Vaikai > Ugdymas > Žaidimai su naujagimiu
 

Žaidimai su naujagimiu


2015 01 23 | Autorius: Mama.lt
 

Naujagimiai miega net 16-18 valandų per parą, o pabudę nemažai laiko skiria pasigardžiavimui mamytės pienu ar mišinuku, tačiau tai nereiškia, kad žaidimai jiems neįdomūs!

Psichologai, vaikų raidos specialistai, medikai pripažįsta, kad žaidimas vaikui nėra tiesiog linksmas būdas praleisti laiką, tai vienas pagrindinių būdų pažinti pasaulį, gauti naujų įgūdžių, tobulėti ir augti.

Parsinešę į namus vos gimusį, mažulytį žmogelį, kuris, atrodytų, geba tik rankele nevalingai pamosuoti galime pamanyti, kad stengtis bendrauti, o ypač žaisti su tokiu vaikeliu nėra prasmės - juk jis dar nieko nesupranta. Netiesa!

Taip, kūdikiai dar nemoka susikaupti ir labai aiškiai reaguoti į stimuliaciją, jie dar negeba rankelėmis nulaikyti daiktų ar ilgam sufokusuoti žvilgsnio, tačiau jų smegenyse aktyviai vyksta gausybė procesų, neuronai stulbinančiu greičiu persigrupuoja formuodami tinklus, nauja informacija išsaugojama ir apdorojama.

Ilgiau pažaidę su vaikučiu imsite pastebėti, kad jo reakcija gerėja, jis geba ilgesniam laikui sukoncentruoti dėmesį, pradeda labiau domėtis konkrečiu, labiausiai sudominusiu žaisliuku. Įprastai kūdikiai geba susikaupti ir domėtis išorės stimuliacija maždaug 5 - 20 minučių, vėliau vaikutis pavargsta, ima muistytis, verkšlenti, pajutę vaikelio nerimą turėtumėte nedelsiant nutraukti žaidimą, o kitą kartą žaisti trumpiau, ramiau.

Prisiminkite, kad pernelyg didelė stimuliacija, pernelyg daug išorinių garsų, vaizdų, pernelyg didelis informacijos kiekis siejamas su kūdikių pilvuko diegliais. Manoma, kad dar besiformuojanti mažylio nervinė sistema nesugeba apdoroti gaunamos informacijos, ji tarsi „perkaista“, o tai pasireiškia pilvelio diegliais. Atsiradus šiai bėdai stenkitės sumažinti žaidimų kiekį ir trukmę.

Šokiai

Įsijunkite gražią muziką, pasiimkite mažylį ant rankų ir vaikščiodama sūpuokite jį ant rankų pagal muzikos ritmą, paniūniuokite su muzika. Vėliau vaikelį galite paguldyti į lopšiuką ir jam pašokti - pajudinkite rankas, pakraipykite galvą.
Mažyliai dažniausiai labiau mėgsta ramią, lėtą muziką, o paaugusieji labiau reaguoja į greitesnius, ritmingesnius kūrinius, tačiau išbandykite įvairias dainas ir atraskite tokią, kuri jūsų vaikeliui bus įdomiausia.

Daiktai

Nešiokite vaikutį po namus ir rodykite jam įvairius daiktus, pasakykite jų pavadinimus, leiskite kūdikiui daiktą paliesti, jeigu jis jo siekia rankutėmis.
Kitą dieną pabandykite atkartoti savo „maršrutą“ ir vėl rodykite tuos pačius objektus, pakartokite jų pavadinimą - po keletos dienų pastebėsite, kad vaikelis pats kreipia žvilgnį į jam jau pažįstamą daiktą, jį prisimena, supranta, kad jūs tuoj pasakysite jo pavadinimą.

Plevena ore

Prie medinio šaukšto ar paprasčiausios virtuvinės mentelės pririškite spalvotų kaspinų ir šiuo daiktu pamojuokite virš vaiko lopšio - mažyliams patinka stebėti judančius, plevenančius daiktus, o pririšti lengvučiai kaspinai ar tiesiog į orą mėtoma šilkinė skarelė juda pakankamai lėtai bei tikrai įdomiai, neįprastai.
Vaikai taip pat labai teigiamai reaguoja į pučiamus muilo burbulus (tik nepūskite taip, kad jie sprogtų ir taškytųsi ant mažylio, nueikite toliau nuo lovelės).

Dainos

Lopšinės yra svarbi kiekvienos liaudies kultūros dalis - mūsų protėviai mažyliams dainavo intuityviai, tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad ritmingą, melodingą, nesudėtingą ir daug pasikartojimų turinčią mamos dainuojamą lopšinę girdintis vaikelis nurimsta, formuojasi saugaus prieraišumo jausmas.
Pabandykite dainuoti tiek aukštesniu, tiek žemesniu, tiek įprastiniu balsu ir tebėkite vaikelio reakcijas - neretai vaikučiai labiau reaguoja ir džiaugiasi girdėti kiek neįprastą mamos balsą, jiems tai netikėta, nauja, įdomu.

Pasakiškas masažas

Masažas puikiai nuramina, stimuliuoja vaikelio fizinį bei psichinį vytymąsi, padeda susidoroti su pilvuko diegliais. Masažuodamos, o taip pat ir tiesiog glostydamos, glamonėdamos vaikelį nepamirškite įterpti ir linksmų pasakų elementų. Pavyzdžiui, švelniai barbendamos pirštų galiukais per vaiko rankutę galite sakyti, kad šitaip greitai greitai bėga maža pelytė, greitai greitai bėga pelytė sūrio ieškoti, o atsargiai judindama vaiko kojytes pasakokite, kaip šokinėja kiškutis.
Manoma, kad net ir visai maži kūdikiai, nuolat girdėdami įvairias asociacijas (pelytė - sūris, kiškutis - šokinėja) jas prisimena, po truputį ima suprasti.

 


 
Taip pat skaitykite
Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai...

Mūsų pasaulis yra kupinas įdomubių, kurios žavi tiek mus, tiek ir mūsų mažylius. Parinkome šiek tiek įdomių, nesudėtingų faktų,...

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdyta mokytojų apklausa atskleidė, kad 82 procentai jų socialinį tinklą „Facebook“ per savaitę...

Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
Jogailė ir Julija