Nėštumas > Po gimdymo > Pogimdyminė depresija
 

Pogimdyminė depresija


2013 01 12 | Autorius: Mama.lt, flickr.com nuotr.
 

Jūsų nėštumas pagaliau baiginėjasi ir gimdymas jau visai netoli. Jums ir džiugu, ir baisu, ir iš dalies gaila išsiskirti su savo būsena. Ir taip norisi viską padaryti gerai, kad neaptemdyti būsimos laimės!

O juk čia gali slypėti tiek daug kliūčių, kurias įveikti bus tikrai sunku. Ir viena iš jų – pogimdyminė depresija.

Iš kur ji atsiranda?

Niekas negali susilyginti su puikiais „ką tik iškeptos“ mamytės įspūdžiais. O ir ji pati tuo metu švyti, pajutusi džiaugsmą ir savotišką nirvaną. Tai besiliejančios meilės pojūčiai, kurie sklinda visiems, esantiems šalia. Visų pirma jie atitenka tik ką gimusiam kūdikiui. Beje, pasistenkite, kad ir vaiko tėtis būtų šalia, kad pajustumėte šeimos vienovę.

Vis dėl to, jūsų gyvenimas ima keistis su vis didėjančiu pagreičiu. Juk iki gimdymo (ypač jei tai pirmasis) jūs buvote atsakinga tik už save. O dabar viskas keičiasi ir jūsų gyvenime atsirado naujas žmogutis, kuris iš esmės keičia jūsų požiūrį į gyvenimą: keičiasi vertybių skalė, keičiasi gyvenimo tikslas ir užduotys. Visos mintys ir elgesys bus nukreipti viena linkme – sukurti pilnavertį gyvenimą užgimusiam žmogui. Šie pokyčiai sutampa ir su hormonų šėlsmu, kuris skatina ir šiek tiek kitokį, dažnai neįprastą elgesį. Šalia pastovaus nuovargio ir nemigo naktų jūs galite prarasti apetitą, verkiate be priežasties ir puolate aplinkinius kaip priešus. Nebijokite! Tai tik motiniška melancholija, kuri persekioja apie 60 proc. mamų. Kodėl gi tiek daug? Todėl, kad čia pagrindą sudaro hormoninis stresas susijęs su neišvengiamais gyvenimo pokyčiais.

Kova su melancholija

Bet juk 40 proc. moterų jaučiasi puikiai, tad kaip patekti pas jas į kompaniją? Pastebėta, kad kuo geresnis ir lengvesnis buvo nėštumas, tuo rečiau susitinkama su melancholija. Ir viskas priklauso nuo psichologinio pasiruošimo gimdymui ir nuo to, kaip sėkmingai praėjo pats gimdymas – ar jis pateisino visus lūkesčius.

Jokiais būdais neįsileiskite melancholijos į savo gyvenimą! Ir pradėkite tai daryti jau dabar. Papasakokite artimiesiems apie savo pojūčius ir savijautą, paprašykite jums padėti kovoti prieš puolančią ligą. Viso nėštumo metu stenkitės išspręsti iškilusias problemas, ypač psichologines, neleiskite, kad jos kauptųsi. Jei negalite to padaryti pati, kreipkitės į artimuosius ir į specialistus.

Kitas žingsnis – psichologinis pasiruošimas gimdymui. Čia visų pirma tampa svarbu susižinoti ir išsiaiškinti tai, kas neaišku apie gimdymą ir kas gali laukti gimdymo metu. Galima lankyti kursus, įvairius seminarus, skirtus nėščiosioms ir besilaukiančioms poroms, taip pat padeda ir speciali literatūra. Surinkę visą reikiamą informaciją apie gimdymą, susigalvokite savo gimdymo filosofiją: kaip jūs juos įsivaizduojate, kokie gali būti variantai ir kokios turėtų būti sąlygos. Galite tai padaryti raštu arba aptarti tai su artimu žmogumi, kuris lydės jus gimdymo metu.

Tiesa, gali atsitikti ir taip, kad jūs ruošėtės, stengėtės, o atėjus laikui vis tiek supratote, kad problemų išspręsti nepavyko. Ką gi daryti? Visų pirma, supraskite, kad jūsų fiziologinė būsena greitai natūraliai pasibaigs. Girkite save: kokia jūs šaunuolė, kad išnešiojote tokią brangenybę ir pagimdėte gražuolį mažylį. Pagalvokite ir apie savo artimuosius: nesigėdinkite priimti jų gerumą, palaikymą ir supratimą. Jūsų vyras taip pat džiaugsis išvydęs mažylį, jis didžiuojasi, kad jo mylima moteris sėkmingai susidorojo su tokia nelengva užduotimi. Pajuskite šeimos vienybę ir nuo šiol visas problemas bei sunkumus spręsite kartu.

Būtina atminti, kad motiniška melancholija atsiranda dažniausiai penktą dieną po gimdymo. Ir būtent ta diena sutampa su išrašymo iš ligoninės diena. Todėl labai svarbu priminti visiems, kad jums dabar kaip niekada reikalingas palaikymas.

Pogimdyminė depresija

Ir vis dėl to, jei melancholijai užtenka fiziologinių priežasčių, tai kai kurios problemos gali iššaukti ir rimtesnes – pogimdyminę depresiją. Kaip ją atpažinti? Šalia aukščiau išvardintų simptomų atsiranda baimės, nerimas, nepasitikėjimas savimi, kaltės jausmas. Kodėl gi atsiranda depresija? Dažniausiai depresija kyla iš nepasitenkinimo dėl atsiradusios atsakomybės ir socialinės veiklos apribojimo. Tokiu atveju būtina peržvelgti atsakomybę ir pareigas šeimoje. Atminkite, kad geriausi vaistai nuo bet kokios depresijos – tai bendrų interesų atradimas. Prasiblaškykite nuo buities problemų, daugiau vaikščiokite ir išeikite iš namų. Padarykite kažką tokio, kas jums labai patinka ir tai, ką jūs veikdavote iki nėštumo – tai, kas jums suteikia džiaugsmo. Negalvokite apie tai, kad kurį laiką mažylis pabus su tėveliu ar seneliai. Atminkite, kad vaikui reikalinga sveika mama.

Vidiniai šeimos santykiai

Sveikiname, jei jūs įveikėte melancholiją ir depresiją. Tačiau per daug nedžiūgaukite: ateityje jūsų laukia ir nauji išbandymai. Todėl su jais reiktų susipažinti iš anksto, norint išvengti nereikalingų problemų.

Dauguma porų, emociškai išgyvendami nėštumą, gimdymą laiko kaip problemų pabaigą. Ir kai pasirodo, jog problemos po gimdymo ne tik nesibaigia, bet iš tikrųjų tik prasideda, kai kurie nesugeba jų įveikti. Todėl šeimoje gali kilti įtampa, ir reikėtų vengti šios įtampos priežasčių.
Jei problemų jau turite, tuomet būtina peržvelgti santykius su savo partneriu ir pakalbėti apie tai, kas jūsų netenkina. Kaip gi atsiranda „tėvų stresas“? Vaikas gimė, visi džiaugiasi, visi laimingi, tačiau jūs pagaunate save arba savo vyrą, kad pasireiškia agresija, nepaaiškinamas nepasitenkinimas kokiais nors veiksmais – ir tai yra „tėvų stresas“.

Taigi, kas gali iššaukti tėvų stresą ir kaip su juo kovoti?

• Jūsų žema savivertė. Ar jūs iš tikrųjų tokia jau bloga? Geriausiai apie tai sužinosite iš žmonių, kurie jus myli, gerbia ir vertina. Pažiūrėkite į save iš visų pusių ir įsitikinsite, kad jūs tikrai esate verta gero gyvenimo. Juk tokio puikaus mažylio mama negali būti neverta jo. Sutinkate?

• Nepasitenkinimas partneriu nėštumo metu ir šeimos pareigų sunki našta. Jei jums iškilo tokio pobūdžio nepasitenkinimas, pakalbėkite apie tai iš karto ir jokiais būdais nekaupkite negatyvių emocijų. Susitarkite iš anksto, kas ir ką darys namuose, kai gims vaikelis: kas gamins, kas skalbs ir lygins drabužius, tvarkys namus, eis į parduotuvę ar pasivaikščioti su vaiku ir pan. Išsiaiškinus, po gimdymo bus labai lengva žinoti, kas yra jūsų atsakomybėje – ir jums nereikės sukti galvos, ko jūs dar nesuspėjote padaryti.

• Skirtinga nuomonė dėl vaiko auklėjimo. Apkalbėkite pagrindinius auklėjimus niuansus dar nėštumo metu. Jei susidursite su principiniais dalykais, stenkitės rasti kompromisą: kreipkitės į specialistus, skaitykite specialią literatūrą, apsilankykite seminaruose.

Kitas santykių atšalimo etapas – šeimyninis diskomfortas. Rodos, nieko negatyvaus gyvenime nevyksta, kasdienybė plaukia savo vaga, tačiau tiek jūs, tiek ir vyras jaučia, kad kažkas yra ne taip: jus erzina banalios smulkmenos, kurios pastoviai kaupiasi, ir to išdava – negatyvus nusiteikimas, kitaip tariant šeimyninis diskomfortas.

Šiuo atveju pagelbės tik visiškas atvirumas poroje. Kuo dažniau ir atviriau spręsite savo abejones, išgyvenimus ir nepasitenkinimą – tuo daugiau šansų nejausti šeimyninio diskomforto, o jei toks ir iškyla – lengvai jį išspręsti be negatyvių pasekmių.

Jūs ir mažylis

Deja, kartais būsimi tėvai, ypač būsima mama, nusprendžia gimdyti dėl tam tikrų priežasčių: kad „pririštų“ partnerį, įtiktų tėvams, išvengtų ligų ir pan. Net jei tokia priežastis iš tikrųjų buvo, besilaukdama jau negalvokite apie tai, bet laukite pačio vaiko ir išmokite jį mylėti. Paprasčiausiai laukite žmogučio – naujo, gero, mylimo. Kalbėkite su juo apie tai, kaip jūs jį mylite ir kaip jūs jo laukiate, kaip jam bus gera atėjus į šį pasaulį.
Auklėjimo klausimus su savo partneriu spręskite iš karto, vos tik užsimegs nauja gyvybė. Būtinai atrasite keletą punktų, dėl kurių nesutariate – vertėtų apie juos pakalbėti iš karto ir rasti kompromisą. Nereikėtų aiškintis ginčytinus auklėjimo klausimus prie vaiko.

Ir atminkite: geriausias auklėtojas – asmeninis pavyzdys. Todėl, jei manote, kad turite žalingų įpročių, kurių nenorėtumėte išvysti savo vaike – pradėkite jau šiandien jais atsikratyti. Jei manote, kad turite neigiamų charakterių bruožų, bandykite jau šiandien nuo jų išsilaisvinti. Jei jums trūksta kokių nors žinių, kad jaustumėtės pasitikinti savimi – tobulėkite lankydama paskaitas ir skaitydama specialią literatūrą.

 


 
Taip pat skaitykite
Natūralu, kad susilaukusios mažylio mamaytės greitai išvargsta - kūnas dar nespėja atsigauti po gimdymo, o jau tenka stačia galva...

Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų....

Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti...

Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ surengtoje šeimų šventėje...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
Vyte