Sveikata > Šeimos sveikata > Geležis: svarba, trūkumo...
 

Geležis: svarba, trūkumo požymiai ir geriausi šaltiniai


2014 09 28 | Autorius: Mama.lt
 

Statistika rodo, kad net 30% vaikų ir moterų kenčia nuo geležies trūkumo, šis sutrikimas pasireiškia net 50% nėštukių, vyrai anemija dėl geležies stokos skundžiasi retai – ji pasireiškia tik 3% stipriosios lyties atstovų. Sergantieji anemija negali gyventi pilnaverčio, aktyvaus, turiningo gyvenimo, nuolat jaučiasi pavargę, negali normaliai kvėpuoti, skundžiasi nuolatiniais galvos skausmais.

Geležies svarba žmogaus organizmui

Geležis yra mineralinė medžiaga, kurią gauname su maistu. Ji itin svarbi, nes dalyvauja būtinose organizmui biocheminėse reakcijose. Geležis yra eritrocitų, dar vadinamų raudonaisiais kraujo kūneliais, sudėtyje – ji būtina pernešant deguonį. Geležies taip pat yra raumenų baltyme mioglobine, ten esanti geležis dalyvauja deguonies ir anglies dioksido apykaitoje. Ši mineralinė medžiaga taip pat yra kai kurių organizmo fermentų sudėtinė dalis, ji dalyvauja neuromediatorių sintezėje, tad yra būtina normaliai nervų sistemos veiklai.

Žmonių organizme nuolat yra apie 3-5 gramai geležies, didžioji jos dalis sukoncentruota eritrocituose. Geležies gauname su maistu, patekusi į skrandį netirpi geležis sudaro junginį su specifiniu baltymu apoferitinu, vidiniu Kastlio faktoriumu, folatais bei askorbino rūgštini. Vėliau šis junginys keliauja po mūsų organizmą ir yra skaidomas bei įsisavinamas žarnyne. Absorbuota geležis jungiasi su dar vienu baltymu transferinu ir šiame junginyje pasiekia galutinį tikslą – patenka į kraujo gamybos organus arba yra sukaupiama kaip organizmo atsarga.

Daugiausia geležies sunaudoja kaulų čiulpų hemopoetinės ląstelės, kurios gamina mums tokį svarbų hemoglobiną. Didelė nepanaudotos geležies dalis sukaupiama ir saugoma kaulų čiulpuose, likusi geležis kaupiama kepenyse, raumenyse, limfinėje sistemoje.

Geležies trūkumo simptomai

Normalu kasdien prarasti maždaug 1-2 mg geležies – tokio kiekio netenkame prakaituodami, su šlapimu ir išmatomis. Moterys menstruacijų metų netenka net 30 mg geležies ir gali justi nedidelį silpnumą, vangumą, nebūti tokios energingos, kaip įprastai. 1 iš 10 menstruacijų metu gausiau kraujuojančių moterų bent kartą gyvenime suserga anemija dėl geležies stokos. Anemija neretai pasireiškia ir postmenopauzės laikotarpiu, kuomet menstruacijos tampa nereguliarios, tačiau pasitaiko gausaus kraujavimo epizodų.

Besivystančios anemijos ir geležies stokos simptomai:

 • Nuovargis,
 • Dusulys, oro trūkumas, ypač sportuojant, fizinio krūvio metu,
 • Širdies ritmo sutrikimai, permušimai,
 • Galvos skausmas,
 • Spengimas ausyse,
 • Pasikeitęs skonio pojūtis.

Pažengusios anemijos simtomai:

 • Akių vokų, nagų, delnų blyškumas,
 • Negalėjimas normaliai vakdyti liežuvio,
 • Silpni, lūžinėjantys nagai,
 • Suskilinėję lūpų kampučiai,
 • Sausumas burnoje,
 • Sudėtingas rijimas,
 • Plaukų būklės suprastėjimas ir slinkimas,
 • Blužnies padidėjimas,
 • Širdies ritmo sutrikimai, širdies užesys, širdies padidėjimas, širdies nepakankamumas.

Užsitęsusios, negydomos anemijos simptomai ir jos sąlygoti organų bei jų sistemų sutrikimai:

 • Nagų plokštelių sustorėjimas ir išsilenkimas (koilonichija),
 • Imuniteto nusilpimas,
 • Dažnesnis sirgimas infekcinėmis ligomis,
 • Nuolat pasikartojanti krūtinės angina,
 • Širdies nepakankamumas.

Geležies trūkumo sukeltos anemijos komplikacijos nėščiosioms:

 • Didesnis motinų mirtingumas,
 • Dažnesni persileidimai,
 • Didesnė tikimybė pagimdyti neišnešiotą vaikelį,
 • Didesnis kūdikių mirtingumas,
 • Didesnis gimusių kūdikių geležies poreikis.

Anemijos diagnozavimas pagal hemoglobino koncentraciją kraujyje:
Vyrams: Hb < 130 g/l
Moterims: Hb < 120 g/l
Nėščiosioms: Hb < 110 g/l
Vaikams: Hb 90 – 110 g/l – lengva anemija
Hb 70 – 90 g/l – vidutinė anemija
Hb < 70 g/l – sunki anemija

Geležies poreikis
Vyrams: 10 mg
Moterims: 15 mg
Nėščiosioms: 1-3 mg/kg
Vaikams: 4-10 m. - 10 mg
nuo 11 m. - 18 mg

Sveikiems kūdikiams: nuo 4 mėn. iki 3 metų 1-15 mg/kg
Mažo svorio kūdikiams: 1,5 – 2 kg – 2 mg/kg
1 – 1,5 kg – 3 mg/kg
1 kg – 4 mg/kg

Geležies trūkumo priežastys

Geležies trūkumu skundžiasi net 15% pasaulio populiacijos ir jis susijęs su daugybe pačių įvairiausių priežasčių.

1 iš 10 menstruacijų metu gausiau kraujuojančių moterų bent kartą gyvenime suserga anemija dėl geležies stokos. Anemija neretai pasireiškia ir postmenopauzės laikotarpiu, kuomet menstruacijos tampa nereguliarios, tačiau pasitaiko gausaus kraujavimo epizodų.
Anemija neretai vystosi esant kraujavimui iš žarnyno, kurį gali sukelti skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opų, polipų, hemoroidinių mazgų, navikų.

Geležies gali trūkti dėl nepilnavertės mitybos, perdėtai griežtų dietų, badavimo. Taip pat geležies absorbcijos sutrikimų, kuomet su maistu gaunamas pakankamas geležies kiekis, tačiau organizmas jo neįsisavina. Pastarąją būklę gali sukelti, pavyzdžiui, celiakija, tokio tipo sutrikimai kiek dažnesni vyresnio amžiaus žmonėms.

Geležies gali trūkti sportininkams arba labai intensyvų, fizinį darbą dirbantiems žmonėms – patiriant didelius fizinius krūvius didėja eritrocitų gamybą ir atsiranda didesnis jų poreikis, tačiau daugiau geležies netenkama intensyviau prakaituojant. Sportuojantieji ir fiziškai sunkų darbą dirbantieji turėtų daugiau dėmesio skirti savo mitybai, profilaktiškai pasitikrinti.

Medicininis anemijos gydymas

Paprastai, esant nedideliam geležies trūkumui ir neturint rimtesnių sveikatos sutrikimų pakanka susibalansuoti savo mitybą, į kasdienį racioną įtraukti daugiau geležies turinčių maisto produktų bei produktų, kurie pagerija geležies įsisąvinimą.

Gydytojai taip pat gali paskirti geriamųjų geležies prepratų, kurie ypač reikalingi po operacijų, susižeidus ir netekus daug kraujo, po gimdymo, maitinimo krūtimi laikotarpiu. Gydytojas preparatus dozuoja atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, lytį, amžių ir svorį. Geriamieji geležies preparatai vartojami iki kol geležies kiekis organizme pasiekia normą ir dar tris mėnesius, to reikia, kad organizmas spėtų sukaupti geležies atsargas.

Vartojant geležies preparatus gali kamuoti pykinimas, pilvo skausmas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Tuštinamasi juodomis išmatomis. Pasireiškus varginančiam šalutiniam poveikiui derėtų pasitarti su gydytoju, kuris, tikėtina, sumažins dozę arba patars geležies preparatus vartoti su maistu.

Geriausi geležies šaltiniai

Visavertiškai ir subalansuotai maitinantis gali išvengti geležies trūkumo ir jo sukeltos anemijos. Geriausi geležies šaltiniai yra kepenys, mėsa, žuvis, jūros gėrybės, kiaušinio tryniai, ankštiniai, avižų kruopos, riešutai ir įvairiausios, tamsiai žalios daržovės (špinatai, salotos, briuselio kopūstai, brokoliai ir t.t.).

Reikėtų žinoti, kad geriausiai pasisavinama gyvūninės kilmės maiste esanti geležis – jos pasisaviname iki 30%, iš augalų įsisaviname mažiau – tik 10% juose esančios geležies.

Geležies pasisavinimą pagerina organinės rūgštys, fruktozė, aminorūgštys, tad valgydami, pavyzdžiui, špinatų salotas jas tiesiog pašlakstykite citrinos sultimis, suvalgę mėsos sukrimskite ir daug fruktozės turinčių vynuogių saują. Geležies pasisavinimą ypatingai silpnina taninai, kurių nemažai yra vyne, kavoje, stiprioje arbatoje, sunkiau geležis įsisavinama ir vartojant daug sėlenų, fitino, fofatų.


 
Taip pat skaitykite
Įsibėgėjo ne tik žiema, bet ir ligų sezonas: poliklinikose sunkiai rasite laisvą šeimos gydytoją, o kosulį galima išgirsti...

Peršalimas - dažna ir nemaloni liga. Lengvą peršalima galima gydyti ir namuose, o geriausi vaistai yra poilsis bei daug skysčių....

Unikalus „Orthokine“ gydymo metodas yra skirtas sąnarių ir nugaros skausmui malšinti, sausgyslių bei raumenų...

Druska - mūsų kasdienis maisto pagardas, sustiprinantis jo skonį ir būtinas (žinoma, saikingai) mūsų organizme vykstantiems procesams,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (196)
kamilyte