viso ciklo metu, krūtų pokyčius brendimo laikotarpiu, pamokyti tinkamos intymios higienos, o taip pat ir nevengti saugaus sekso, lytiškai plintančių ligų ir neplanuoto nėštumo temų.

Prisimink - šeima visada bus šalia.

Kiekvienam iš mūsų reikalingas apsauginis tinklas, o vaikams - ypač. Mokykite savo dukras būti drąsiomis ir savarankiškomis, paskatinkite jas pačias pasirinkti savo gyvenimo kelią, suteikite savo mergaitėms erdvės, kartais leiskite joms suklysti.

Vaikui suklydus neimkime jo barti ir kaltinti, jis gali užsisklęsti savyje, bijoti išsipasakoti. Leiskite vaikui kalbėti, paaiškinkite, kodėl jis elgiasi neteisingai ir patikinkite, kad teks prisiimti pasekmes, skirkite adekvačią, pamokančią bausmę.

Pasirūpinkite, kad jos visada žinotų, jog šeima yra visada šalia! Tėveliai yra pasirengę suteikti petį išsiverkti, apkabinti, kai sunku, padėti išspęsti iškilusias problemas, o taip ir drauge atšvęsti pasiekimus ir tiesiog pasimėgauti puikia viena kito kompanija!


 
Taip pat skaitykite
Mūsų vaikai labai greitai perima šiuolaikinio pasaulio vartotojiškumą. Jie ne tik nori, bet ilgainiui ir ima reikalauti vis...

Norime, kad mūsų vaikai būtų draugiški, mandagūs ir malonūs, mokėtų dailiai elgtis svečiuose ir neverstų raudonuoti pietaujant...

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją...

Jeigu pasižvalgytumėte, kas pastaruoju metu laimėjo Nobelio premiją, kas pasiekė reikšmingų rezultatų mokslinėje ar finansų...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (156)
Armida