Nėštumas > 9 mėnesiai > Kokių vitaminų ir...
 

Kokių vitaminų ir mineralų reikia nėščiajai?


2014 11 10 | Autorius: Mama.lt
 

Besilaukiančios mamos privalo ypatingai rūpintis savo sveikata ir puikia savijauta, susireguliuoti mitybą - juk kūnas patiria gausybę potyrių, o viduje ima augti ir vystytis nauja, savo poreikių turinti gyvybė. Nėščiosios turėtų skirti dėmesio vitaminų ir mineralų kompleksui, kuris užtikrina sėkmingą nėštumą ir normalų vaikelio vystimąsi.

Vitaminai ir mineralai nėštumo metu

Idealiu atveju, jeigu nėštumas planuojamas, tai savo mityba ir gyvenimo būdu dera susirūpinti dar iki pastojimo - atsakykite žalingų įpročių, sportuokite, ypač stenkitės tvirtinti kojų, nugaros raumenis, tuomet nėštumas (ypač paskutinis, fiziškai sudėtingiausias trečiasis trimestras) ir gimdymas bus lengvesnis ir sklandenis. Žemiau nurodytus vitaminus, mineralines medžiagas, jų turinčius maisto produktus į savo racioną reikėtų įtraukti jau ketinant pastoti ir viso nėštumo metu.

Kalcis: besivystantiems vaikelio kaulams, dantims, širdutei, nervams, raumenims, kraujo krešėjimui, normaliam širdies ritmui reikalingas kalcis. Jeigu nėščiosios mityboje trūksta šio mikroelemento, tai vaisius jį „pasiima“ iš mamos organizmo - ypatingai suprastėja besilaukiančios moters dantų būklė, jie ima trupėti, sparčiai genda.

Būtinas kalcio kiekis nėštumo metu: 1000-1200 mg per dieną.

Kalcio šaltiniai: pienas ir pieno produktai, žuvis, kiaušiniai, lapinės ir žalios spalvos daržovės.

Geležis: reikalinga deguonies pernešimui, yra daugelio organizmo fermentų sudėtyje, svarbi normaliam imuniteto darbui. Nėštumo metu (pradedant antruoju trimestru) moters kūne yra beveik dvigubai daugiau kraujo nei įprastai, o jo susidarymui būtina geležis. Organizmui išnaudojus visas geležies atsargas nėščiąją ima kamuoti anemija (mažakraujystė), vargina silpnumas, šaltis, kamuoja galvos skausmai. Mokslininkai mano, kad nėščiųjų anemija susijusi su mažu naujagimiu svoriu, didesniu jų mirtingumu, priešlaikiniu gimdymu.

Būtinas geležies kiekis nėštumo metu: geležis ypač svarbi pradedant antruoju trimestru, tuomet būtina gauti 30 mg per dieną.

Geležies šaltiniai: mėsa, kepenėlės, kiaušiniai, grikiai, granatų sultys. Geležies įsisavinimui trukdo taninai, tad venkite stiprios juodos arbatos, kavos arba šiais gėrimais mėgaukitės po valgio praėjus porai valandų.

Cinkas: būtinas DNR susidarymui, taisymui, funkcionavimui - vaikelio augimas yra ląstelių dalijimąsis, o šį procesą užtikrina normaliai veikianti genetinė medžiaga. Cinkas taip pat svarbus stipriam mamos imuniteto užtikrinimui, normaliai uoslei, skonio jausmui, greitam žaizdų gijimui. Išsivysčiusiose šalyse cinko trūkumas nėštumo metu pasireiškia retai, tačiau jis siejamas su persileidimu, toksemija, labai sunkiu nėštumo laikotarpiu ir gimdymu, mažu naujagimio svoriu.

Būtinas cinko kiekis nėštumo metu: 15 mg per dieną.

Cinko šaltiniai: kuo mažiau apdirbtų kruopų košės (nesirinkite greito paruošimo, dribsnių pavidalo kruopų), mėsa, pupos, paukštiena, žuvis, moliūgų sėklos.

Magnis: svarbus raumenų veiklai, organizmo augimui ir atsinaujinimui. Veikia kompleksiškai: magnis atpalaiduoja raumenis, o kalcis stimuliuoja jų susitraukimą. Magnis taip pat užtikrina kaulų, dantų tvirtumą, reguliuoja širdies ritmą ir cukraus kiekį kraujyje.
Manoma, kad pakankamas magnio kiekis apsaugo nuo priešlaikinių sąrėmių. Didelis šių mineralų trūkumas gali būti lėto mažylio vystymosi ar net mirties priežastimi. Magnio trūkumas nėštumo lakotarpiu gali išprovokuoti eklampsiją - su epilepsija ar kitomis traukulinėmis patologijomis nesusiję viso kūno traukuliai, kurie pasireiškia nėštumo, gimdymo metu arba praėjus savaitei po gimdymo.

Būtinas magnio kiekis nėštumo metu: 350 mg per dieną

Magnio šaltiniai: kakava, moliūgo sėklos, saulėgrąžos, sėlenos, žuvis, žirniai.

Vitaminas E: veikia kaip antioksidantas, svarbus normaliai odos būklei, plaukų, nagų sveikatai. Jis būtinas audinių augimui ir atsinaujimui, taip pat užtikrina normalią fermentų veiklą, stiprų imuninetą, taisyklingą genų raišką.

Būtinas vitamino E kiekis: 15 mg per dieną.

Vitamino E šaltiniai: augaliniai aliejai, grūdai, duona ir jos gaminiai.

Vitaminas A: veika kaip antioksidantas, užtikrina stiprų imunitetą, gerą regėjimą. Dalyvauja kraujo darybos procesuose, svarbus placento formavimuisi, embriono vystymuisi.

Būtinas vitamino A kiekis: 760 μg

Vitamino A šaltiniai: kepenėlės, žuvų taukai, morkos, pomidorai, špinatai.

Vitaminas D: svarbus kaulų tvirtumui, imunitetui. Būtinas normaliam skeleto formavimuisi.

Būtinas vitamino D kiekis: 5 µg per dieną.

Vitamino D šaltiniai: riebi žuvis, kiaušinio trynys. Vitamino susidarymui būtina ultravioletinė šviesa.

Vitaminas C: stiprina imunitetą, slopina uždegimines reakcijas.

Būtinas vitamino C kiekis: 60 mg per dieną.

Vitamino C šaltiniai: citrusiniai vaisiai, špinatai, braškės, kopūstai.

B grupės vitaminai (ypač svarbūs B1, B2, B6, B12 bei B9 (folio rūgštis): dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose, palaiko raumenų tonusą, normalizuoja odos būklę, svarbūs imunitetui, nervinės sistemos veiklai. Skatina vaisaius ląstelių augimą.

B grupės vitaminų šaltiniai: duona, mėsa, pienas ir jo produktai.

Vitaminas B9 (folio rūgštis): išskirtinai svarbus nėštumo laikotarpiu, būtinas normaliam vaikelio nervinės sistemos vystymuisi. Aptinkamas kepenėlėse, grybuose, žaliose lapinėse daržovėse, apelsinuose, greipfrutuose, pupose.

Vitaminai nėščiosioms: už ar prieš?

Dauguma mitybos specialistų ir medikų sutinka, kad tinkamai subalansuota, visavertė mityba užtikrina pakankamą reikalingų vitaminų ir mineralų kiekį mūsų organizme. Reikėtų suprasti, kad nėštumo metu daugumos vitaminų, o ypač mineralinių medžiagų poreikis išauga bene dvigubai, tad kiekviena būsimoji mama turi būti dar dėmesingesnė ir atsakingesnė.

Įvairų, kokybišką maistą valgančios mamos neturėtų susidurti su vitaminų ir mineralų trūkumu nėštumo metu, tačiau planuojant vaikelį būtų naudinga pasidaryti pagrindinius tyrimus, dėl papildomų vitaminų ir mineralinių medžiagų vartojimo pasitarti su šeimos gydytoju ar akušeriu - ginekologu.

Paprastai nėščiosioms ypatingai trūksta folio rūgšties, geležies, vitamino D ir kalcio. Šių mikroelementų poreikis nėštumo metu itin didelis, šitaip išaugusį jų kiekį sudėtinga gauti su maistu, tad būtent šie mikroelementai yra nėščiosioms skirtų papildų sudėtyje.
 


 
Taip pat skaitykite
Sužinoję, kad į pasaulį pasibels nauja gyvybė tėveliai iškart ima spėlioti kūdikio lytį. Taip buvo visais laikais, tad egzistuoja...

Pastojus pasikeičia ne tik pati besilaukiančioji, bet ir aplinkinių požiūris į ją. Žinoma, tai normalu, juk nėštumas - ypatingas...

Besilaukiančioms moterims yra atliekama įvairių tyrimų, skirtų įvertinti mamos ir kūdikio sveikatai. Vieni jų – tyrimai dėl vaisiaus...

Nėštumo testui parodžius teigiamą rezultatą apima begalinis džiaugsmas, kuriuo tiesiog privalu pasidalinti su brangiausiais žmonėmis...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (162)
Kamilė