Vaikai > Vaiko priežiūra > Kūdikio priežiūra...
 

Kūdikio priežiūra vasarą: atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus


2015 06 12 | Autorius: Mama.lt
 

Vasara vaikučiams suteikia daug džiaugsmo - spindinti saulutė, vėsus vandenukas, švelni žolytė... Smagu mėgautis šilumos teikiamais malonumais, tačiau mamoms ir tėčiams reikėtų būti dėmesingais bei tinkamai pasirūpinti savo mažyliais.

Kaip maitinti ir girdyti kūdikį? Metų laikas nedaro didelės įtakos maitinimui. Jeigu mažylis maitinamas krūtimi ar mišinėliais, tai karštomis vasaros dienomis, kad vaikučiui nepradėtų trūkti skysčių, jam verta dažniau pasiūlyti krūtį ar buteliuką. Krūtimi maitinančioms mamoms svarbu pačioms gerti daugiau skysčių, tuomet pienas bus vandeningesnis, geriau numalšins vaikelio troškulį. Pagrindinis požymis, kad kūdikiui trūksta skysčių - ryškiai raudonos, patinusios lūpos.

Primaitinamiems vaikeliams reikėtų, priklausomai nuo amžiaus, po truputį siūlyti vasaros gėrybių - patiems mažiausiems galima trinti košytes iš virtų šviežių morkyčių, žirnių, bulvių, o truputį paaugusiems vaikams jau galima ragauti miško ir daržo uogų, vaisių. Primaitinamiems, skysčius jau vartojantiems vaikams geriausia duoti gerti paprasčiausio, gryno, negazuoto vandens - gero norintys tėveliai neretai girdo vaikus sultimis, tačiau reikėtų prisiminti, kad net ir šviežiai spaustose sultyse ypatingai daug cukraus. Sultys, kompotas, saldinta arbata galėtų būti duodami labiau kaip desertas, skirtas saikingai pasmaguriauti.

Kaip rengti kūdikį? Labai svarbu, kad vaikučio drabužiai būtų iš natūralaus, lengvo, orui pralaidaus audinio. Būtų šaunu, kad vasariniai mažylio rūbeliai būtų šviesūs. Jeigu oro temperatūra yra apie 15°C, tai reikėtų ilgarankovių marškinėlių, ilgų kelnyčių, kojinaičių, kepuraitės, jeigu oro tempetūra siekia 20-25°C, tai vaikelis gali būti aprengtas trumparankoviais marškinėliais, šortukais ar sijonuku, lengva suknute, o termometro stulpeliui pakilus dar aukščiau galite leisti vaikeliui plikinėti arba būti tik su vystyklu.

Ar ne per karšta? Eiti pasivaikščioti ar likti namuose? Žinoma, rekomenduojama kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, ypač, jeigu turite galimybę vaikštinėti užmiestyje ar parke. Kita vertus, jeigu oro temperatūra viršija 30°C, tai vertėtų likti namuose.
Karštomis vasaros dienomis pasivaikščioti su vaikučiu geriausia išsiruošti ryte, iki 11 valandos ir vakare, jau po 16 valandos.

Ar kūdikiui galima degintis? Kūdikių oda labai plona ir jautri, tad būti atvirose vietose, tiesioginiuose saulės spinduliuose griežtai draudžiama. Laiką leiskite pavėsyje, tačiau net ir ten nepamirškite kepuraitės ir kūdikiams tinkamo apsauginio kremo nuo saulės.

Kaip tinkamai vėdinti namus? Anksti rytą ir vėlai vakare praverkite visus kambaryje esančius langus ir leiskite gyvenamajai patalpai prisipildyti vėsaus oro. Išvėdinus kambarį sandariai uždarykite jo langus, užtraukite užuolaidas - tokiu būdu oras ilgesnį laiką išliks gaivesnis ir vėsesnis.
Pasirūpinkite, kad vėdinimo metu vaikelio neperpūstų, vėdinant vieną kambarį su mažyliu geriau būkite kitame.

Gerai savijautai svarbi ne tik oro temperatūra, bet ir drėgmė. Jei oras labai sausas, patalpas reikėtų papildomai drėkinti - ant palangių padėkite indelius su vandeniu, kuris karštyje garuos ir patalpų oras bus drėgnesnis.

Ar kūdikiui galima maudytis? Vaikams iki metukų tinka aptrynimai ir apliejimai: sudrėkinkite drungname vandenyje marlės gabaliuką ir švelniai patrinkite bei patapšnokite mažylio odelę.

Jau sėdintį vaikelį galima įsodinti į vonelę su drungnu vandeniu, atsargiai pasitaškyti, palaistyti vandens iš laistytuvėlio - paprastai vaikams ši pramoga labai patinka, tačiau stebėkite savo vaiko reakciją, vandeniu mėgaukitės 15-20 minučių, procedūrą atlikite kas 2-3 valandas.

Maudytis vandens telkiniuose vaikams iki 3 metų nepatariama, nes paprasčiausiai labai sunku stebėti, kad vaikas neperkaistų ir neperšaltų nuolatos laviruodamas tarp kaitrių saulės spindulių ir gaivinančių maudynių šaltame vandenyje. Vyresniems nei 3 metų vaikams maudytis galima, tačiau po truputėlį pratinantis: iš pradžių reikėtų vandenyje pabūti porą minučių, palaipsniui laiką ilginant iki 10 minučių ir pan. Vyresni vaikai turėtų maudytis tik prižiūri suaugusiųjų, jiems būtina vilkėti liemenę, kadangi iš plaukimo rato dažnai išsmunkama, o nuo čiužinio galima nesunkiai nuvirsti, tai gerokai padidina skendimo riziką.

Kaip vasarą prižiūrėti kūdikio odą? Kūdikio oda labai plona ir jautri, tad ją reikėtų dėmesingai prižiūrėti visais metų laikais. Vasaros metu vaikai dažnai susiduria su iššutimais ir sauskelnių bėrimais. Šios bėdos kyla dėl perkaitimo, tad parinkite tinkamus drabužėlius, laiką leiskite tik pavėsyje, o jeigu diena labai karšta, tai geriau pasilikite namuose.

Kūdikio odą, ypač, jeigu ji pažeista bėrimų ir iššutimų geriausia tepti specialiais kremais su cinku, kurie greitina gijimą.

Kaip apsisaugoti nuo uodų ir erkių? Vaiko vėžimėlį būtų geriausia dengti specialiu tinkleliu nuo uodų ir erkių. Agresyviais repelentais negalima purškti nei vaiko odelės, nei artimos aplinkos, tačiau galite įsigyti vaikams tinkamų repelentų ir jais apipurkšti vežimėlį. Taip pat egiztuoja iš natūralių medžiagų pagaminti, vaikams saugūs naudoti pleistai ir apyrankės nuo uodų - pleistrą geriausia įklijuoti į vežimėlį ar ant vaikelio rūbų, geriau nugaros pusėje, kad mažylis neturėtų galimybių ragauti ir čiupinėti pirštais, o apyrankę galima pakabinti ant vežimo rankenos.

Uodus atbaido stiprus gvazdikėlių nuoviras ar citrina, šiomis medžiagomis reikėtų pasitepti riešus, čiurnas, tačiau prieš tai būtina patepti mažą odos plotą ir įsitikinti, kad nėra alerginės reakcijos.

Įgėlus uodui įkandimo vietą geriausia pašaldyti šalto vandens kompresu, tačiau, jeigu kyla stipri alerginė reakcija, tai geriausia būtų kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tinkamą gydymą.

Įsisiurbus erkei, ją būtina kuo greičiau ištraukti, traukti reikėtų nesukiojant, nespaudžiant erkės pilvinės dalies. Jeigu bijote tą padaryti patys, tai kreipkitės į medikus. Ištraukus erkę stebėkite vaikučio būklę - vienas pirmųjų Laimo ligos požymių yra didelio ploto paraudimas, o apie erkinį encefalitą įspėja po 5-7 dienų (retais atvejais, po beveik mėnesio) pasireiškiantys į peršalimą panašūs simptomai. Ištraukus erkę vertėtų po maždaug savaitės pasidaryti kraujo tyrimus ir įsitikinti, ar vaikutis neužsikrėtė.


 
Taip pat skaitykite
Parinkti tinkamus drabužius vaikui atvėsus orams – sudėtinga užduotis, kadangi mažiesiems net ir šaltuoju laikotarpiu lauke rūpi...

Kūdikius auginančios šeimos didžiausia vertybe ir prabanga įvardija miegą... Tiek keletą papildomų mamos ir tėčio miego...

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto...

Nuo šiol prekybos tinklas „Lidl“, skirdamas itin didelį dėmesį jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, siūlys įsigyti...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (196)
urte