Namai > Augintiniai > Katės priežiūra:...
 

Katės priežiūra: taisyklės ir patarimai


2018 01 15 | Autorius: Mama.lt
 

Katės - populiarūs naminiai augintiniai. Jos nereikalauja ypatingai daug priežiūros, yra savarankiškos, tačiau kartu ir mielos, geidžiančios šeimininko dėmesio bei švelnumo. Kačių augintojai pastebi jų teigiamą poveikį žmogaus fizinei ir psichinei sveikatai. Norintiems į savo namus įsileisti katinėlį reikėtų pasiruošti - išsirinkti tinkamiausią veislę, pasidomėti kačių priežiūra, sveikata, mityba ir auklėjimu. Dalinamės naudingais patarimais!

Kaip išsirinkti katę?

Pirmiausiai jums reikėtų nuspręsti, ar norite įsigyti veislinį katiną, ar priglausti gyvūną iš prieglaudos.

Rinkdamiesi veislinį augintinį turėtumėte pasidomėti veislės specifika, pavyzdžiui, Birmos katės yra ganėtinai kantrios, jos tolerantiškai vertina ilgas glamones, leidžiasi nešiojamos, o štai rusų melsvosios yra kuklios, baikščios, nuolatinis dėmesys joms kelia stresą.

Imdami katinėlį iš prieglaudos būtinai paklausinėkite darbuotojų apie jo charakterį, tikėtina, kad jie jau spėjo pastebėti ar kačiukas yra aktyvus, ar ramesnio būdo, ar jis vienišius, ar noriai bendraujantis.

Taip pat turėtumėte apsispręsti ir dėl katės amžiaus - mažas katinėlis lengviau prisitaikys prie aplinkos, susidraugaus su kitais namuose jau gyvenančiais augintiniais, jį dar bus galima auklėti. Žinoma, reikia pasiruošti ir nesibaigiančiam bėgiojimui, draskymui, krapštomoms gėlėms ir galbūt net dūžtančioms vazoms.

Suaugusio katino charakteris jau susiformavęs, tad pasikalbėję su buvusiais šeimininkais ar prieglaudos darbuotojais iškart galėsite susidaryti nuomonę apie gyvūno būdą, jo prisitaikymą gyventi namuose, toleranciją vaikų ir kitų gyvūnų atžvilgiu, mitybinius poreikius, sveikatos būklę. Suaugę katinai įprastai jau būna iškastruoti, o katės - sterilizuotos, tad jums tuo rūpintis nebereikės.

Kaip įvertinti katės sveikatą ir temperamentą?

Renkantis katę labai svarbu atkreipti dėmesį į jos sveikatą, tad, jeigu nusprendėte auginti veislinį gyvūną, būtinai kreipkitės tik į rimtus veisėjus, kurie gali parodyti kačiuko tėvų ir senelių sveikatą įrodančius dokumentus, kurie prisiims atsakomybę galimų genetinių ligų ar kitų rimtų susirgimų atveju kurie galės išsamiai papasakoti apie veislę, neslėpdami jos minusų. Jokiu būdu nepirkite „veislinio gyvūno be dokumentų“ - tokie katinėliai neretai kenčia nuo genetinių susirgimų, jiems pasireiškia sunkios alergijos. Priglausdami gyvūną iš prieglaudos pasikalbėkite su darbuotojais, pasidomėkite būsimojo augintinio sveikata, jam reikiama medicinine priežiūra.

Rinkdamiesi kačiuką jį įdėmiai apžiūrėkite. Sveikos katės akys turi būti skaidrios, be traiškanų, apnašų, patamsėjimų, jos neturi ašaroti, nosytė taip pat turi būti švari, o kvėpavimas lygus, tylus. Ašarojančios, traiškanojančios, apsiblaususios akys, dažnas čiaudulys, išskyros iš nosies, šnarpštimas kvėpuojant yra kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Įdėmiai apžiūrėkite ausis - jų landos turi būti švarios, sausos. Tamsios, kietos, dervą primenančios apnašos ausyse yra ausų erkučių simptomas, o pūliai ausies gilumoje rodo bakterinę arba grybelinę infekciją. Katės burna turi būti švari, jos dantenos turi būti rausvos spalvos, be žaizdelių, pūlinukų, spuogelių. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į katės kailį - jis turi būti tolygus, nesusivėlęs, blizgus, neturi būti sušlapusių, praplikusių, pleiskanotų vietų. Pažvelkite ir į bendrą katės išvaizdą ir įvertinkite, ar jos pilvas neišsipūtęs, ar ji normaliai tolygiai eina, sėdasi, gulasi ir stojasi. Jeigu turite galimybę, tai kačiuką vertėtų parodyti veterinarui dar prieš parsinešant namo.

Katė, net ir su nepažįstamaisiais, turėtų elgtis ramiai, atkreipkite dėmesį, ar ji nerodo baimės, streso ženklų, ar nebando slėptis, ar jos aktyvumas normalus, ar ji nėra perdėm mieguista, akivaizdžiai nuvargusi. Rinkdamiesi katinėlį pabendraukite su juo bent kelioliką minučių ir iškart pastebėsite ar jis meilus, ar žingeidus, ar linkęs žaisti, o galbūt jis tiesiog įsitaiso ant kelių ir nori būti glostomas.

Kaip pasiruošti katės įsigijimui?

Planuodami įsigyti katinėlį, turėtumėte iš anksto pasiruošti - augintiniui reikės transportavimo dėžės, dubenukų maistui ir vandeniui, kraiko dėžutės ir kraiko, draskyklės. Aktyvioms katėms ir mažiems kačiukams reikia turėti vietą, kurioje būtų galima laipioti, žaisti, galąsti nagučius. Būtina suprasti, kad tai natūralūs katės poreikiai, o jų nepatenkinus augintis savarankiškai ras „pramogų“ ir ims vartyti augalus, draskyti baldus ir pan.

Dauguma kačių pačios sugeba pasirūpinti savo kailiuku, tad sveikas kates rekomenduojama maudyti tik 2-3 kartus per metus. Veislines kates, kurios dalyvauja parodose bei ilgaplaukes kates maudyti galima dažniau, tačiau konkrečios priežiūros taisyklės bei tam reikalingos higienos priemonės priklauso nuo konkrečios veislės. Nepaisant to, augintinius prausti reikia tik specialiomis, veterinarijos prekių parduotuvėje įsigytais šampūnais.

Šukuoti vertėtų tiek ilgaplaukes, tiek ir trumpaplaukes kates. Tai padeda palaikyti jų kailiuko ir odos sveikatą, gyvūnas mažiau šersis. Katinėlį galima įpratinti prie nagų kirpimo specialiomis, lenktomis žirklėmis. Lankydamiesi pas veterinatą paprašykite parodyti kaip tai daroma ir vėliau nagus galėsite nesunkiai patrumpinti namuose.

Katės yra smalsūs ir aktyvūs gyvūnai, kurie linkę domėtis namuose esančiais daiktais, juos padraskyti ar pakramtyti, tad iš anksto peržiūrėkite namuose vešinčius augalus. Katėms nuodingi augalai: lelija, gebenė, amarilis, puansetija, azalija, dauguma kaktusų, begonija, rododendras, hortenzija, narcizas.

Kokiu maistu ir kaip šerti katę?

Kačių augintojų požiūris į augintinių mityba išsiskiria į dvi „stovyklas“ - vieni teigia, kad gyvūną reikia šerti specializuoti, jam sukurtu ir subalansuotu maistu, o štai kiti mano, kad joks ėdesys iš dėžučių bei skardinių nepakeis kokybiškos mėsos ar žuvies. Dauguma veterinarų sutinka, kad abu metodai yra tinkami, katės organizmas prisitaiko tiek prie vieno, tiek ir prie kito, tačiau jų geriau nekaitalioti.

Nusprendę katę šerti sausu maistu ar specialiais konservais, juos pirkite tik specializuotose veterinarinių prekių parduotuvėse. Prekybos centruose prekiaujama ekonominės klasės kačių maistu, kuris pagamintas grūdų bei mėsos atliekų pagrindu, jame daug skonio stipriklių, konservantų, kurie ilgainiui lemia virškinimo trakto ligas, sukelia alergiją, gali būti net ir vėžinių susirgimų priežastimi. Pasirinkę kokybiškesnį, daugiau kainuojanti ėdalą ilgailiui sutaupysite, kadangi nereikės leisti pinigų veterinarų paslaugoms.

Šeriant katę šviežiu maistu jai reikia duoti žalios mėsos, žuvies (su oda, kaulais, vidaus organais), žalių kiaušinių, retkarčiais - žalių daržovių. Produktai turi būti kuo kokybiškesni ir šviežesni. Egzistuoja dvi pagrindinės natūralaus maitinimo sistemos - RAW ir BARF, pasidomėkite jomis, esant galimybei, pasitarkite su veterinaru bei išmokite tinkamai subalansuoti augintinio mitybą.

Kokios veterinarinės priežiūros reikia katei?

Pasikalbėkite su veisėjais, senaisiais šeimininkais ar prieglaudos darbuotojais apie katės sveikatos būklę ir, jeigu augintis yra ligotas, apsvarstykite, ar galėsite jam skirti pakankamai dėmesio, laiko, lėšų.

Kačiukui vertėtų apsilankyti pas veterinarą, kuris galės tiksliai įvertinti jo sveikatos būklę, skirti reikiamą gydymą. Pirmąją vakcina nuo bordeteliozės gauna jau mėnesio amžiaus katinėliai, tačiau dauguma vakcinų yra suleidžiama su laukus 8 savaičių bei metų. Kates reikia revakcinuoti kasmet, o likus 10 dienų iki vakcinacijos katę būtina dehelmintizuoti, t.y. duoti vaistus nuo vidaus parazitų.

Nuolat stebėkite katės akis, ausis, narsus, kailio būklę, atkreipkite dėmesį į išmatas ir šlapimą. Pastebėje pokyčius, neįprastas išskyras, kraują, o taip pat, jeigu staiga pasikeičia katės apetitas, temperamentas, pomėgiai, nedelsiant kreipkitės į veterinarą!

Kada ir kodėl reikėtų kastruoti ar sterilizuoti katę?

Įsigiję veislinį katiną ar katę, tikriausiai norėsite dalyvauti parodoje bei leisti jam susilaukti palikuonių, tad gyvūno kastracijos ar sterilizacijos klausimas jums nėra aktualus. Imdami jauną gyvūną iš prieglaudos ar sanitarinės tarnybos privalėsite pasirašyti pasižadėjimą jį sterilizuoti ar kastruoti, vyresniems gyvūnėliams šias procedūras įprastai jau būna atlikę su prieglauda bendradarbiaujantys veterinarai.

Augintinius verta sterilizuoti tiek dėl milžiniškos kačių populiacijos kontroliavimo, tiek ir dėl praktinių bei katės sveikatos sumetimų. Nekastruoti katinai yra linkę žymėtis savo teritorija, tiek katinų, tiek ir kačių elgesys rujos metu stipriai pakinta, jie gali būti tiek perdėm meilūs, tiek ir agresyvūs, garsiai kniaukia, vaikštinėja nerasdami vietos ir pan.

Sterilizavus katę, tikimybė susirgti pieno liaukos navikais sumažėja net 90 procentų. Katinai apsaugomi nuo sėklidžių vėžio, jei kastracija buvo atlikta dar iki 6 mėnesių amžiaus.

Seniau katės buvo sterilizuojamos, o katinai kastruojami sulaukę 6 mėn. amžiaus, tačiau pastaruoju metu ši procedūra atliekama ir jaunesniems, tačiau jau pakankamai sustiprėjusiems gyvūnams.


 
Taip pat skaitykite
Šunelio pasirinkimas - atsakingas procesas, ypač, jeigu tai pirmasis jūsų augintinis arba šeimoje auga vaikai. Kiekvienas tinkamai...

Jeigu jaučiatės prislėgti, neturite jėgų ir sveikatos – pabendraukite su gyvūnais! Jie padeda įveikti tiek fizinį, tiek dvasinį...

Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos...

Kol sporto klubai sudarinėja gardžias dietas šeimininkams, Lietuvos šunų mylėtojai nusitaikė į naują, bene tobulą meniu jų...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (189)
Gytis