Vaikai > Auklėjimas > Vaikas meluoja. Ką daryti?
 

Vaikas meluoja. Ką daryti?


2014 07 30 | Autorius: Mama.lt
 

Melagis melavo per tiltą važiavo... Šią patarlę puikiai žino net ir patys mažiausi. Nes melas nesvetimas net ir jiems. Pradėję meluoti vaikai gan greitai įkliūna į šias pinkles ir sako netiesą net nesusimąstydami. Ką daryti ir kaip įpratinti vaikučius sakyti tiesą?

Nemeluokite

Logika labai paprasta - geras pavyzdys užkrečia. Kita vertus, vaikas, supratęs, kad mama ar tėtis jam melavo, nebemato prasmės sakyti tiesą pats ir ima pelnytai pykti, jeigu yra baudžiamas ar baramas už savo melus. Stenkitės visada vaikui sakyti tiesą, o jeigu tai nėra įmanoma, tai geriau nutylėkite, bet nemeluokite, nes yla iš maišo būtinai išlįs. Surasti žodžių kalbantis net ir labai sudėtinga ar jautria tema yra lengviau, nei vėliau bandyti pateisinti savo melavimą, ypač vaikui, kuris jumis absoliučiai pasitiki ir į jus žvelgia, kaip į absoliutų autoritetą.

Tikėkitės geriausio

Vieno eksperimento metu mokiniai buvo suskirstyti į dvi klases - vienoje klasėje buvo puikiai, besimokantys, paklūsnūs ir pagarbūs vaikai, o štai kitoje už suolų sėdėjo sunkiau valdomi, prastesnius pažymius turintys padaužos. Mokytojai apie skirstymą žinojo, tačiau jiems buvo pasakyta, kad padaužų klasė yra geriečiai, o pastarieji buvo pavadinti padaužomis. Mokytojai, iš padaužų tikėdamiesi geriausio, su jais bendravo pagarbiai, skyrė daugiau laiko ir labai greitai šie vaikai ėmė gauti aukštesnius pažymius, pagerėjo jų elgesys, o štai seniau puikiai besimokiusiųjų klasė, jausdami mokytojų atsainumą ir išankstinį neigiamą nusistatymą, ėmė elgtis iššaukiančiai, prasčiau mokytis.

Šis pavyzdys puikiai parodo, kad tikėdamiesi geriausio, pasitikėdami savo vaikais ir elgdamiesi su jais pagarbiai galime pasiekti nuostabių rezultatų. Net jeigu jūsų vaikas ir pamelavo vieną du ar dešimt kartų neparodykite jam, kad laukiate, kol vaikas ir vėl pameluos. Nesistenkite jo akivaizdžiai tikrinti, pasistenkite neprikaišioti tų kartų, kuomet pagavote meluojant.

Suteikite galimybę pasakyti tiesą

Jeigu nujaučiate, kad vaikas meluoja, tai pasistenkite su juo atvirai pasikalbėti, susėskite drauge, atskirai nuo draugų, brolių ir sesių. Atsargiai paklauskite, patikinkite, kad viskas gerai, kad mažylis jums gali pasipasakoti viską, kad kartu būtinai rasite sprendimą.

Išsiaiškinusi vaiko melą iš aplinkinių ar pati supratusi, kad vaikas tikrai pamelavo iš pradžių jo nekonfrontuokite, suteikite jam progą pasakyti tiesą. Patikinkite vaiką, kad melas būtinai išaiškės ir atsargiai užsiminkite, kad viską jau žinote. Vaikui pasakius tiesą reaguokite kuo ramiau ir adekvačiau, tuomet vaikas supras, kad mama viską visad sužino, yra gera ir teisinga, visai nepikta.

Girkite už tiesą

Jeigu jūs labai stipriai pykstate dėl kiekvieno vaiko prasižengimo, keliate balsą, gąsdinate vaiką, tai, žinoma, kad jis meluos. Meluos, nes bijos jūsų reakcijos, bijos bausmės. Turite išvengti tokio modelio. Vaikui prasižengus bendraukite su juo ramiai, skirkite adekvačią bausmę ir paaiškinkite, kodėl ją skiriate. Būtinai patikinkite, kad bausmė nereiškia, kad vaiko nemylite!

Vaikui atskleidus tiesą, ypač, jeigu ta tiesa kvepia bausme, būtinai jį pagirkite už atvirumą, galite net ir bausmę sušvelninti. Patikinkite, kad tiesos sakymas ir atsakomybės už savo veiksmus prisiėmimas yra labai šaunios ir gerbtinos savybės!
 

 


 
Taip pat skaitykite
Mūsų vaikai labai greitai perima šiuolaikinio pasaulio vartotojiškumą. Jie ne tik nori, bet ilgainiui ir ima reikalauti vis...

Norime, kad mūsų vaikai būtų draugiški, mandagūs ir malonūs, mokėtų dailiai elgtis svečiuose ir neverstų raudonuoti pietaujant...

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją...

Jeigu pasižvalgytumėte, kas pastaruoju metu laimėjo Nobelio premiją, kas pasiekė reikšmingų rezultatų mokslinėje ar finansų...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (147)
Gabrielė