Sveikata > Vaiko sveikata > Vaikas šlapinasi į lovą:...
 

Vaikas šlapinasi į lovą: ką daryti?


2015 11 08 | Autorius: Mama.lt
 

Drėgnos paklodės, permirkusi pižama ir nusiminęs, nusivylęs bei susigėdęs vaikas - situacija, kuri puikiai pažįstama ikimokyklinukų (o kartais ir kiek vyresnių) vaikučių tėvams. Kodėl vaikas šlapinasi į lovą? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Kaip padėti vaikui?

Tėvams reikėtų žinoti, kad naktinis šlapimo nelaikymas (naktinė enurezė), dažnu atveju, nėra problema ar blogo auklėjimo pasekmė, o normali vaiko vystymosi dalis. Taip pat reikėtų žinoti, kad ši bėda net dvigubai dažniau pasitaiko berniukams. Dauguma medikų ir vaikų psichologų sutinka, kad šlapinimasis į lovą iki 7-erių metų amžiaus yra normalu, tačiau, žinoma, kiekvienas atvejis yra individualus. Statistika rodo, kad nevalingai naktį arba dieną nusišlapina daugiau nei 80% dvimečių, apie 50% trimečių, apie 30% keturmečių, 15-20% penkiamečių, apie 10% šešerių ir septynerių sulaukusių vaikučių. Enurezė retkarčiais pasitaiko ir vyresniame amžiuje - ji būdinga 0,2-2% jaunuolių nuo 15 metų.

Vaikų šlapinimosi į lovą priežastys (nuo dažniausių iki rečiausiai pasitaikančių):

  • Maža šlapimo pūslė. Dar ne iki galo išsivysčiusi vaikučių šlapimo pūslė negali nulaikyti pernakt susidariusio šlapimo.
  • Nesugebėjimas atpažinti pilnos šlapimo pūslės. Šlapinimąsi kontroliuojantys vaiko nervai dar nėra pakankamai išsivystę, tad vaikas nepajunta, jog šlapimo pūslė jau prisipildė ir nepabunda.
  • Hormonų disbalansas. Dar tik besivystantis vaiko organizmas negamina pakankamai antidiuretinio hormono (ADH), kuris sulėtina šlapimo išsiskyrimą naktį.
  • Stresas. Patiriamos neigiamos emocijos, baimė, jaudulys dėl svarbių gyvenimo pokyčių (brolio ar sesės gimimo, persikraustymo, mokymo įstaigos pasikeitimo, kelionės ar pan.) gali būti naktinio šlapinimosi priežastimi.
  • Šlapimo takų infekcija. Susirgus šlapimo takų infekcija vaikas gali pradėti šlapintis naktį, tačiau tą lydi ir kiti simptomai: šlapinimasis dieną, padažnėjęs noras šlapintis, skausmas šlapinantis, rausvas arba raudonas, su kraujo priemaišomis šlapimas.
  • Miego apnėja. Kvėpavimo sutrikimas, kurio metu kvėpavimas trumpam (maždaug 10 sekundžių) sustoja, nutrūksta. Vaikų miego apnėja dažnai susijusi su tonzinių arba adenoidų padidėjimu, įprastai pasireiškia ir kiti simptomai: knarkimas, ausų infekcija, sinusitas, perštinti gerklė, nuovargis, vangumas, irzlumas dienos metu.
  • Diabetas. Jeigu vaikas beveik niekada nevalingai nebesišlapina dieną, bet šlapinasi kasnakt, tai galima įtarti diabetą. Šią ligą lydi ir kiti simptomai: labai gausus šlapinimasis, padidėjęs troškulys, nuovargis, svorio kritimas net ir esant geram apetitui ir pilnavertei mitybai.
  • Vidurių užkietėjimas. Chroniškas, ilgalaikis vidurių užkietėjimas lemia raumenų, kurie kontroliuoja tiek tuštinimąsi, tiek ir šlapinimąsi, susilpnėjimą.
  • Įgimti sutrikimai. Labai retai pasitaiko įgimtų šlapimo organų arba nervinės sistemos problemų, kurios gali lemti šlapinimąsi.

Tėveliams reikėtų stebėti ne tik vaiko šlapinimosi dažnumą, bet ir kitus simptomus - šlapimo spalvą, galimą nuovargį, irzlumą, skausmą besišlapinant, ausyčių, gerklės skausmą, knarkimą. Taip pat būtina atsižvelgti į vaiko amžių ir, jeigu šlapinimąsi naktį lydi išvardyti arba kiti tėvams nerimą keliantys simptomai, vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Medikas paskirs papildomus tyrimus ir nustatys tikslią diagnozę, gali būti, kad šlapinimasis naktį yra kitos ligos pasekmė, tad išgydžius ligą vaikutis visą naktį išmiegos sausas.

Prieš apsilankydami pas gydytoją pasistenkite kuo tiksliau susirašyti visą galimai reikalingą informaciją - kada vaikas pradėjo šlapintis į lovą, kiek laiko tai trunka, ar yra buvę ilgesnių „sausą periodų“, kokius vaistus (taip pat ir vitaminus, maisto papildus, žolelių preparatus ar arbatėles) mažylis vartoja, ar jūsų šeimos gyvenime yra pasikeitimų arba galimų streso šaltinių. Paminėkite ir kitus, aukščiau išvardintus, simptomus, jeigu pastebėjote juos.

Jeigu vaikas yra visiškai sveikas, o jo, kaip ir daugumos mažylių, naktinės bėdos susijusios su nepakankamai išsivysčiusiomis šlapimo organų ir nervų sistemomis bei dar nesusinormalizavusia hormonų koncentracija, tai tėveliams reikės apsišarvuoti tolerancija ir kantrybe.

Patarimai naktį besišlapinančio vaiko tėvams:


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (334)
Selina