Sveikata > Vaiko sveikata > Vaikų atopinis dermatitas:...
 

Vaikų atopinis dermatitas: ką reikia žinoti?


2014 11 25 | Autorius: Mama.lt
 

Statistika rodo, kad nuo atopinio dermatito kenčia 7-15 proc. pasaulio gyventojų, su šia liga dažniausiai susiduriama jau pirmaisiais gyvenimo metais, tad kiekviena mama turėtų žinoti apie atopinį dermatitą, laiku kreiptis į specialistus ir tinkamai padėti savo mažyliui.

Kas yra atopinis dermatitas?

Atopinis dermatitas dar vadinamas neurodermitu, atopine egzema - tai labai dažnai pasitaikanti, lėtinė, uždegiminė odos liga, kuri pasireiškia stipriai niežtinčiais, skausmingais bėrimais. Atopinis dermatitas yra alerginis susirgimas, kurio atsiradimui didelę reikšmę turi paveldimumas.

Nustatyta, kad polinkis sirgti įvairių sistemų atopinėmis ligomis (ne tik atopiniu dermatitu, bet ir alerginiu rinitu, bronchine astma) priklauso nuo genetikos - jeigu giminėje yra sergančių, tai tikimybė, kad vaikas susirgs yra apie 25 proc., jeigu serga vienas iš tėvelių, tai rizika susirgti vaikui yra 50 proc., jeigu serga abu tėvai, tai tikimybė sirgti vaikeliui išauga net iki 80 proc. Deja, tačiau, jeigu giminėje nėra sergančiųjų sistemų atopinėmis ligomis, jeigu abu tėvai yra sveiki tikimybė vaikui susirgti išlieka - ji siekia 10 - 15 proc.

Atopinio dermatito požymiai:

 • Bėrimas
 • Dažnos infekcijos
 • Šlapias bėrimas
 • Sausas bėrimas
 • Odos sausumas
 • Paryškėjęs odos piešinys
 • Alergija tam tikriems maisto produktams
 • Tuštinimosi sutrikimai
 • Odos sustorėjimas
 • Odos sukietėjimai

Kūdikių atopinis dermatitas

Kūdikiams ir mažyliams iki 2 metų amžiaus atopinio dermatito bėrimas pasireiškia ant veiduko (skruostų, kaktos), ausų kaušelių, po plaukučiais, ant liemens, rankyčių ir kojyčių sulenkimų vietose. Beria šlapiuojančiomis pūslelėmis, mazgeliais, stipriai niežti, vaikas kasosi, atsiranda šašiukai. Kartais kūdikiams beria padus, delnus, aplink lūpas ir nosį.

Kūdikiams, dar iki pasireiškiant atopiniam dermatitui, gali pasireikšti seborėjinis dermatitas (pleiskanos) - oda pleiskanoja plaukuotoje galvos dalyje, ties antakiais, kakta, pažastimis, kirkšnių srityje, už ausyčių.

Dviems trečdaliams sergančiųjų atopiniu dermatitu ši liga pasireiškia iki vienerių, nedidelis procentas vaikų suserga iki penkerių, o vėlesni susirgimai ypatingai reti. Džiugu, kad maždaug 50 proc. atopiniu dermatitu susirgusių vaikų pasveiksta iki 2 metų amžiaus, o net 90 proc. vaikų liga baigiasi iki 6 metų amžiaus. Tiesa, nedideli randeliai (ypač stipriai nukasytose vietose) gali likti.

Vaikų ir paauglių atopinis dermatitas

Vyresniems vaikams, kaip jau buvo minėta, atopinis dermatitas pasireiškia retai, tad menka tikimybė, kad darželį ar mokyklą lankantis vaikas ar paauglys susirgs.

Vyresniame amžiuje pasireiškia sausi bėrimai, mazgeliai, kuriuos niežti. Beria veidą (kaktą, akių vokus, lūpas), kaklą, alkūnes, riešus, plaštakas. Bėrimų vietose tiek dėl paties bėrimo, tiek ir dėl kasymo oda ilgainiui tampa šiukšti, sustorėjusi, mažiau elastinga.

Atopinio dermatito priežastys ir lemiantys veiksniai

Atopinį dermatitą sukelia aplinkoje ir maiste esantys alergenai:

 • Maisto alergenai: pienas, kiaušinis, kviečiai, soja, jūros gėrybės, žuvis, ankštinės daržovės, žemės riešutai, citrusiniai vaisiai.
 • Aplinkos alergenai: dulkės, dulkių erkės, žiedadulkės, naminių gyvūnų plaukai, pelėsiai.
 • Kontaktiniai alergenai: nikelis, lateksas, chromas, parfumerija ir kosmetika.

Atopinį dermatitą bei jautrumą jį sukeliantiems alergenams gali provokuoti aplinkos veiksniai ir odos būklės pakitimai:

 • Odos išsausėjimas: šarminiai muilai, nepakankamas oro drėgnumas, dažnas maudymasis, įgimtas odos sausumas.
 • Odos infekcijos: bakterinė, grybeliai, virusai.
 • Odos dirgikliai: vilna, sintetika, skalbimo milteliai, statybinės medžiagos, karštis, šaltis.
 • Netinkamas klimatas, prakaitavimas.
 • Emocinė įtampa, stresas.

Atopinio dermatito gydymas

Pastebėję bėrimus ant vaikučio odos, ypač, jeigu vaikelis stengiasi kasytis, verkia, yra irzlus turėtumėte nedelsiant apsilankyti pas gydytoją - negydomas atopinis dermatitas sukelia labai daug nepatogumų, nuolatinis niežulis trukdo normaliai gyventi, miegoti, susikaupti veiklai, vaikui stipriai nusidraskius randeliai jį gali lydėti visą gyvenimą.

Gydytojas, pirmiausia, gali atlikti kraujo tyrimą - sergančiųjų atopiniu dermatitu kraujyje randamas padidėjęs eozinofilų kiekis bei padidėjęs imunoglobulino E (IgE) kiekis kraujo serume. Įtariant maisto alergenus galima nustatyti specifinius IgE kraujo serume arba atlikti odos dūrio arba odos lopo testus (oda ant vidinės dilbio arba nugaros subadoma ir ant jos lašinami alergenai - susitunios, stipriau paraudusios vietos parodo alerginę reakciją). Jeigu įtariamas konkretus maisto produktas, tai jo reikėtų atsisakyti ir visiškai nevartoti mėnesį, tuomet duoti vaikui nedidelį kiekį ir stebėti ar pasireiškia bėrimai - žinoma, tą būtina daryti tik prižiūrint gydytojui, tai vadinama provokaciniu oraliniu mėginiu.

Nustačius tikslias ligos priežastis gali būti pradėtas atopinio dermatito gydymas:

 • Alergeno šalinimas: alergizuojančių maisto produktų atsisakymas, bekvapių ir kuo natūralesnių higienos, buitinės chemijos priemonių naudojimas, dažnesnis namų valymas, naminių gyvūnų atsisakymas.
 • Barjerinės epidermio funkcijos atkūrimas: emolientai (pav.: Excipial). Emolientai yra hipoalerginiai, be dažančių priedų, kvapiųjų medžiagų. Juos būtina vartoti ilgą laiką ir be pertraukų. Odą minkštinantitis poveikis trunka 3-4 valandas, todėl vartoti reikia dažnai (4-6k/p). Jei emolientus vartojate su gydomuoju tepalu, pirmiausia pažeistas vietas ištepkite gydomuoju tepalu, paskui emolientais. Po vandens procedūrų odą reikia ištepti emolientu per 3 minutes.
 • Esant lengvai ar vidutinio sunkumo eigai, uždegimą slopina vietiškai naudojami gliukokortikosteroidai, o esant sunkiai eigai geriamieji gliukokortikosteroidai. Taip pat naudojami imunomoduliatoriai vietiškai (pav.: pimekrolimas, takrolimas). Antihistaminiai vaistai geriami papildomai esant smarkiam niežėjimui.
 • Jei yra infekcijos pavojus skiriami antibiotikai.
 • Fototerapija – tai gydymo metodas, kurio metu gydymui naudojami ultravioletiniai (UVA ir UVB) spinduliai monoterapija ar kombinacijose su medikamentais.
 • Fotochemoterapija – tai gydymo metodas, kurio metu skiriama spinduliams įjautrinanti medžiaga (psoralenas) ir ilgųjų bangų ultravioletiniai spinduliai (UVA).

Atopinio dermatito komplikacijos

Reikėtų žinoti, kad sergantieji apotiniu dermatitu yra labai imlūs bakterinėms odos infekcijoms, ypač auksiniam stafilokokui, tad būtina laiku pradėti gydymą bei nuolat stebėti vaikelio odos būklę.

Vaikams privaloma vengti pūsleline sergančių žmonių, kadangi užsikrėtus šiuo virusu gali išsivystyti sudėtinga komplikacija - herpetinė egzema. Apie 80 proc. Apie 80 % šia liga sergančių vaikų pakinta storosios žarnos mikrofloros pusiausvyra, gali pasireikšti tuštinimosi problemos.

Sunkia atopinio dermatito foma sergantieji vėliau gali susirgti bronchine astma, alerginiu rinitu. 25-75 % ligonių paauglystėje vystosi plaštakų kontaktinis odos uždegimas ir tai ateityje gali apsunkinti specialybės pasirinkimą.

Atopiniam dermatitui pasireiškus vyresniame amžiuje jis gali sukelti ne tik fizinių nepatogumų, bet ir skaudinti vaiką morališkai - pakalbinkite vaiką, paaiškinkite ligos eigą, jos gydymą, sutarkite dėl klausimų, kurių reikėtų paklausti gydytojo (jeigu mažylis nedrįsta klausti pats). Stebėkite ar vaikas netapo užsisklendęs, ar laiku grįžta iš mokyklos, ar nepakito, nesumažėjo jo draugų ratas, ar nedingsta daiktai ir pinigai - tai patyčių ženklai. Esant būtinybei nebijokite kreiptis į psichologus.
 


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (169)
maksiukas