Namai > Buitis > Pirčių rūšys
 

Pirčių rūšys


2014 03 04 | Autorius: Vitalija Čižauskaitė, flickr.com nuotr.
 

Pirčių rūšys

"Praustis pirtyje - iš naujo gimti" - Svetlana Filatova


Verčiant iš lotynų kalbos žodis "pirtis" reiškė "šalinanti skausmą, ligą, liūdesį". Ji nuo senų laikų buvo naudojama ne tik higienos tikslais, bet ir siekiant panaikinti fizinį bei protinį nuovargį, taip pat atpalaiduoti bei gydyti organizmą.

 

Pirties ištakos


Pirtys atsirado senovėje. Archeologiniai kasinėjimai byloja, kad pirmykštis žmogus naudojosi karštais garais. Preš 3 tūkst. metų Kretoje buvo statomi vonių, baseinų bei pirčių kompleksai. Kasinėjant El-Kantaros mieste Egipte buvo aptikta pirtis, gydykla, plaukiojimo baseinas bei sporto salė.


Izraelyje, senojo Jericho miesto vietoje buvo rasti labai senos pirties griuvėsiai. Netoli Anapos mokslininkai atkasė ne tik antikinius baseinus ir vonias, bet ir kai kuriuos pirties reikmenis.


Pirtys paplito ir tarp senovės graikų, romėnų, arabų, skitų ir kitų tautų. Manoma, kad pirtis atsirado Indijoje, o vėliau šią idėją pasiskolino egiptiečiai, graikai ir romėnai. Vėliau šis prausimosi ritualas atkeliavo į Europą ir nuo senų laikų buvo atliekamas Rusijoje.


Kiekviena tauta turi savo pirtį, kuri nuo kitų skiriasi tam tikromis paslaptimis ir ypatumais. Juos šiame straipsnyje ir aptarsime.

 

Suomiška pirtis


Suomiška pirtis skiriasi nuo rusiško oro sausumu ir temperatūra.


Vidutinė temperatūra išlieka maždaug 100 laipsnių Celsijaus, o drėgmė neviršija 15 proc. Iš tikrųjų suomiška pirtis - ta pati sauna. Sausus karštus garus žmogus toleruoja lengviau nei drėgnus. Saunos lankytojų kūno temperatūra pakyla iki 40 laipsnių Celsijaus, o vėliau krenta.


Suomiškoje pirtyje nenaudojamos vantos, nes tokiomis sąlygomis galima pažeisti odą. Reikia elgtis ramiai, nedaryti staigių judesių, nevartoti alkoholinių gėrimų.


Ir rusai, ir suomiai pirtį laikė panacėja nuo visų ligų. Abi tautos derino karštas ir šaltas procedūras, išbėgdavo iš pirties bei griūdavo į sniegą ar nerdavo į upę.

 

Gruziniška pirtis

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 3 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Norint pasisiūti ką nors gražaus, kyla du klausimai. Pirmasis – kokios tendencijos drebina 2020-ųjų mados pasaulį? Antrasis klausimas...

Vyresnės kartos moterims drabužių siuvimas ir persiuvimas puikiai pažįstamas, tačiau jaunesnės mamos senus daiktus tiesiog išmeta....

Kvepiantys, ryžiais, džiovintais augalais ir eteriniais aliejais pripildyti maišeliai yra dedami į spintas ir stalčius. Jie ne tik...

Dulkių siurbliai robotai daugiau nei dvidešimt metų audrina technologijų mėgėjų vaizduotę. Deja, iki šiol jiems tekdavo tik...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (193)
Miglutė