Vaikai > Ugdymas > Kaip ugdyti vaiko...
 

Kaip ugdyti vaiko savarankiškumą?


2015 10 23 | Autorius: Mama.lt
 

Gimę mažyliai yra visiškai priklausomi nuo tėvelių - juos reikia pamaitinti, nuprausti, padėti apsiversti, paglostyti, pakalbinti ir panešioti... Augdami vaikučiai išmoksta daugelio dalykų, tačiau į telefoną įsikniaubęs ir suverstame kambaryje sėdintis pradinukas ar paauglys yra pakankamai dažnas vaizdas, ar ne? Kaip reikia auklėti ir mokyti vaikus, kad jie taptų savarankiškais, noriai atliktų buities darbus ir nelauktų pagalbos iš mamos ar tėčio?

1. Girkite savarankišką vaiką

Paaugę vaikučiai nori būti savarankiškais, jeigu tik leidžiame jiems tą padaryti - leiskite vaikui pačiam išsirinkti rūbelius ir apsirengti, pasiūlykite jam pasikloti lovą, išplauti arbatos puodelius ar palaistyti gėlę. Savaime suprantama, kad dvimetis išsirinks keisčiausią aprangos derinį, jo paklota lova atrodys prasčiau, nei neklota, plaunamas puodelis atsisveikins su ąsele, o gėlei skirtas vandenukas nutekės ant kilimo.

Jūsų vaikas labai nori įtikti ir pradžiuginti tėvelius, gauti jų teigiamo dėmesio, tad, nepaisant nesėkmių, pagirkite vaiką, pasidžiaukite jo savarankiškais bandymais, truputį jam padėkite ir parodykite, kaip teisigai reikia atlikti darbą, tačiau jokiu būdu nesiimkite jo pati.

Skatinkite vaikų savarankiškumą nuo pat mažumės ir į dar šiek tiek nerangius mažylių bandymus žvelkite su didele tolerancijos doze. Reikia suprasti, kad nuo mažumės savimi bei savo aplinka įpratęs pasirūpinti vaikas labai greitai įgaus reikiamų įgūdžių, išmoks tinkamai pasirūpinti savimi ir savo aplinka.

2. Skirkite vaikui įveikiamus darbus

Vaikščioti ir daiktus suimti galintis mažylis jau gali į dėžutę sudėti žaisliukus, ikimokyklinukas jau tikrai sugebės nuo stalo nurinkti ir į kriauklę sukraukti lėkštes, o mokyklos slenkstį mindantis žmogus taps puikiu pagalbininku!

Būtinai skirkite vaikui pavienes užduotis ir kasdienes pareigas, tačiau įsitikinkite, kad šie darbai jam bus įveikiami. Pernelyg sudėtingi, miklesnių pirštukų ar daugiau žinių ir įgūdžių reikalaujantys darbai vaikui gali būti pernelyg sudėtingi.

Negalėdamas tinkamai atlikti jam paskirtų užduočių mažylis susierzins, jaus frustraciją, pyks, nenorės ne tik pabaigti jam skirto, bet ir nenoriai imsis veiklos ateityje, nepasitikės savo jėgomis, bijos ir vėl nuvilti tėvelius.

3. Motyvuokite vaiką užduotimis ir prizais

Dauguma suaugusiųjų sutinka, kad buities darbai yra ganėtinai monotoniški ir nuobodūs, tad būtų keista, jeigu kambario tvarkymas ar indų plovimas ypatingai džiugintų vaiką... Paaiškinkite vaikui, kad buities darbai yra privalomi visiems šeimos nariams bei pasistenkite motyvuoti savo atžalas.

Vaikui susitvarkius kambarį ar atlikus užduotį atkreipkite jo dėmesį į blizgančius ir kvepiančius namus, spintoje dailiai sudėliotus rūbus, tvarkingai išstatytus žaislius. Juk smagu ir gera! Didžiuokitės vaiko atliktais darbais ir paskatinkite jį patį tuo didžiuotis.

Vaikui (ypač mažyliui) paskirtus namų ruošos darbus susiekite su žaidimais ir prizais. Pavyzdžiui, nustatykite laikmatį ir pasiūlykite vaikui pažaisti „Tvarkos estafetę“ - tegul visi šeimos nariai pasiskubina ir savo užduotis atlieka per 20 minučių. „Tvarkos estafetę“ laimėję žaidėjai vėliau gauna prizą - visi drauge patogiai įsitaiso ant sofos ir suvalgo po gabaliuką pyrago ar ledų.

4. Padėkite, bet netarnaukite

Tikrai nereikėtų ginčytis, kad dauguma darbų mama ar tėtis padarytų gerokai greičiau ir teisingiau, nei vaikutis, tačiau jam būtina dirbti lėtai ir klysti tam, kad ilgainiui išmoktų ir net pralenktų savo tėvelius.

Vaikui pradėjus ieškoti skudurėlio dulkėms valyti nepaduokite jo, o pasakykite, kur jį galima rasti. Neperdėliokite netinkamai į indaują sukrautų lėkščių, o paaiškinkite mažyliui, kaip reikėtų tą padaryti. Nepersegiokite neteisingai susegto megztinio, o parodykite, kurios sagutės atsidūrė ne ten, kur turėtų.

Vaikams paaugus nesivelkite su jais į derybas ir į konfliktines situacijas, o tiesiog pateikite jiems neginčijamus faktus. Pavyzdžiui, paaugliui paprašius pašildyti pietus nepradėkite diskusijos apie tai, kad mama taip pat pavargsta ir nedirba tarnaite, o tiesiog lakoniškai atsakykite: „Puodas su sriuba stovi ant viryklės. Pasišildyk, pavalgyk ir išsiplauk lėkštę. Labai ačiū, esi suaugęs, savarankiškas ir šaunus žmogus! Didžiuojuosi tavimi!“

5. Sukurkite sistemą

Pabandykite į pasaulį pažvelgti vaiko akimis - reikia galvoti be tik apie mamos paskirtos užduoties įvykdymą, bet ir kaip teisingai kojytėmis eiti, kaip pirštelius atlenkti... Paaugus gausybę laiko ir emocinių jėgų atima mokyklą, įdomūs būreliai, o paauglystėje dar ir pirmosios meilės svaigulys apima... Pasaulis kasdien pateikia tiek daug naujos informacijos ir iššūkių, tad, nieko keista, jog buitis pasimiršta.

Priminkite vaikams namų ruošos darbus ne ginčais ir reikalavimais, o kruopščiai ir teisingai sustyguokite jų gyvenimo ritmą bei sukurkite patogią, lengvai suprantamą sistemą. Paagusiems vaikams tikrai pakaks ant šaldytuvo pakabinto užduočių sąrašo, kuriame, atlikus nurodytą darbą, reikia pažymėti pliusiuką. Mažyliai lengviau supranta vizualizacijas, tad, pavyzdžiui, ant komodos lentynų galite priklijuoti paveiksliukus su skirtingais rūbeliais ir vaikas supras, kad pirmoje lentynoje laikomos kojinės ir apatiniai, o antroje - marškinėliai.

Vaikams labai svarbu suprasti ir matyti, kad šeima veikia, kaip vienas, tačiau kiekvienas jos narys yra unikali asmenybė, kuri stengiasi dėl bendros gerovės. Šeimos nariams vertėtų drauge susėsti, pasikalbėti apie kiekvieno pareigas, bedrų buities darbų pasidalinimą, pagirti ir pasidžiaugti vienas kito asmenininiais laimėjimais.

6. Nebijokite paleisti vaiko

Paauglius auginantieji neretai pasiskundžia, kad juos, lyg būtų penkiamečiai, tenka ir apipirkti, ir pas gydytoją nuvesti, ir į būrelį nuvežti. Tėvams reikėtų suprasti, kad nė vienas žmogus negimė mokėdamas, o kiekvieno darbo atlikimui reikalingi įgūdžiai ir suteikta proga.

Leiskite vaikui, jeigu tik yra galimybė, pačiam nukeliauti į reikiamą vietą, įduokite jam kelis eurus ir pasiųskite į artimiausią parduotuvę savarankiškam apsipirkimui, nelydėkite sloga sergačio paauglio pas jam tikrai puikiai pažįstamą šeimos gydytoją.

Augančiam žmogui svarbu padėti (kartais net ir stumtelėjus) išlįsti iš komforto zonos, mokytis pačiam priimti sprendimus, spręsti iškilusius klausimus ir problemas.

 


 
Taip pat skaitykite
Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai...

Mūsų pasaulis yra kupinas įdomubių, kurios žavi tiek mus, tiek ir mūsų mažylius. Parinkome šiek tiek įdomių, nesudėtingų faktų,...

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdyta mokytojų apklausa atskleidė, kad 82 procentai jų socialinį tinklą „Facebook“ per savaitę...

Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (164)
Daniel