Sveikata > Šeimos sveikata > Ką daryti, kad...
 

Ką daryti, kad pavasarinės nuotaikos negadintų ligos?


2017 03 29 | Autorius: Mama.lt
 

Lietuviškas pavasaris į dažno kasdienybę ateina lydimas sezoninių ligų. Kvėpavimo takai itin jautrūs orų pokyčiams ir drėgmei, tad tikriausiai kiekvienas žinome, ką reiškia pavasarinis kosulys, sloga ir silpnumas. Vieni pavasario pradžią įveikia greitai ir nesudėtingai, sunaudoję vos vieną pakelį nosinaičių, tuo tarpu kitiems tenka susidurti ir su rimtesniais kvėpavimo takų ligų keliamais iššūkiais. Tad kaip lengvai išsisukti iš šių negalavimų ir nekentėti varvančios nosies bei užsitęsusio kosulio visą pavasarį?

Savarankiškai atpažinti ligų kilmę – sudėtinga

„Kosėjimas, gerklės skausmas, sloga, silpnumas, raumenų skausmai – visa tai informuoja apie mūsų sveikatos sutrikimus ir dažniausiai leidžia suprasti, kad bėdų turime su kvėpavimo takais. Kvėpavimo takų ligos itin aktyviai reiškiasi baigiantis žiemai ir prasidedant pavasriui: šiuo metų laiku daugiausiai kenčiama nuo korono, adeno virusų, streptokoko infekcijos, gripo. Dauguma esame linkę šiuos negalavimus gydyti patys, tačiau tai yra viena esminių klaidų bandant iškopti iš kvėpavimo takų ligų, mat svarbiausia jas gydant identifikuoti, ar tai virusinės, ar bakterinės kilmės ligos“, – pasakoja Aušra Zaleskienė, klinikos „Privatus gydytojas“ bendrosios praktikos gydytoja.

Pasak A. Zaleskienės, nors kvėpavimo takų simptomai yra pakankamai lengvai atpažįstami ir aiškūs kiekvienam, tačiau suprasti ligų kilmę, atpažinti, virusas ar bakterija dėl to kaltas, be medikų pagalbos beveik neįmanoma.

Svarbiausia palengvinti esamus ligos simptomus

„Jei prastai jaučiamasi ir minėti simptomai patiriami dvi – tris dienas, vertėtų apsilankyti pas gydytojus. Pastarieji nesudėtingai supranta, ar liga atsirado dėl viruso, ar dėl bakterijų. Virusinės ligos, išskyrus gripą, vaistų neturi, organizmas kovoja pats, tuo tarpu bakterinės kilmės kvėpavimo takų ligos įveikiamos antibiotikais. Viena didžiausių žmonių daromų klaidų – vos pradėjus sloguoti, kosėti, jaučiant silpnumą ir raumenų skausmus, gerti antibiotikus. Jei tai virusinės kilmės liga, antibiotikai visiškai nepadeda pasveikti“, – sako A. Zaleskienė.

Pasak medikės, sergant kvėpavimo takų ligomis vienas svarbiausių uždavinių – palengvinti esamus simptomus. Daugiausiai diskomforto paprastai kelia kosulys, negalėjimas atsikosėti. Kosuliui palengvinti paprastai geriamos įvairios gydytojų rekomenduotos tinktūros, tačiau jau nuo seno naudojamas būdas dažnai pamirštamas.

Inhaliacijos – efektyvu

„Inhaliacija – tai karštų garų įkvėpimas į kvėpavimo takus. Nuo seno gydomasi kvėpuojant verdančio vandens garais, vis dėlto šis inhaliacijos būdas nėra pats geriausias, galima jį vadinti kiek atgyvenusiu. Inhaliuojantis palinkus virš verdančio vandens puodo ar dubens, garai nepasiekia visų kvėpavimo takų kertelių ir dėl to toks atsikosėjimo palengvinimo būdas nėra labai efektyvus. Be to, dažnai toks inhaliacijos būdas yra gana pavojingas. Žinoma, jis yra geresnis nei jokio, tačiau šiandien medicinos technologijoms sparčiai žengiant į priekį visada rekomenduojama įsigyti specialius inhaliatorius. Tai ypatingai naudinga tiems, kurie periodiškai kasmet tam tikru sezonu kenčia nuo kvėpavimo takų ligų“, – pasakoja A. Zaleskienė.

Inhaliacija palinkus virš puodo – pavojinga sveikatai

„Inhaliacija senovinėmis, mūsų tėvų ir senelių naudotomis priemonėmis, ne tik kad nėra taip efektyvu kaip inhaliavimasis tam skirtu aparatu, bet ir pavojinga. Kvėpuojant garais iš karšto vandens dubens ar arbatinuko, garai patenka ne tik į nosį ar gerklę, bet taip pat dirgina ir akis. Viena didžiausių rizikų atliekant inhaliaciją namų priemonėmis – nudegimai. Dubenyje laikome verdantį vandenį, juo apsipylus, nudegimo laipsnis būna labai aukštas ir dažnais atvejais tenka nudegimus gydyti medikamentais“, – pasakoja Erika Vitkauskienė, „Microlife“ atstovė Lietuvoje.

Pasak E. Vitkauskienės, šiuolaikiniais inhaliatoriais pasiekiamos giliausios plaučių vietos, inhaliacija užtikrina tolygesnį medikamentų pasiskirstymą ir stipresnį, greitesnį bei efektyvesnį jų poveikį. Naudotis naujausiomis technologijomis pagamintais inhaliatoriais nėra sudėtinga, jie suteikia galimybess skirtingais būdais gydyti skirtingas ligas.

„Žinoma, inhaliacija nėra vienintelė priemonė gydyti kvėpavimo takų ligas. Padeda ir arbatos, ir nosies valymas specialiu jūros vandeniu, ir gulimas režimas, poilsis. Kvėpavimo takų ligas svarbu gydyti derinant kelias pasveikti padedančias priemones, tačiau inhaliacijų pamiršti nevertėtų“, – sako E. Vitkauskienė.


 
Taip pat skaitykite
Įsibėgėjo ne tik žiema, bet ir ligų sezonas: poliklinikose sunkiai rasite laisvą šeimos gydytoją, o kosulį galima išgirsti...

Peršalimas - dažna ir nemaloni liga. Lengvą peršalima galima gydyti ir namuose, o geriausi vaistai yra poilsis bei daug skysčių....

Unikalus „Orthokine“ gydymo metodas yra skirtas sąnarių ir nugaros skausmui malšinti, sausgyslių bei raumenų...

Druska - mūsų kasdienis maisto pagardas, sustiprinantis jo skonį ir būtinas (žinoma, saikingai) mūsų organizme vykstantiems procesams,...

Rašyti komentarą

 
Jurga
2017-03-30 10:26:06
Sveikos, mama.lt skaitytojos. Anks2iau visada naudojau senovin5 inhaliacijos b8d1 palinkus prie garų puodo. Žinoma tokį naudojau tik sau ne vaikui... Pamaniau, kad gal ir reiktų įsigyti ormalų inhaliatorių. Bet pasižiūrėjau, kad didelis pasirinkimas ir kainos labai skiriaisi, kad ir čia http://biomed.lt/21-inhaliatoriai Gal kuri turi ir gali patarti ar druskų pypkė geriau ar kuris iš didesnių aparatų.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (162)
Aurėja