Namai > Santykiai > Kodėl vyrai smurtauja?
 

Kodėl vyrai smurtauja?


2014 12 04 | Autorius: Mama.lt
 

Tyrimai atskleidžia, kad su smurtu Lietuvoje susiduria viena iš penkių moterų, tad, akivaizdu, kad ne tik aukų, bet ir agresorių skaičius yra gąsdinančiai didelis. Džiugu, kad visuomenėje lieka vis mažiau tolerancijos smurtui, jis, pagaliau, nebėra laikomas asmeniniu šeimos reikalu, smurtą patiriančios moterys skatinamos netylėti, ieškoti pagalbos sau ir savo vaikams. Kita vertus, norėdami kovoti su smurtu turime suvokti ne tik aukos, bet ir smurtautojo veiksmus.

Įprasta manyti, kad smurtautojai priklauso asocialių asmenų, kenčiančiųjų nuo priklausomybių, neturinčių pastovaus darbo, gyvenančių iš valstybės teikiamos paramos ratui, tačiau tai netiesa. Smurtauja tiek puikų išsilavinimą turintieji, aukštą padėtį visuomenėje užimantys, gerbiamas pareigas einantys, tiek ir problemų dėl nesaikingo alkoholio vartojimo, profesinio užimtumo turintys žmonės: „Smurtas prieš moteris šeimoje – tai nusikaltimas ir žmogaus teisių pažeidimas. Jis vienodas lūšnoje ir rūmuose, ir tik mūsų aktyvi pilietinė pozicija ir nebendrininkavimas gali ir turi jį sustabdyti“, - teigia ilniaus miesto Specializuotos pagalbos centro direktorė Lilija Henrika Vasiliauskienė.

Patriarchalinis šeimos modelis - pagrindinė smurtavimo priežastis

Mokslininkai nesutaria dėl vieningos smurtautojo elgiasį lemiančios priežasties - manoma, kad tokią elgseną formuoja žmogaus raidos istorija, aplinka, kurioje jis augo ir formavosi, taip ir gyvenimo būdas, patirtys bei visuomeniniai veiksniai.

Vyrų smurtavimo priežastys:

Patriarchalinis šeimos ir visuomenės modelis - socialogai teigia, kad vyrai yra labiau linkę smurtauti dėl aplinkoje įsigalėjusių stereotipų, kurie vyriškumą sieja su galios naudojimu ir vienvaldyste. Berniukai nuo pat mažumės tarsi mokomi naudoti smurtą sprendžiant savo problemas, mokomi „sugebėti pastovėti už save“, jiems diegiamos vyriškumo sąvokos neretai siejasi su agresija - pavyzdžiui, vyriškomis neretai pavadinamos tos profesijos, kuriose esti smurto, kito žmogaus valdymo, savo aukštesnės galios absoliutaus įtvirtinimo faktorius.

Emocinio intelekto problemos - patriarchalinėje visuomenėje susiformavę vyrai neretai turi sužalotą, netinkamai išreikštą emocinį intelektą. Jie nėra pratinami reikšti savo jausmų, nemokomi siekti savo tikslų diskusijos, kompromiso pagalba. Užaugę šie žmonės emocijas kaupia savyje, užsisklendžia, neretai kenčia nuo depresijos, bejėgiškumo jausmo, nemokėdami išaiškinti savo pozicijos bei nežinodami, kaip susidoroti su vidine įtampa, kelia ranką.

Augimas smurtinėje aplinkoje - tyrimai rodo, kad smurtą patyrusieji ar jį mačiusieji yra net 4 kartus labiau linkę smurtauti patys. Smurtinėje aplinkoje augantys vaikai įsisąmonina tik du įmanomus vaidmenis - aukos, kuri paklūsta ir agresoriaus, kuris valdo situaciją. Jų psichikoje įsirėžia suvokimas, kad norint būti stipriu, norint, kad tavęs klausytų, norint, kad tavo nuomonės būtų paisoma, turi smurtauti.

Hormoninis disbalansas - mokslui yra žinoma, kad žmogaus kūno funkcijas, reakcijas į aplinką, o taip pat ir emocinę išraišką reguliuoja specifiniai hormonai. Atlikti tyrimai rodo, kad nedidelė dalis smurtautojų kenčia dėl pernelyg aktyvios testosterono hormono ekspresijos - tai lemia neadekvačias reakcijas į apliką, nesugebėjimą susitvardyti bei agresiją.

Pagalba vyrams – tai iš esmės pagalba moterims

„Pagalba vyrams – tai iš esmės pagalba moterims“, - teigia Vyrų krizių centro Lietuvoje steigėjas Algirdas Meškauskas. Šis centras įkurtas remiantis Šiaurės šalyse taikoma praktika, kuri užtikrina darbą ne tik su auka, bet ir su smurtautoju, kuomet vyrai, padedami profesionalių konsultantų, pscihologų ir psichoterapeutų, mokosi suvokti savo agresijos priežastis ir pasekmes, yra pratinami konstruktyviai reikšti savo emocijas, ieškoti kompromisų.

Kiekvienas sąmoningas, suaugęs žmogus, negalintis sudoroti su savo problemomis, turėtų išdrįsti ieškoti pagalbos bei kreiptis į profesionalus, ypač, jeigu jo veiksmai kelia fizinį ir dvasinį skausmą kitiems. Aplinkiniai, savo ruožtu, privalo smerkti smurto faktą, tačiau stengtis padėti smurtautojui suvokti ir prisiimti kaltę bei pasikeitus grįžti į visuomenę naujam, konstruktyviam, naudą sau ir šeimai nešančiam etapui.

Smurtą patiriančios moterys privalo, visų pirma, ieškoti pagalbos sau, tačiau jos turi suvokti ir neigiamas pasekmes smurtinėje aplinkoje augančių vaikų raidai - būtent jų sąmoningumas, greitas veikimas, savo vertės žinojimas, drąsa ieškoti sprendimų, vaikų, ypač berniukų, emocinio intelekto ugdymas, žalojančių patriarchalinių stereotipų skiepijimo atsisakymas užtrins, kad mūsų visuomenėje nebeaugs smurtautojo ir aukos vaidmenis prisiimantys žmonės.

Moterys, jusdamos savo vyro, sūnaus, tėvo ar brolio elgesio pokyčius, numatydamos polinkį į agresiją ir smurtą turėtų, pasikonsultuodamos su specialistais, pasiūlyti pagalbą, drauge apsilankyti pas psichologą ar psichoterapeutą, šeimos santykių konsultantą - laiku suradus profesionalią pagalbą ir išsprendus vidines vyro problemas galima išvengti visiems itin skaudžių pasekmių.

 


Vyrų krizių ir informacijos centras Vilniuje: Gėlių gatvė 7, Vilnius 01137, Lietuva; telefonas: +370 617 09785

Vyrų krizių ir informacijos centras Kaune: A. Juozapavičiaus pr. 77, Kaunas (III aukštas); telefonas: 8-636-81621 (skambinkite darbo dienomis, 9.00 - 17.00 val.); skype: kriziu.centras.

http://www.vyrukrc.lt

 


 
Taip pat skaitykite
Savo vaikučiams esame tvirčiausia atrama ir patys svarbiausi žmonės visame pasaulyje, tačiau jie, atrodytų, per akimirką užauga, palieka...

Darnūs ir harmoningi santykiai turi ypatingai daug įtakos gyvenimo kokybei, tačiau sugyventi su kitu asmeniu reikia mokytis - abu partneriai...

Prasidėjus santykiams svarstome, kokia bus jų ateitis - ar pavyks drauge praleisti visą gyvenimą, o galbūt tai tik trumpalaikis...

Kuo arčiau diena, kai vaikas pravers darželio duris – tuo greičiau plaka ne tik būsimo darželinuko, bet ir tėvų širdys. Vaikų...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (200)
Dovydas