Namai > Augintiniai > Šuns įsigijimas ir...
 

Šuns įsigijimas ir auginimas: 10 naudingų patarimų


2017 03 19 | Autorius: Mama.lt
 

Keturkojis draugas į namus įneša daug šurmulio, džiaugsmo ir meilės. Šunelis mus priverčia daugiau pajudėti, o mūsų vaikus moko atsakomybės, atjautos, rūpestingumo. Kita vertus, būtina prisiminti, kad augintinis reikalauja daug laiko, priežiūros, finansinių išlaidų, reikia įvertinti ir susitaikyti su tuo, kad šuo, ypač mažas būdamas, gali pridergti, sudraskyti ar sulaužyti brangius daiktus, dar nemokėti gražiai eiti su pavadžiu, elgtis neklusniai. Siūlome paskaityti 10 naudingų patarimų, praversiančių visiems, kurie planuoja į savo namus įsileisti uodegą vizginantį šeimos narį.

1. Išsirinkite tinkamą veislę ir atsakingai pasirinkite veisėjus.

Gyvūnų globos tarnybos tikina, kad jų narvus vis papildo populiarių ir madingų veislių atstovai. Daugelis susižavi filmuose matomais šunimis, tačiau nė nepasidomi veislės specifika, pavyzdžiui, žydraakiai haskiai yra ypatingai aktyvūs šunys, kuriems būtina suteikti pakankamą fizinį krūvį, o štai prancūzų buldogai, nors ir mažyčiai, yra pakankamai užsispyrę, kartais kiek sudėtingai auklėjami gyvūnai.

Nusprendę įsigyti augintinį turėtumėte gerai susipažinti su veisle, įvertinti ar galėsite suteikti šuniui jam reikiamą fizinį krūvį, ar turėsite pakankamai žinių arba galimybių su augintiniu lankyti dresūros pamokas, kurios ypač svarbios, jeigu norite įsigyti didesnės veislės atstovą.

Išsirinkę jums ir jūsų šeimai tinkamą veislę turėtumėte labai atsakingai rinktis veisėjus. Kinologai, veterinarai ir veisėjai pabrėžia, kad veislinis šuo privalo turėti kilmės dokumentus, net, jeigu jūs ir neketinate jo veisti ar dalyvauti parodose. Kilmės dokumentai - stabilios šuns psichikos, minimalios genetinių ir kitų susirgimų tikimybės, atitikimo veislei garantas.

2. Pasiruoškite šuniuko iš gyvūnų globos įstaigos auginimui.

Nusprendę suteikti namus beglobiui šuneliui, kuris laukia šeimininkų gyvūnų globos įstaigos ar sanitarinės tarnybos narve, taip pat turėtumėte gauti kuo daugiau informacijos. Pasikalbėkite su gyvūnus prižiūrinčiais darbuotojais, atvirai apibūdinkite savo lūkesčius, gyvenimo būdą, finansinę padėtį tam, kad darbuotojai jums padėtų išsirinkti šuniuką, kuris suteiks jums laimės ir gerai jausis jūsų namuose.

Ilgą laiką šunis stebintys darbuotojai pakankamai greitai įvertina gyvūno sveikatos būklę, jo psichiką ir charakterį. Nusprendę pasiimti likimo nuskriaustą gyvūnėlį turėtumėte suprasti, kad jam teko daug nelengvų išbandymų, tad šie gyvūnėliai neretai būna kiek baikštūs, praradę pasitikėjimą žmogumi, išsigandę gali rodyti agresiją kitiems gyvūnams ar žmonėms. Šie šuneliai kartais turi ir užleistų ligų, yra nusilpę, tad jiems gali reikėti papildomos veterinarinės priežiūros, kuri pareikalaus tiek laiko, tiek ir pinigų.

Žinoma, kiekvienas priglaustą gyvūną auginantis žmogus patvirtins, kad tai labai ištikimi, mylintys ir linksmi draugai, kurie savo intelektu ir grožiu tikrai nenusileidžia veisliniams šunims.

3. Paruoškite namus prieš šunelio atsivežimą.

Nusprendę įsigyti šuniuką turėtumėte tinkamai paruošti savo namus - šuo turi turėti savo vietelę, kurioje galėtų pailsėti, tad jam reikės guolio, augintiniui taip pat būtina parūpinti dubenukus maistui ir vandeniui, tinkamas higienos priemones kailio priežiūrai, šukas, specialias nagų žirkles, vieną ar kitą žaisliuką.

Sutvarkykite ir paslėpkite kyšančius laidus, įpraskite nemėtyti smulkių daiktų (plaukų gumelių, segtukų, papuošalų ir pan.), kuriuos šuo gali praryti ir sunegaluoti, patraukite ir paslėpkite brangius daiktus, kuriuos šuo galėtų sulaužyti, sudaužyti, sugraužti ar kitaip sugadinti.

Parsivežę šunį, ypač, jeigu jis dar mažas, greitai pastebėsite, kokias šunybes jis labiausiai linkęs krėsti ir kokius daiktus jam norisi naikinti - vieni keturkojai tiesiog negali ramiai prabėgti pro šlepetes, minkštus vaikų žaisliukus, o štai kiti uoliai plėšo laikraščius, ėda gėles.

4. Periodiškai lankykitės pas veterinarą.

Planuodami auginti gyvūną turite labai atsakingai suplanuoti savo biudžetą ir įvertinti, kad pinigų reikės ne tik gyvūno įsigijimui, bet ir nuolatinei jo sveikatos priežiūrai. Visus gyvūnus būtina skiepyti, taip pat suprasti, kad veterinarinė priežiūra augintiniui susirgus yra tikrai brangi. Vertėtų kiekvieną mėnesį atidėti kelis eurus šuns sveikatos priežiūrai.

Besirinkdami kvalifikuotą gydytoją arba kliniką pasiskaitykite kitų augintojų atsiliepimus internete, pasikalbėkite su šunis jau auginančiais draugais, giminaičiais ar kolegomis. Pasirinkite pakankamai diagnostinės aparatūros turinčią, tyrimus galinčią atlikti kliniką.

Idealu, jeigu galėtumėte nuolat lankytis pas vieną specialistą, kuri susipažintų su jumis ir jūsų augintiniu, galėtų nuolat stebėti jo sveikatos būklę, įvertinti grėsmingus pokyčius ir padėti laiku išvengti rimtų susirgimų.

5. Pasirūpinkite šuns higiena ir apsauga nuo parazitų.

Šunį prie higienos, kailio ir nagų priežiūros procedūrų reikėtų pratinti kuo anksčiau. Šuo privalo turėti kokybišką šunų šampūną, kadangi žmonių prausimosi priemonės gali sudirginti gyvūno odą, tapti alergijos priežastimi. Šunis su šampūnu galima maudyti ne dažniau, nei kartą per mėnesį, jeigu po pasivaikščiojimo gyvūnas yra purvinas, tai nuprauskite jį drungnu vandeniu, gerai nuvalykite pėdas. Išmaudytą šunį reikėtų gerai nušluostyti, jeigu namuose šalta, pučia skersvėjai, tai vertėtų ir plaukų džiovintuvu apdžiovinti.

Ilgaplaukius šuniukus reikia šukuoti porą kartų per savaitę, trumpakailius - rečiau. Dažnai šukuojami šunys mažiau šeriasi, suaktyvinama jų kraujotaka, tad kailiukas būna sveikas, blizgantis. Šukuodami šunį gerai apžiūrėkite jo akis, ausis, dantis. Reikia nepamiršti nukirpti šuns nagų, einančio šuniuko nagai neturi remtis į žemę, kadangi tai sukelia diskomfortą, gali turėti neigiamos įtakos pirštams, sąnariams. Nagai kerpami specialiomis žirklėmis, tai nėra skausminga ir sudėtinga, tačiau, jeigu neteko to daryti, tai paprašykite veterinaro konsultacijos ir pamokymo.

Namuose gyvenantys ir gerai prižiūrimi augintiniai retai turi blusų, tačiau erkės - didžiulė problema. Jau nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens reikia rūpintis apsauga nuo erkių - tam geriausiai tinka specialūs antkakliai, ant sprando sulašinami lašiukai. Erkės platina gyvūnams (ypač mažiems, vyresnio amžiaus ar silpnesnės sveikatos) labai pavojingas ir net mirtinas ligas - babeziozę, anaplazmozę, erlichiozę, boreliozę.

6. Suplanuokite šuns kastraciją ar sterilizaciją.

Įsigiję neveislinį šuniuką arba neplanuojantys šuns kergti turėtų iškart suplanuoti gyvūno kastraciją ar sterilizaciją, kuri atliekama 6 mėnesių amžiaus gyvūnams. Rujos metu tiek šuns, tiek ir kalės elgesys labai pasikeičia, gyvūną tampa sunku valdyti, jis gali būti irzlus, piktas.

Kalės įprastai rujoja dukart per metus, po tris savaites, rujos metu iš lytinių takų bėga kraujas, tad ant baldų, kilimų gali likti dėmių, rujojančios kalytės vedžiojimas tampa tikru iššūkiu, kadangi tiesiog akimirksniu susirenka būrys šunų. Gana didelis procentas vyresnio amžiaus nesterilizuotų kalių suserga pūlingu gimdos uždegimu – piometra. Kalytėms tenka chirurgiškai šalinti gimdą, kiaušides, gydyti kitus ligos pažeistus organus.

Rujos metu patinai gali elgtis agresyviai, lipti ant žmonių, daiktų. Jie iš toli užuodžia rujojančios kalės kvapą, tad stipriai tempia pavadį, ignoruoja šeimininką, gali pabėgti.

7. Užtikrinkite pakankamą šuns fizinį krūvį ir bendravimą su augintiniu.

Namuose netinkamai elgiasi, gadina daiktus, pernelyg įkyriai lenda nepakankamai dėmesio ir fizinio krūvio gaunantys šunys. Įvertinkite, kad šunį kasdien reikėtų vedžioti du kartus ir bent jau po pusvalandį, o bent jau porą kartų per savaitę reikia leisti gyvūnui pakankamai prisibėgioti ir išsižaisti, tad būtų šaunu suplanuoti keletos valandų pasivaikščiojimą. Medžiokliniai, kinkinių šunys, aviganiai reikalauja dar didesnio fizinio krūvio, tad su jais vertėtų sportuoti, bėgioti.

Šunims, ypač mažiems, besikalant dantukams, norisi graužti ir žaisti, tad vertėtų augintiniui parūpinti tinkamą, tvirtą žaislą.

Tiesa, skiriant šuniui fizinį krūvį reikėtų pasidomėti ir jo veisle bei sveikatos būkle, pasitarti su veterinaru. Didelių veislių jauniklių kaulai ir sąnariai visiškai susiformuoja tik sulaukus vienerių metų amžiaus, tad mažylių nereikia labai nuvarginti, riboti pasivaikščiojimų ir sportavimo laiką.

8. Pasidomėkite sveika šuns mityba.

Šunų augintojai laikosi labai skirtingų nuostatų apie savo keturkojų mitybą - vieni juos šeria tik subalansuotu sausu ėdalu, kiti verda košes, vieni periodiškai duoda stambių kaulų, o kiti teigia, kad jie pavojingi žarnynui.

Turėtumėte pasidomėti skirtingai šuns šėrimo būdais, pasitarti su veterinaru, atkreipti dėmesį į veislę bei šuns sveikatą - dalis šunelių yra linkę tukti, kenčia nuo įvairių alergijų, tad jų mitybai būtina skirti ypatingą dėmesį.

Visi šunų šeimininkai turėtų susipažinti su šunims pavojingais maisto produktais ir jokiu būdu niekada neduoti šokolado, kavos, citrusinių vaisių, kokosų, razinų ir vynuogių, riešutų, pieno produktų, svogūnų, česnakų, mielinės tešlos gaminių, sūraus ar daug prieskonių turinčio maisto.

9. Dresuokite šunį.

Nepailstamai amsintis mažylis kelia šypseną net ir tiems, kurie prisibijo šunų, tačiau pavadį tempiantis, agresyviai nusiteikęs ir urzgiantis dičkis gali išgąsdinti tiek aplinkinius, tiek ir patį šeimininką.

Dresūros pamokas būtina pradėti nuo pirmosios dienos, kuomet šunelis atkeliauja į naujuosius namus. Reikėtų iškart labai aiškiai nustatyti taisykles ir jų laikytis. Būtina apsitarti ar šuniui galima lankytis visuose kambariuose, lipti ant baldų, miegoti ne tik savo guolyje. Vieną dieną į pastalę kišamas kąsnelis, o jau po poros valandų griežtai dėl įkyrumo ir maisto reikalavimo baramas šuo nesupranta, ko iš jo tikimasi, ima stresuoti.

Objektyviai įvertinkite ar jums pavyks savarankiškai išauklėti šunį, ar turite pakankamai patirties ir žinių, o galbūt vertėtų apsilankyti keletoje profesionalios dresūros pamokų ar įsigyti specializuotos literatūros?

10. Šuo - ilgalaikė draugystė ir įsipareigojimas.

Įsigydami augintinį turite suprasti, kad tai ne tik linksmas bičiulis, pasivaikščiojimų draugas ar naktinis kojų šildytuvas. Tai, visų pirma, didžiulis įsipareigojimas, kurį teks vykdyti apie 10 metų ar daugiau.

Reikėtų apsvarstyti ar artimiausiu metu neplanuojate studijų ar darbo užsienyje ar neketinate emigruoti ir ar pavyks drauge vežtis ir augintinį? O galbūt jūs daug keliaujate? Tuomet turėtumėte iš anksto gerai apgalvoti, kas galėtų prižiūrėti šunį kelionių metu. Galbūt turite rimtų sveikatos problemų ir kartais tenka atsigulti į ligoninę ar vykti į reabiliticiją? Tuomet taip pat reikėtų numatyti tuo metu šunį galintį globoti žmogų.

Šuo savo šeimininkui atneš gausybę puikių emocijų, suteiks begalinę draugystę ir tikrai privers nusišypsoti net ir niūriausią dieną, tad, jeigu tikrai esate pasiryžę ir turite galimybes suteikti jam visavertį gyvenimą, reikiamą priežiūrą ir meilę, pradėkite ieškoti jaukios vietelės guoliui!


 
Taip pat skaitykite
Šunelio pasirinkimas - atsakingas procesas, ypač, jeigu tai pirmasis jūsų augintinis arba šeimoje auga vaikai. Kiekvienas tinkamai...

Katės - populiarūs naminiai augintiniai. Jos nereikalauja ypatingai daug priežiūros, yra savarankiškos, tačiau kartu ir mielos,...

Jeigu jaučiatės prislėgti, neturite jėgų ir sveikatos – pabendraukite su gyvūnais! Jie padeda įveikti tiek fizinį, tiek dvasinį...

Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (160)
paulina