Vaikai > Vaiko priežiūra > Kaip vaiką pripratinti...
 

Kaip vaiką pripratinti prie puoduko?


2015 04 17 | Autorius: Mama.lt
 

Sauskelnių atsisakymas ir sėdimas ant puoduko yra labai rimtas žingsnis į suaugusiųjų žmonių pasaulį, kuriam žengti reikės ne tik tėvelių pagalbos, bet ir didelės kantrybės bei nemažo skaičiaus bandymų.

Gimę mažyliai šlapinasi ir tuštinasi visiškai nesąmoningai, daugybę kartų per parą, nekontroliuodami savęs, nesuprasdami, kad šiuos veiksmus galima valdyti, kad jie priklauso nuo paties mažylio minčių. Sąmoningumas, savęs ir savo kūno suvokimas bei šioks toks gebėjimas jį valdyti ima formuotis apie antruosius gyvenimo metus, tačiau tai pakankamai individualu. Tėveliams reikėtų suprasti, kad pernelyg ankstyvi, dar nepakankamai sąmoningo, savo kūno funkcijų nesuprantančio ir nevaldančio vaikelio pratinimo bandymai neduos jokios naudos, anaiptol, kels stresą ir pyktį tiek tėvams, tiek ir mažyliui.

Kada pradėti pratinti vaiką prie puoduko?

Vaikų sąmoningumas ir gebėjimas valdyti save, suvokti savo kūną, o taip pat ir įvertinti aplinką, visų pirma, suprasti, kam tas tėvų vis po užpakaliuku kišamas daiktas reikalingas, yra labai individualu. Įprastai, priklausomai nuo vaiko, prie puoduko priprantama 1,5 - 2,5 metukų amžiaus.

Tėvams reikia stebėti, kada šlapinimasis ir tuštinimasis ims retėti, o tuomet pabandyti pamatyti vaiko elgesį, pavyzdžiui:

  • Prieš tuštindamasis vaikas nurimsta, dažnai nueina toliau nuo kitų, nes sąmoningai suvokia, kad kažkas tuoj nutiks;
  • Pasituštinęs ar nusišlapinęs vaikas iš karto nori pasikeisti drabužėlius, nes jis nenori būti šlapias ir nešvarus;
  • Vaikas nori stebėti, kaip tuštinasi kiti šeimos nariai, domisi, ką suaugusieji veikia tualete;
  • Vaikas pageidauja būti be sauskelnių.

Kaip pasirinkti tinkamą puoduką?

Kiekvienas naujas patyrimas yra įdomus ir jaudinantis, tačiau, jeigu jis pradeda kelti stresą, ima nepatikti, tai norisi bėgti, kuo toliau, ar ne? Labai svarbu pasirinkti tinkamą, patogų, gražų puoduką, kuris mažyliui patiks, kels smalsumą ir norą išbandyti.

Būtų šaunu, jeigu į puoduko paieškas leisitės su vaiku - galite atrinkti keletą jums patinkančių modelių, leisti vaikeliui juos apčiupinėti ir pasirinkti patinkantį jam. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kokios spalvos, kokiais personažais ar paveiksliukais marginti daiktai labiausiai traukia jūsų vaiką ir puoduką rinkitės pagal tai. Galite nusipirkti lipdukų, kartas nuo karto paduoti lipduką vaikui ir leisti jį užklijuoti ant puoduko. Svarbu, kad puodukas vaikui būtų įdomus, keltų teigiamas asociacijas, neerzintų, jokiu būdu nekeltų asociacijų su tėvų pykčiu ir barimu.

Prieš perkant puoduką reikėtų atsižvelgti ir į keletą praktinių aspektų:

  • Puoduko aukštis turi būti toks, kad mažyliui būtų patogu atsisėsti ir atsistoti;
  • Puodukas turi būti stabilus, neslidinėti ant žemės (apačioje galite užklijuoti minkštas ar gumines juosteles baldams, tai suteiks stabilumo, ypač, jeigu jūsų namų grindys medinės ar išklotos plytelėmis);
  • Puodukas turi būti lengvai valomas;
  • Berniukui skirtas puodukas turi turėti specialų iškilimą, saugantį nuo šlapimo nutekėjimo.

Kaip vaiką pripratinti prie puoduko?

Metodikų, kaip vaiką pripratinti tuštintis ir šlapintis į puoduką yra daugybė, tad galite išbandyti vieną ar kelias bei atrasti jums ir jūsų atžalai pačią tinkamiausią. Dažniausiai, jeigu vaikas psichologiškai ir fiziologiškai pasirengęs, pakanka nuo savaitės iki poros savaičių ir puodukas tampa kasdieniu įpročiu. Tiesa, reikėtų suprasti, kad nedidelių nelaimių kartas nuo karto pasitaikys...

Pradėjus vaiką pratinti prie puoduko reikėtų su juo pasikalbėti, paaiškinti, kas tai per daiktas, paėmus lėlytę parodyti, kaip juo reikia naudotis, pasiūlyti vaikui nusismaukti kelnytes ir pabandyti pasėdėti ant puoduko.

Puodukas visą laiką turėtų būti toje pačioje, geriau šiek tiek nuošalesnėje vietoje, kurią galite parinkti kartu su vaiku. Mažylis turi žinoti, kur reikia bėgti, kada norisi atlikti gamtinius reikalus.

Vaikui sėkmingai nusišlapinus ar nusituštinus į puoduką būtinai jam pasiūlykite pasižiūrėti, kas įvyko (taip, galbūt skamba šlykštokai, tačiau tik tokiu būdu mažylis suvoks šlapinimosi ir tuštinimosi procesus), o tuomet pagirkite vaikelį. Nutikus nesėkmei ir nespėjus pribėgti iki puoduko arba į jį nepataikius vaiko nepeikite ir nebauskite, tačiau gražiai paaiškinkite, kad kitą kartą reikėtų stengtis pasinaudoti puoduku.

Vaiko pratinimo prie puoduko metodikos ir naudingi patarimai:


 
Taip pat skaitykite
Parinkti tinkamus drabužius vaikui atvėsus orams – sudėtinga užduotis, kadangi mažiesiems net ir šaltuoju laikotarpiu lauke rūpi...

Kūdikius auginančios šeimos didžiausia vertybe ir prabanga įvardija miegą... Tiek keletą papildomų mamos ir tėčio miego...

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto...

Nuo šiol prekybos tinklas „Lidl“, skirdamas itin didelį dėmesį jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, siūlys įsigyti...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (238)