Sveikata > Moters sveikata > Onkofobija. Krūties...
 

Onkofobija. Krūties vėžio baimė


2012 10 01 | Autorius: Mama.lt, sxc.hu nuotr.
 

Onkofobija. Krūties vėžio baimė

Kartais baimė gali išgelbėti gyvenimą. Tačiau kai baimė tampa fobija – įkyria lydinčia baime, gyvenimas tampa priklausomybe nuo galimų kliūčių, kenkia žmogaus normaliam funkcionavimui ir emociniui pasitenkinimui. Onkofobija – viena iš labiausiai paplitusių medicininių baimių. Krūties vėžys neduoda ramybės daugeliui moterų, nors ir nestimuliuoja tiesiogiai šios ligos vystymo.

Skatinimas reguliariai tikrintis krūtinę dėl onkologinių ligų prevencijos turi du efektus. Vienas iš jų – tai stimulas pasitikrinti, kitas – užsidaryti savo baimėje, kuo toliau pasislėpti nuo vėžio ir nuo bet kokių tyrimų. Dar viena onkofobijos grupė – tai žmonės, kurių šeimoje kažkam yra diagnozavę krūties vėžį.

Gamtoje taip jau yra, kad baimė arba paraližuoja gyvūną, priversdama jį sumažinti aktyvumą organizme, arba stimuliuoja puolimą, arba paruošia bėgimui nuo pavojų. Onkofobijos atveju – pasislėpti arba pabėgti nuo vėžio – ne itin efektyvūs metodai. Be to, toks elgesys negali įrodyti, ar baimė turi realaus pagrindo ir kaip ji paveiks ateitį. Būtina veikti, tačiau adekvačiai.

Reguliari medicininė apžiūra, ypač tų, kurių giminaičiai turėjo krūties vėžį, yra patys pirmieji, kuriems reiktų susidomėti tyrimais. Norint ištirti vėžio paveldimumą, jau dabar galima atlikti genetinius tyrimus, genų BRCA1 ir BRCA2 pagrindu. Būtent šie genai padidina šio susirgimo riziką. Ankstyvoji krūties vėžio arba ligos, kuri gali išprovokuoti vėžio atsiradimą, diagnostika – sėkmingo gydymo pagrindas. Todėl svarbu sistemingai atlikti visus reikiamus tyrimus, pasinaudojant naujausiomis technologijomis galima diagnozuoti ankstyvą ligos stadiją. Be to, šiuolaikinė rentgenografija turi labai žemą dozę neigiamo spinduliavimo, todėl galima nustoti nerimavus. Nepamirškite ir pačios atlikti krūties patikrinimą 7-12 ciklo dienomis (geriausiai tai daryti 2-3 dienas iki menstruacijų pabaigos).

Magnetinės rezonansinė tomografija skirta išryškinti pačius smulkiausius darinius. Jei jūs turite krūties implantus, šis būdas yra tinkamiausias tikrinantis dėl krūties vėžio.

Tuo atveju, jei yra išaiškinti krūties pakitimai, būtina biopsija, taip pat atliekami gistologiniai tyrimai, siekiant įsitikint, ar auglys nėra piktybinis.
Atkreipkite dėmesį, kad dauguma atvejų pakitimai nėra vėžys. Iš kitos pusės, tai gali būti liga, kuri išprovokuos onkologiją. Klausykite gydytojo nuomonės ir pašalinkite pavojų kiek galima anksčiau. Tai galioja ir tuo atveju, jei vėžys yra aptiktas ir pripažintas. Krūties vėžys aptiktas ankstyvoje stadijoje su pilnaverčiu gydymu bei kontrole, yra įveikiamas ir išgydomas.

Fobijos ne tik blogina gyvenimo kokybę, bet ir skatina psichosomatinius susirgimus. Kai kurie psichologai yra linkę manyti, kad ir krūties vėžys yra susijęs su psichosomatika. Tačiau didžiausią baimę iššaukia raumenų spazmai, galvos skausmai, virškinimo trakto sutrikimai. Baimes pakeiskite aktyviais veiksmais, būkite sveikos ir gyvenkite pilnavertiškai!
 


 
Taip pat skaitykite
Sakoma, kad rankos apie žmogų gali pasakyti kur kas daugiau, nei mums atrodo. Manikiūras šiuo metu yra tokia pat svarbi moters...

Kas gali būti geriau nei valandėlė praleista karštoje vonioje, vartinėjant žurnalą, klausantis ramios muzikos ir mėgaujantis...

Kiekviena moteris nori puikuotis dailia figūra, tačiau reta turi pankankamai laiko bei finansinių galimybių mankštintis sporto klube,...

Moterys žino, kad Herpes virusas sukelia lūpų pūslelinę, tačiau tik retai kuri yra girdėjusi, kad kiti virusai gali sukelti dar rimtesnes...

Rašyti komentarą

 
Edita
2012-11-30 18:27:59
Norėjau paklausti, nuo kiek metų galima susirgti krūties vėžiu? Ar tai gali atsitikti paauglei?
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (163)
TBS
Mantas