Sveikata > Vaiko sveikata > Kodėl vaikas čiulpia...
 

Kodėl vaikas čiulpia pirštą? Ar reikia sunerimti?


2015 07 20 | Autorius: Mama.lt
 

Bene kiekvienas mažylis kartas nuo karto nusikiša pirštuką burnon - daliai vaikučių tai padeda užmigti, kiti čiulpia pirštuką išsigandę, nuliūdę, siekdami nurimti, o treti tą daro, atrodytų, be jokios priežasties. Kodėl vaikučiai čiulpia pirštą? Ar šis įprotis nėra žalingas? Ar reikia padėti vaikeliui jo nusikratyti?

Medikai pastebi, kad įprotis čiulpti pirštą susiformuoja įsčiose - daugelis mažylių čiulpia nykštį dar besivystydami mamos pilvelyje. Manoma, kad vaikelis tokiu būdu patenkina refleksą žįsti ir mokosi tą daryti tinkamai.

Piršto čiulpimas asocijuojasi su maitinimu krūtimi, o taip pat ir mamos artumu bei šiluma, jos teikiamu saugumo jausmu. Pirštelį čiulpiantis vaikutis siekia nusiraminti, drąsina save bauginančioje aplinkoje, nukreipia dėmesį skaudant, tad šis įprotis dažniausiai pasireiškia stresinėse situacijoje, pasikeitus aplinkai, susirgus, stengiantis užmigti.

Kaip reaguoti į pirštą čiulpiantį vaiką?

Nesijaudinkite. Medikai sutinka, kad piršto čiulpinas nėra žalingas, anaiptol, šis įprotis suteikia vaikui saugumo jausmą, padeda nusiraminti ir lengviau prisitaikyti prie stresinių situacijų, pasikeitusios aplinkos.

Atkreipkite dėmesį į vaiko amžių. Įprastai vaikai liaujasi čiulpti pirštą natūraliai, augdami. Šis įprotis ima slopti ir visiškai išnyksta maždaug 2-4-aisiais gyvenimo metais, tačiau gali užsitęsti ir iki maždaug 6-erių metų.

Pasikonsultuokite su odontologais. Ilgai užsitęsęs piršto čiulpimas gali netinkamai pakeisti vaikučio sąkandį, dantukai gali augti kreivi, gali išsivystyti įprotis liežuviu stumti dantukus.

Šios problemos ypatingai dažnai kamuoja ilgą laiką pirštą čiulpiančius vaikus, tad, jeigu vaikui jau ima kristi pieniniai ir augti nuolatiniai dantukai (apie 6-uosius gyvenimo metus), reikėtų būtinai kovoti su įpročiu čiulpti pirštą.

Visų pirma, pasikalbėkite su vaiku, draugiškai paaiškinkite, kad pirštukus čiulpia maži vaikučiai, o jis jau yra suaugęs žmogus, papasakokite apie galimas dantukų problemas, pakalbėkite apie kabes, kurias gali tekti nešioti ateityje. Kalbant nesukelkite vaikui streso, nežeminkite, nedrauskite čiulpti piršto, kadangi išsigandęs ir nuliūdęs vaikas ieškos nusiraminimo ir šis įprotis tik gilės.

Jeigu pokalbiai nepadeda susidoroti su įpročiu, galite kreiptis į odontologus ir pasitarti dėl odontologinės kapos naudojimo. Kapa dedama į burną nakčiai ir keletą valandų nešiojama dienos metu. Ji apssaugo dantukus bei trukdo čiulpti pirštą, tad padeda greičiau atprasti.

Mažesni nei 6-erių metų vaikučiai taip pat gali susidurti su odontologinėmis problemomis, kurias lemia piršto čiulpimas, jeigu jie pirštukus čiulpia labai intensyviai, stipriai ir dažnai, iki kol paburksta ir parausta pirštukų oda. Susidūrus su šia problema reikėtų pasikalbėti su mažyliu ir, reikalui esant, į odontologus kreiptis reikia anksčiau, maždaug 4-erių metukų amžiaus.

Nukreipkite vaiko dėmesį. Stebėkite pirštą čiulpiantį vaiką ir atkreipkite dėmesį, kada jis tą daro dažniausiai bei pasistenkite nukreipti mažylio veiklą kita linkme. Pavyzdžiui, vaikai dažnai čiulpia pirštą siekdami greičiau užmigti, tad galite jam duoti mielą žaisliuką, kurį būtų galima apsikabinti, jeigu vaikas užsisvajoja žiūrėdamas animacinius filmukus ir ima čiulpti pirštą, tai galite jam duoti dėlioti kaladėles.

Įsitikinkite, kad vaikas nėra skriaudžiamas. Mažyliui jau paaugus piršto čiulpimas lieka užmarštyje, tačiau pradėjus lankyti darželį ar liekant su nauja aukle vaikutis vėl gali imti čiulpti pirštą. Tai gali būti siejama su didesniu stresu ir vertinama normaliai, tačiau vėl sugrižęs įprotis neturėtų užsitęsti. Jeigu vaikutis ir vėl ima čiulpti pirštą bei tą daro nuolat, turėtumėte įsitikinti, kad jo aplinka yra saugi, kad vaikelis nėra skriaudžiamas.
 


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (280)
Nojukas