Sveikata > Vaiko sveikata > Kalasi dantukai! Kaip...
 

Kalasi dantukai! Kaip padėti mažyliui?


2015 07 16 | Autorius: Mama.lt
 

Pradėję kaltis dantukai yra nemažas išbandymas tiek jautriam vaikučiui, tiek ir jo tėveliams. Besikalantys dantukai kelia skausmą, padidina įvairių infekcijų tikimybę, mažylis būna jautresnis, suirzęs, ima daugiau verkti, prasčiau miega, nenoriai valgo. Šį nemalonų gyvenimo etapą tiesiog teks iškęsti, tačiau egzistuoja nemažai paprastų būdų, kurie jį palengvina.

Pieniniai dantukai turėtų pradėti rodytis sulaukus 6-8 mėnesių, dažniausiai pirmieji pradeda kaltis apatinio žandikaulio kandžiai, neretai - abudu vienu metu, tačiau, žinoma, tai nėra griežta taisyklė. Egzistuoja atvejų, kuomet dantukai ima dygti jau 3 mėnesių amžiaus kūdikėliams, o kai kurie pirmųjų dantukų laukia net iki 10 mėnesių. Visi dantukai paprastai sudygsta iki 3-ejų metukų amžiaus ir tarnauja vaikui iki maždaug 6-7-erių metų, kuomet pieninius dantis ima po truputį keisti nuolatiniai.

Dygstant dantukams vaikai būna irzlūs, prasčiau miega, yra linkę kandžiotis, gali truputį pakilti temperatūra. Dantų dygimo metu mažyliai yra gerokai imlesni infekcijoms, tad būtina nuolat stebėti jų būklę ir susidūrus su aukšta, ilgai besilaikančia temperatūra, valgymo ir virškinimo sutrikimais, viduriavimu reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus.

Pasikeitus vaikelio elgesiui, pamačius, kad gerokai padidėjo seilių išsiskyrimas, pastebėjus, kad vaikelis stengiasi viską kištis į burnytę galima įtarti, kad pradėjo arba netrukus pradės kaltis pirmieji dantukai. Galima labai švariai nusiplauti rankas ir atsargiai, lėtai pavedžioti pirštu po mažylio dantenas, jas atidžiai apžiūrėti. Bepradedant kaltis dantukams dantenos parausta, paburksta, o pirštu galima užčiuopti pradedančius lįsti dantukus.

Dantukų dygimą palengvinančios priemonės

Dantenų masažas. Tėveliai gali labai atsargiai, švelniai, vos paspaudžiant pamasažuoti mažylio dantenas. Tai ne tik šiek tiek apramins skausmą, bet ir pagreitins dantukų dygimą.

Šaltas šaukštas. Minkštesnį plastikinį šaukštą galima palaikyti po tekančiu šaltu vandeniu ar trumpam įdėti į šaldytuvą (tik ne į šaldymo kamerą!) ir duoti vaikeliui. Šaukšto vėsa maloniai nuramins ir sumažins skausmą. Šis metodas tinkamas, kuomet dantukai dar tik pradeda dygti, tačiau dar nėra stipriai išlindę, kadangi, nors ir menkai tikėtina, vaikutis gali nusilaužti danties gabaliuką.

Šaltas rankšluostis. Švarų, nepūkuotą, neplyštantį rankšluostuką ar skudurėlį galima pamirkyti šaltame vandenyje, atšaldytame mamos piene arba šaltoje, labai silpnoje ramunėlių arbatoje ir duoti vaikui. Čiulpdamas audinį vaikelis pats sau pasimasažuos dantenas.

Vėsus maistas. Dantukų dygimas paprastai sutampa su primaitinimu, tad, jeigu vaikutis jau gauna maisto, galima jam duoti šaltos vaisų ar daržovių tyrelės - mažylis bus pamaitintas, o maloni vėsa palengvins skausmą, sumažins dantenų paburkimą.

Maitinimas krūtimi. Pradėjus kaltis dantukams dalis kūdikių labai nenoriai ima krūtį, kadangi yra suirzę ir pervargę, o daliai žindimas net kelia skausmą. Kiti mažyliai, atvirkščiai, labai nori ne tik paties žindimo, pasisotinimo, bet mamos artumo ir paguodos. Stebėkite savo vaikelį ir, jeigu yra poreikis, krūtį jam pasiūlykite dažniau. Jeigu mažylis krūtį ima naudoti vietoje kramtuko, tai prieš ir po maitinimo atsargiai pamasažuokite jo dantenas, galite net nutraukti maitinimą, atlikti dantenų masažą ir vėl tęsti.

Kramtukai, žaisliukai. Egzistuoja nemaža specialių žaisliukų, skirtų vaikučiams, kurių dantukai pradeda kaltis, pasiūla. Galima rinktis medžiaginius, guminius ir net medinius žaisliukus, kurių aptaki forma puikiai masažuos dantenas. Žaisliukus papildomai galima pašaldyti šaldytuve arba pakišti po šalto vandens srove.

Šalti vaisiai ir daržovės. Jeigu vaikelis jau gauna kietesnio maisto, galima stambesniais šiaudeliais supjaustyti morką, skiltelėmis padalinti obuoliuką ir palaikyti šaldytuve, o tuomet duoti vaikeliui čiulpti ir mėginti kramtyti.

Šaltas gėrimas. Paprasčiausias vėsus vandenukas ne tik puikiai malšina troškulį, bet ir vėsina sudirgusias dantenas, sumažina skausma ir tinimą. Vaikeliui taip pat galima duoti labai silpnos arbatos, puikiai tinka ramunėlių, kuri ne tik vėsina, bet ir veikia antibakteriškai, mažina galimus uždegimus.

Dėmesio nukreipimas. Kartais pats geriausias vaistas - bėgimas nuo problemos. Pradėjus dygti dantukams galima pabandyti dažniau užsiimti vaikui ypač patinkančia veikla - pasipliukškenti vonioje, pasižiūrėti mėgiamą animacinį filmuką, padėlioti mylimiausias kaladėles. Sudominus vaikelį galima nukreipti jo dėmesį nuo kamuojančio skausmo.

Švelnumas ir paguoda. Susirgus ar blogai pasijutus norisi prisiglausti prie mamos, pajausti jos šilumą, klausytis paguodos žodžių ar raminančios lopšinės. Šis poreikis nedingsta net ir suaugus, o vaikučiams kontaktas su mama yra tiesiog gyvybiškai svarbus. Pradėjus dygti dantukams reikėtų tiesiog dažniau sūpuoti vaikelį, palaikyti ant rankų, paglostyti.

Vaistai. Jeigu jau išbandėte visas natūralias priemones ir matote, kad vaikelis vis tiek labai stipriai kenčia, jam iš tiesų labai skauda, jis suirzęs, neramus, dantų dygimas tiesiog trukdo normaliam gyvenimo ritmui, išbalansuoja valgymo, miego, žaidimų ritmus, tai būtinai pasitarkite su gydytoju dėl medikamentų skyrimo. Egzistuoja mažyliams pritaikyti, saugūs nuskausminamieji, o taip pat ir specialūs geliai, kuriais galima patepti sudirgusias dantenas.
 


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (196)
Markas Aurelijus