Virtuvė > Maistas > Kefyro ir jogurto istorija...
 

Kefyro ir jogurto istorija (III dalis)


2011 05 11 | Autorius: Akvilina Vaičiūnienė
 

Kefyro ir jogurto istorija (III dalis)

Praeitoje straipsnių ciklo dalyje aprašėme kaukazo legendą apie kefyrą bei pateikėme neįtikėtiną istoriją, bemaž detektyvą, apie masinės kefyro gamybos pradžią Rusijoje.

 

Šioje, priešpaskutinėje trečioje dalyje pateiksime jogurto užuomazgas, jo paplitimą bei aprašysime pramoninę jogurto gamybą. Susipažinsime su rusų mokslininko I. I. Mečnikovo atradimu, apie kurį kalbėsime paskutinėje dalyje.

 

Jogurto užuomazgos

Jogurto atsiradimo istorija ne ką trumpesnė ir ne mažiau įdomi už kefyro istoriją. Nors jogurtas laikomas ganėtinai jaunu rauginto pieno produktu, tačiau aptinkama duomenų, kad jis vartotas gilioje senovėje.

 

Esama daugybės pasakojimų apie jogurto sukūrimą. Vienas teigia, esą šį produktą sukūrė senovės tiurkai siekdami palankiai nuteikti savuosius angelus sargus ir vadino jį "baltuoju deguonimi". Kokiu būdu jie jį gamindavo, istorija nutyli.

 

Egzistuoja ir kita versija: jogurtas atsirado pieną ožkų odos burdiukuose gabendavusių klajoklių genčių dėka. Iš oro į pieną patekdavo įvairių bakterijų, o gyvuliams judant ant nugarų odiniuose maišuose gabenamas pienas nuolatos plakdavosi ir kartu nuo karščio rūgdavo, virsdavo ypatingu produktu, kuris ir buvo jugurto pirmtakas.

 

Indijoje jogurtas buvo gaunamas perpilant pieną iš vieno indi į kitą per šiurkščią namie austą drobę. Anot kai kurių mokslininkų, žodis "jogurtas" kilo iš žodžio "joga" - prielaida grindžiama tuo, kad kaip tik jogai pirmieji pradėjo jį gaminti bei vartoti ir pavertė jį pagrindiniu maistu.

 

Jogurto paplitimas

Prie jogurto paplitimo gerokai prisidėjo vienas nutikimas. 1501 m. sunkiai susirgo Prancūzijos karalius Pranciškus I. Dauguma rūmų gydytojų pranašavo jam greitą mirtį. Buvo išbandyti visi žinomi vaistai, tačiau niekas negelbėjo.

 

Apie Prancūzijos karaliaus ligą sužinojo turkų sultonas ir pasiuntė savąjį gydytoją. Pastarasis į karaliaus rūmus atsigabeno bandą ožkų ir stebuklingą - jogurto gamybos - receptą.

 

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Daugelis tėvų susiduria su nevalgaus vaiko problema - mažyliai atsisako valgyti, nori tik saldėsių ir greito maisto, per kiekvienus...

Kava - tonizuojantis gėrimas nuo kurio prasideda daugelio žmonių rytas. Bet ar žinojote, kad šis gėrimas gali puikiai papildyti...

Viešojoje erdvėje pasirodo vis daugiau informacijos apie įvairiais būdais užaugintas vištas. Svarstoma, kaip tai lemia...

Dažnai diskutuojama, ar egzistuoja tradicinė lietuviška virtuvė ir kokie patiekalai bei produktai galėtų būti jai priskiriami....

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (220)
Gabi