Vaikai > Vaiko priežiūra > Tėvai aplaidžiai...
 

Tėvai aplaidžiai rūpinasi vaikų dantukais


2013 03 01 | Autorius: Balsas.lt
 

Tėvai aplaidžiai rūpinasi vaikų dantukais

Valstybė kasmet skiria milijonus profilaktinėms sveikatos patikrinimo programoms, tačiau jomis lietuviai naudojasi pasyviai.

Visuomenės sveikatos specialistus ypač verčia sunerimti itin abejingas požiūris į vaikų dantukų dengimą silantais. Pavyzdžiui, Klaipėdos m. savivaldybėje, ši programa išnaudota tik dešimtadaliu.

„Dengimas silantais – tai neskausminga, keliolika minučių trunkanti procedūra. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą. Apie silantus būtina pagalvoti vos tik pradeda kristi jūsų mažylio dantukai. Neseniai išdygusio 6 ir 7 nuolatinio danties vagelės ne visiškai mineralizuotos, todėl labiau pažeidžiamos rūgščių ir ėduonies. Tai aštuonis kartus labiau dantų ėduonies pažeidžiamos vietos nei lygus emalio paviršius. Todėl dantų dengimas silantais rekomenduojamas kuo greičiau, kai tik dantis išdygsta“ , - pasakojo visuomenės sveikatos specialistė Diana Butkienė.

Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa patvirtinta prieš aštuonerius metus. Programa skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai. Tai nemokama procedūra, kurią finansuoja valstybė. Šią paslaugą galima gauti ir privačiuose odontologų kabinetuose, jeigu tik jie su teritorinėmis ligonių kasomis yra sudarę sutartį. 2012 metais Klaipėdos apskrityje šia programa pasinaudojo 1736 vaikų – t.y. programa išnaudota tik 11 procentų.

„Tenka bendrauti su tėvais ir klausti, kodėl jie taip abejingai žiūri į dantukų silantavimą. Vieni teigia nerandą laiko nuvesti vaiko į polikliniką, kiti abejoja šios procedūros nauda. Verta pabrėžti, kad šis metodas yra tikrai patikimas, silantai odontologijoje naudojami jau porą dešimtmečių. Laiku padengus vaikų dantis silantais, ėduonies atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų. Kita vertus, tai daug pigiau nei jau sugedusių dantų gydymas ir plombavimas. Skandinavijos šalių patirtis parodė, kad dantų ligų profilaktika 50 kartų pigesnė už jų gydymą“ , - pasakojo D. Butkienė.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Parinkti tinkamus drabužius vaikui atvėsus orams – sudėtinga užduotis, kadangi mažiesiems net ir šaltuoju laikotarpiu lauke rūpi...

Kūdikius auginančios šeimos didžiausia vertybe ir prabanga įvardija miegą... Tiek keletą papildomų mamos ir tėčio miego...

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto...

Nuo šiol prekybos tinklas „Lidl“, skirdamas itin didelį dėmesį jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, siūlys įsigyti...

Rašyti komentarą

 
.....
2013-08-25 18:55:12
Atleiskite, taciau Jusu straipsnis lengvai tariant neissamus. Oi kokia musu valstybe gera ir kaip daug mums duoda:))))))) O, mes, tevai, niu niu niu kaip nepriziurim. Visko yra, bet gal nereikia sureiksminti valstybes pagalbos vienu aspektu. Gal parasykite, kaip valstybe rupinasi vaiku dantukais kai jie auga kreivi, "netelpa" burnoje ir pan. Vat tuomet galesite dziaugtis musu nuostabia valstybes parama. Gerai, jeigu problema nedidele, bet jei problema nemaza, tai pinigai, kuriuos reikia sumoketi, yra fantastiski, arba tiesiog nerealus. Be to, pasidomekite ir kita medalio puse. As savo vaikams uzdejau silantus, bet, lankausi pas laaaabai prabangia gydytoja, tai ji suzinojusi, kad dejau silantus vaikams, pasiule nedelsiant nuimti, nes JAV, o jau ir Europoje pasipyle atvejai, kuomet vaiku dantys tiesiog ispuna po tais silantais. Taigi, jie rekomenduoja nuolatine burnos higiena vaikams, o ne silantus. Taigi, butu malonu, kad Jus informuotumete savo skaitytojus apie galimybes,o ne vienasaliskai teigtumete. c
Monique
2013-03-04 14:19:55
Kalbėjausi su odontologais apie silantų uždėjimą ant vaiko dantukų. Man net du odontologai, kurie yra tikrai geri savo srities specialistai - ne tik mano, bet ir kitų odontologų nuomone - pasakė, kad jei prastai valomi dantys, kaip tik po silantais prilenda nešvarumų ir tada dantukai dar labiau genda. Taip pat esama kitų situacijų, priklausomai nuo konkrečių dantukų, kai silantų geriau nedėti. Kas nemokama, nebūtinai yra itin tinkama. Nesu prieš silantus, tačiau rekomenduočiau prieš juos dedant pasikonsultuoti su savo vaiko odontologu ir pasiaiškinti, ar jų reikia konkrečiai Jūsų vaikui. Ką galiu rekomenduoti ir labai siūlau - profilaktiškai kas pusę metų lankytis pas odontologą (ir turėti jį vieną nuolatinį) - kad pataisytų dantis, kai jie dar tik pradeda gesti, o ne laukti, kol teks operuoti net žandikaulį dėl stipriai išgedusio danties. Taip pat dėl vaikų - pirmiausia siūlyčiau nueiti vienai mamytei ar tėveliui pas odontologę ir pasikalbėti su ja bei pamatyti, kaip ji bendrauja su vaikais. Pirmoji lygioj vietoj taip išgąsdino mano vaiką, net nepasisodinusi į kėdę, kad paskui reikėjo metų laiko ir įvairių psichologinių žaidimų, kad praeitų baimė eiti net pas kitus odontologus. Vieni gąsdina kirminais pilve ir dantyse, kiti sugeba "užkalbėti" dantį, kad tik apžiūrėsim, pavalysim dantukus, išplausime lauk kirmėlytę, jei tokia būtų ir t.t. Neįvarykite savo vaikams tokios baimės odontologui, kad paskui, net sulaukę 50ties metų neitų esant net kritinėms situacijoms.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (178)
gajyte