Vaikai > Ugdymas > Uždariems vaikams...
 

Uždariems vaikams atsiskleisti padeda būreliai


2014 04 30 | Autorius: Mama.lt
 

Uždaro būdo, sunkiai pritampančius vaikus auginantiems tėvams nuolat kyla klausimų, kaip padėti jiems gerai jaustis tarp bendraamžių ir rasti draugų. Gydytoja psichiatrė-psichoterapeutė Vida Kilikevičienė pataria tėvams leisti tokį vaiką į būrelį ir sudaryti galimybes dalyvauti kūrybinėje veikloje. Pasak jos, būreliai padeda realizuoti save, tačiau labai svarbu juose vaikams leisti būti savimi, nevaržyti kūrybiškumo.

„Uždaro būdo vaikams sunkiau išreikšti mintis ir norus, kai kiti žmonės juos stebi ar tiesiog yra šalia. Jie bijo kritikos, pastabų. Norint pakeisti tokio vaiko elgesį, reikia jį skatinti užsiimti kūrybiška veikla, tada jis ims labiau pasitikėti savimi. Tam puikiai tiktų piešimas, lipdymas ar kita meninė veikla“, – sako V. Kilikevičienė.

Psichoterapeutės teigimu, kūrybiniai būreliai vaikui leidžia ugdyti savarankiškumą, kelti savivertę, rasti draugų.
Kūryba, pabrėžia ji, padeda vaikui pažinti save ir pasaulį, reguliuoja emocijas, neleidžia bręstančios asmenybės energijai pratrūkti ir pasireikšti griaunančiais veiksmais. Tačiau V. Kilikevičienė pabrėžia, kad būrelis bus naudingas tik tada, jei veikla jame pačiam vaikui bus įdomi ir teiks malonumą.

„Vaikui būrelyje turi būti suteikta pakankamai laisvės. Negalima primygtinai jo mokyti, reikia tiesiog leisti kūrybiškai veikti, kaip jis nori. Tam turi būti paruoštos atitinkamos kūrybinės erdvės. Tada vaikas pajus pasitenkinimą ir atsipalaidavimą. Tai pirmieji žingsniai asmenybės ugdymo procese“, – pažymi V. Kilikevičienė. Jos teigimu, psichoterapija papildo šį procesą, gydymas gali būti derinamas su kūrybine veikla.

Edukologė, meninių kūrybinių dirbtuvių „Būstovizija kūrybinės dirbtuvės“ neformalaus ugdymo vadovė Sigutė Gudelionienė pritaria V. Kilikevičienei. Anot jos, meninė veikla ypač padeda uždariems vaikams, slepiantiems savo emocijas. S. Gudelionienė pastebi, kad iš vaikų piešinių galima daug nuspėti apie jų charakterį, savijautą tą dieną.

„Uždarumas, nepasitikėjimas lemia tiek spalvų, tiek formų pasirinkimą, todėl kūrybinėje veikloje labai gerai atsispindi vaiko charakteris. Savimi nepasitikintys vaikai piešia mažus objektus, palieka daug tuščios vietos, o labai pasitikintys savimi ir plepėti mėgstantys vaikai neišsitenka lape, nes piešia per didelius objektus. Bet piešinys gali atspindėti tik tos dienos nuotaiką, todėl nereikia skubėti pagal jį spręsti apie charakterį“, – pasakoja S.

Edukologė pažymi, kad kiekvienas vaikas yra individualus, todėl dažnai net tos pačios užduoties pateikimas tą patį užsiėmimą lankantiems vaikams skiriasi. Jos teigimu, svarbiausia būrelį prižiūrinčio suaugusiojo užduotis – rasti geriausią būdą užmegzti ryšį su kiekvienu vaiku, drąsinti ir skatinti, kad jis pasijustų saugus ir galėtų popieriaus lape drąsiai „išlieti“ savo vidinius išgyvenimus, žinodamas, kad bus pagirtas už gražų kūrinį.

„Būstovizija kūrybinės dirbtuvės“ siūlo įvairių meninio ugdymų veiklų pamokas vaikams ir suaugusiems. Tarp šių veiklų – keramika, viršglazūrinis piešimas, tapyba ant šilko, dekupažas, mini keramika, stiklo dekoravimas, mozaika, muilo gamyba, žvakių kūrimas. Nuo 2008 m. vykdomose dirbtuvėse pamokos vykdomos nedidelėse grupelėse, kad geriau atsiskleistų žmogaus kūrybiškumas.


 
Taip pat skaitykite
Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai...

Mūsų pasaulis yra kupinas įdomubių, kurios žavi tiek mus, tiek ir mūsų mažylius. Parinkome šiek tiek įdomių, nesudėtingų faktų,...

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdyta mokytojų apklausa atskleidė, kad 82 procentai jų socialinį tinklą „Facebook“ per savaitę...

Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
Vyte