Namai > Buitis > Dėmių valymo gidas
 

Dėmių valymo gidas


2015 10 04 | Autorius: Mama.lt
 

Net ir patys atsargiausi bei tvarkingiausi žmonės išsitepa - tai sultys išsipila, tai lūpdažio dryžis ant megztinio lieka... Siūlome natūralias priemones ir būdus įvairių dėmių valymui.

Bendrosios dėmių valymo taisyklės:

  • Pirmiausia būtina priemonę išbandyti ant nedidelio audinio lopinėlio, patikrinti, ar tai jam nepakenks. Žinoma, idealiausia, jei eksperimentuosite vidinėje pusėje.
  • Prieš pradedant darbą reikėtų nuo audinio šepetėliu nubraukti visas dulkes ir purvą.
  • Iš blogosios pusės padėkite kelis sluoksnius baltos medžiagos.
  • Kad išvengtumėte „aureolės“ (ribos, skiriančios išvalytą plotą), audinį aplink dėmę sudrėkinkite, o ją pačią valykite nuo kraštų į vidurį.
  • Vatos, marlės ar audinio tamponą šiek tiek suvilgykite valiklyje, tepkite po truputį. Galima naudotis ausų krapštuku arba pipete.
  • Tamponą atsargiai prispauskite, netrinkite – tai gali išblukinti audinį.
  • Dėmę geriausia išvalyti per kelis kartus, o ne per vieną.
  • Dauguma priemonių yra lakios, greitai garuoja, tad dirbti reikėtų gerai vėdinamoje patalpoje.
  • Draudžiama maišyti skirtingus valiklius.

Įvairių dėmių valymas

Riebalai (sviestas, aliejus, majonezas): vos išsitepus audinį reikėtų pamerkti į karšto vandens vonelę su 0,5 stiklinės druskos. Dėmes patrinkite ir išskalbkite įprastiniu būdu.
Įsisenėjusias dėmes vertėtų valyti pasitelkiant į pagalbą krakmolą - krakmolą sumaišykite su trupučiu vandens, gauta košele aptepkite dėmes ir palikite 2-4 valandoms. Nuskalaukite ir skalbkite įprastiniu būdu.

Baltymai (kraujas, kiaušiniai): suteptą vietą labai gerai ištrinkite trupučiu indų ploviklio, patrinkite iki kol suputos ir palaukite apie valandą. Nuplaukite po tekančiu, šiltu vandeniu. Jeigu dėmė išlieka, tai procesą pakartokite. Galiausiai išskalbkite iprastiniu būdu.

Vaisiai, daržovės (sultys, uogienės): ant dėmės reikėtų užberti druskos, patrinti, palaukti apie 30 min., o tuomet išskalbti. Įsisenėjusių dėmių turinčius daiktus galima pamerkti šilto vandens vonelėje su citrinos sultimis, o po valandos išskalbti įprastiniu būdu.

Žolė: ant dėmės užpilkite acetono (prieš tai tą padarykite mažiau matomoje vietoje ir įsitikinkite, kad acetonas neblukina audinio spalvos), uždėkite keletą kartų perlenktą marlės gabaliuką ir lengvai, stipriai nespaudžiant braukite kempinėle. Procedūrą pakartokite iki kol žolės dėmė beveik visai nubluks (pigmentas susigers į marlę), o tuomet išskalbkite.

Raudonasis vynas: dėmę pirmiausia reikia patrinti citrinos rūgšties tirpale (šaukštelį citrinos rūgšties ištirpinkite stiklinėje šilto vandens) pamirkyta kempinėle, gerai perskalauti. Procesą kartokite iki kol dėmė sunyks, o tuomet skalbkite.

Baltasis vynas: drabužį iškart perplaukite šaltu, tekančiu vandeniu, dėmę patrinkite indų plovikliu, trinkite iki kol suputos, nuskalaukite ir skalbkite.

Kava, arbata: kavos ir arbatos dėmes puikiai išvalo lygiomis dalimis sumaišytas vandens ir amoniako tirpalas.

Šokoladas: į indelį su vandeniu dėkite truputį muilo ir vandenį užvirinkite, verdančias pamuiles pilkite ant šokolado dėmės ir truputį pravėsus gerai patrinkite. Perskalbkite įprastiniu būdu.

Lūpų dažai, kosmetika: šias dėmęs lengvai išvalysite jūsų naudojamomis kosmetikos valymo priemonėmis, taip pat gryname spirite arba degtinėje suvilgyta kempinėle.

Vaškas, kramtomoji guma: sugadintą daiktą pirmiausia dėkite į šaldymo kamerą - vaškui arba kramtomajai gumai sušalus ją nesunkiai nukrapštysite, nulupsite nuo audinio jo nepažeidžiant.
Vaško dėmes taip pat galima nuvalyti atvirkštiniu būdu, pasitelkiant karštį - nukrapštykite kiek įmanoma daugiau vaško, ant likučių uždėkite popierinę servetėlę (jeigu vaškas spalvotas, tai prieš tai užlašinkite truputį metilo spirito) ir palyginkite lygintuvu, vaškas susigers į servetėlę.

Garstyčios, kečupas, sojų padažas: šių padažų ir pagardų dėmes panaikins truputis acto, suteptą audinį vėliau dar perskalaukite vonelėje su šiltu vandeniu ir keliais lašais indų ploviklio, o tuomet perskalbkite.

Rašalas: dėmę galima užpilti skiestu actu, uždėti popierinį rankšluostuką, palaukti, kol susigers ir išskalbti.
Daiktą taip pat galima mirkyti šiltame piene, o tuomet išskalbti.

Prakaitas: prakaito dėmes išvalysite jas tapšnodami acte suvilgytu vatos tamponu ar kempinėle.

Batų tepalas: dėmę reikėtų aptepti glicerinu, palikti pernakt, o tuomet skalbti įprastiniu būdu.

Dezodorantų, antiperspirantų dėmės: ant šių dėmių užberkite kepimo miltelių, suvilgykite ir gerai patrinkite, palikite pernakt, o tuomet perskalaukite ir skalbkite įprastiniu būdu.

Tepalas: suteptą vietą, jeigu tik yra galimybė, reikėtų valyti iš abiejų pusių, trinant benzine suvilgytu audinio gabaliuku. Daiktą vėliau reikia valandėlę pamirkyti muiliname vandenyje ir išskalbti įprastiniu būdu.

Plaukų dažai: ant audinio užtiškus plaukų dažų juos nedelsiant nuvalykite, o ant dėmę aptepkite glicerinu. Laikykite keletą valandų, o tuomet išskalbkite.

Žiedadulkės: atsargiai nupurtykite žiedadulkių perteklių, o tuomet ant tos vietos užklijuokite gabaliuką lipnios juostos, netrinant jį atitraukite ir pakartokite kelis kartus, kol visi žiedadulkių likučiai prilips. Jeigu lieka smulkių dėmelių, tai perskalbkite.

Šlapimas: ant dėmės užberkite sodos ir palikite - soda ims geltonuoti, ją nupurtykite, nuvalykite drėgnu skudurėliu ir berkite švarių, naujų sodos miltelių. Kartokite iki tol, kol sodos milteliai nebegeltonuos.


 


 
Taip pat skaitykite
Vyresnės kartos moterims drabužių siuvimas ir persiuvimas puikiai pažįstamas, tačiau jaunesnės mamos senus daiktus tiesiog išmeta....

Kvepiantys, ryžiais, džiovintais augalais ir eteriniais aliejais pripildyti maišeliai yra dedami į spintas ir stalčius. Jie ne tik...

Dulkių siurbliai robotai daugiau nei dvidešimt metų audrina technologijų mėgėjų vaizduotę. Deja, iki šiol jiems tekdavo tik...

Švarūs, blizgantys ir tvarkingi namai puikiai nuteikia, pakelia nuotaiką ir tarsi praskaidrina mintis, tačiau valymas vargina ir neretai...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (334)
Lukas