Vaikai > Ugdymas > Kaip pasiruošti darželiui?
 

Kaip pasiruošti darželiui?


2015 08 24 | Autorius: Mama.lt
 

Ėjimas į darželį yra svarbus ir rimtas tiek mažo žmogaus, tiek ir jo tėvelių gyvenimo etapas, kuriam reikia pasiruošti bei tinkamai nusiteikti. Kartais tėvelių susirūpinimas perdėtas, bet dažniausiai išties laukia sunkios pirmosios savaitės. Apie pereinamojo laikotarpio iššūkius kalbamės su darželio „Aukštyn kojom“ atstove Guste Pociūte-Trotiene.

Nemažai lemia darželio politika, pedagogų įsitraukimas ir supratingumas, noras palengvinti vaiko adaptaciją, tačiau vis dėlto didelė dalis šio proceso sėkmės priklauso nuo tėvų. Jiems tenka ne tik paruošti vaiką emociškai, bet ir išmokyti prisitaikyti prie naujos dienotvarkės.

Pagrindiniai dalykai dėl kurių nerimaujama: ar vaikas nepradės nuolat sirgti, ar sugebės būti be tėvų, sutars su kitais, kaip pats valgys ir rengsis. Visko iš anksto nenumatysi ir lengvai neišsisuksi nuo visiems įprastų sunkumų, bet palengvinti šį laikotarpį galima.

Guste, sakykite, kokia dažniausia tėvų daroma klaida ruošiantis darželiui? Galbūt kažką pamirštama padaryti? O gal atvirkščiai – šis procesas pernelyg sureikšminamas?

Pasiruošti iš tiesų reikia. Planuojant vaiką išleisti į darželį labai svarbu su juo apie tai iš anksto kalbėtis, išsamiai papasakoti, kas yra darželis, kas ten vaiko laukia – knygos, žaidimai, kūrybinės veiklos. Naudinga apsilankyti darželyje ir susipažinti su auklėtojomis iš anksto, aplankyti būsimus grupės draugus. Siekiant išvengti fizinio streso, reikėtų susipažinti su dienos rutina ir savąją atitinkamai keisti dar prieš pradedant lankyti grupę (pavyzdžiui, anksčiau keltis, pereiti prie miego vieną kartą per dieną, pratintis prie maitinimo tokiu laiku, kokiu valgoma darželyje). Verta suplanuoti savo laiką, kad vaikui adaptuotis ugdymo įstaigoje galėtų padėti tas šeimos narys, su kuriuo vaikui išsiskirti lengviau. Aišku, visų svarbiausia yra patiems tėveliams nusiteikti vaiką išleisti į darželį ir pasitikėti auklėtojomis.

Apie vaiką, jo pomėgius, charakterį turbūt svarbu kalbėtis su auklėtoja. Tačiau ar įmanoma atrasti tiek laiko, išklausyti kiekvieną, įsiminti ir atsižvelgti į kiekvieno individualumą?

Tai yra būtina. „Aukštyn kojom“ prieš pirmąją vaiko dieną darželyje visuomet susitinkame su tėveliais, kad jie, vaikui negirdint, galėtų auklėtojai papasakoti apie vaiko pomėgius, įpročius, baimes. Tuomet jau žinome, ko galime tikėtis pirmomis dienomis, kaip vaikui padėti adaptacijos metu jaustis saugiai ir komfortiškai, kuo pradžiuginti, kaip nesukelti streso. Net tokia smulkmena kaip mėgstamiausia vaiko knygelė ar daina mums yra labai vertinga informacija. Na, o jei auklėtoja sako, kad neturi laiko kiekvieną vaiką pažinti asmeniškai, jai tikrai laikas keisti profesiją.

Vaikų ašaros išsiskyrus su mama, kaprizai pietų ir miego metu turbūt auklėtojoms kasdienybė. Kaip su tuo tvarkotės?

Kiekviena adaptacija vis kitokia. Jei tėveliai bendradarbiauja su auklėtojomis, atsižvelgia į darželio rekomendacijas (pavyzdžiui, kaip tinkamai su vaiku atsisveikinti), pasitiki darželiu, pereinamasis laikotarpis būna daug lengvesnis. Verkiantis vaikas darželyje – natūralu. Galbūt jam liūdna, gal pikta, gal pavargo. Geros auklėtojos užduotis – identifikuoti priežastį ir rasti sprendimą. Su vaikais visada reikia kalbėtis, padėti suvokti jausmus, jų priežastis. Kartais užtenka apsikabinti ir nuraminti vaiką, kartais – nukreipti dėmesį dominančia veikla. „Aukštyn kojom“ auklėtojos tokiose situacijose panaudoja visą savo kūrybiškumą. (šypsosi)

Dažnai pasitaiko, kad iš pradžių vaiką pratina būti darželyje po kelias valandas? Kiek tai veiksminga?

Kiekvienas vaikas yra individualus. Mažesniems vaikams labiau reikalingas pereinamasis laikotarpis, kad užmegztų ryšį su auklėtojomis, susipažintų su nauja erdve, vaikais ir ramiai galėtų „paleisti“ mamą arba tėtį. Beje, tėveliai dažnai daro klaidą manydami, kad savaitę lankydami su vaiku padės jam apsiprasti. Tuomet vaiko laukia antra adaptacija. Vyresniems nei trejų metų vaikams dažnai puikiai sekasi jau pačiomis pirmomis dienomis, nes su jais jau galima susitarti, ilgam sudominti mėgstama arba nauja netikėta veikla. Tokio amžiaus vaikai jau trečią-ketvirtą dieną lieka visai dienai.

Kur kas paprasčiau, jei vaikas atviresnis, lengviau susidraugaujantis su kitais. Gerai, jei mažylis būtent toks ir yra, pirmas prieina prie kitų vaikų smėlio dėžėje. Bet jei vaikų būryje būna retai, o šeimoje yra vienturtis, reikėtų pagalvoti, kaip suplanuoti vasaros atostogas, kad vaikui tektų kuo daugiau laiko praleisti tarp kitų vaikų, susipažinti. Kai atostogų metu tėvai yra šalia, toks pratinimasis kelia kur kas mažesnį stresą ir, tikėtina, palengvins sunkesnį susipažinimą darželyje.

Dar viena kliūtis – nerimas, kad vaikui bus sunku pačiam pavalgyti, apsirengti, dar sudėtingiau, kai nesinaudoja ir puoduku.

Guste, tiesa, kad daugelio dalykų mažylis išmoksta darželyje? Tėvai baiminasi, nenori leisti į darželį, kol vaikas dar nemoka pats apsirengti ir sunkiai savarankiškai susitvarko su valgymu.

Geriausias mokytojas – pavyzdys. Kai vaikas nejaučia spaudimo, tuomet mokosi ypač noriai. Į „Aukštyn kojom“ atėjęs vienerių metų vaikas dar dėvi sauskelnes, mokosi valgyti ir rengtis savarankiškai, bet, stebėdamas kitus, labai greitai atsisako sauskelnių, įgyja savipagalbos įgūdžių, iš maitinimo kėdutės persėda prie bendro stalo ir beprotiškai tuo didžiuojasi. (šypsosi) Visgi tėveliai neturėtų savipagalbos įgūdžių lavinimo patikėti tik auklėtojoms – čia labai svarbus darželio ir šeimos bendradarbiavimas.

Svarbiausia įsidėmėti, kad perdėtą tėvų nerimą jaučia ir vaikas. Nereikėtų sunkinti ir taip sudėtingos situacijos, geriau pasiruošimą paversti švente. Smagia pasiruošimo dalimi gali tapti ir apsipirkimas pasidarius nedidelį sąrašiuką daiktų, kuriuos reikia įsigyti darželiui. Gal tai bus dėžutė užkandžiams, krepšelis daiktams susidėti ar naujos šlepetės. Tuomet reikėtų kartu eiti jų išsirinkti. Kadangi vaikas pakankamai didelis eiti į darželį, tai jis ir pakankamai suaugęs išsirinkti daiktus. Tačiau reikia būti atidiems! Mažylis turi suprasti, kad nauji daiktai perkami, nes jie būtini jo būsimai veiklai. Tai jokiu būdu negali būti papirkinėjimas, kyšis už tai, kad vaikas sutiktų neverkti, eitų pietų miego ir panašiai.

Reikia nepamiršti ir skaitymų. Vaikiškose knygelėse paveikslėliais ir trumpomis istorijomis pakankamai aiškiai ir patraukliai vaizduojamas darželio gyvenimas, tipinė aplinka. Guste, ar Jūs rekomenduotumėte skaityti knygas apie darželio lankymą iki pradedant jį lankyti patiems? Toks pasiruošimas vertingas?

Terapinių pasakų, padedančių vaikui suvokti, kodėl kas rytą tenka išsiskirti, knygynuose visai nemažai. Kai kuriems vaikams kaip papildoma priemonė prie pokalbių šeimoje jos labai padeda.

Vartant tokias knygas, kalbantis įsivaizduoti bus kur kas paprasčiau. Patiems mažiausiems galima rinktis kartonines, visai paprastas knygeles. Liepos mėnesį pasirodė ir vaikų numylėto Spoto knygelė, skirta būtent darželio lankymo pradžiai. Erico Hillo „Spotui patinka darželyje“ (leidykla „Nieko rimto“) pasakoja apie vieną dieną, kurią Spotas praleidžia darželyje. Aiškiais neperkrautais paveikslėliais ir trumpais sakiniais papasakojama, ką nuveikia Spotas ir jo draugai, kaip žaidžia, klausosi pasakos, bendrauja. Atrodo, kad laikas darželyje pralekia labai greitai ir netrukus mama ateina pasiimti. Toks pozityvus nuteikimas irgi prisideda prie lengvesnės adaptacijos.

Pabaigai pasidalinkite patirtimi, kokie džiaugsmingiausi momentai dirbant su tik pradėjusiais lankyti darželį vaikais?

Smagu, kai adaptacija lengva. Kiekvienas rytinis atsisveikinimas be ašarų jau yra mūsų pasiekimas. Kai pradžia darželyje sunkesnė, tiesiog žinome, kad reikia laiko. Bet kantrybė – viena svarbiausių geros auklėtojos savybių, o kiekvienas įveiktas pereinamasis laikotarpis – didelė šventė ir šeimai, ir visam „Aukštyn kojom“.

Reikia nepamiršti, jog ir vakare, po darželio, negalima visiškai atitrūkti. Būtina kalbėtis, klausinėti vaiko, ką jis nuveikė, kas patiko, o kas ne. Papasakoti apie savo dieną. Prie vakarienės stalo vaikas turi jausti, kad dabar jau visi lygiaverčiai, dieną turintys savo reikalų, apie kuriuos labai smagu papasakoti.

Net tinkamai pasiruošus, pirmasis išsiskyrimas bus sunkus: su liūdesiais, ašaromis ir nedidukais piktumais. Į visa tai tereikia reaguoti ramiai, kuo daugiau kalbėtis ir suprasti, kad neįdėjus pastangų vargu ar galima tokį didelį pokytį išgyventi lengvai.
 


 
Taip pat skaitykite
Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai...

Mūsų pasaulis yra kupinas įdomubių, kurios žavi tiek mus, tiek ir mūsų mažylius. Parinkome šiek tiek įdomių, nesudėtingų faktų,...

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdyta mokytojų apklausa atskleidė, kad 82 procentai jų socialinį tinklą „Facebook“ per savaitę...

Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (191)
Roberta