Virtuvė > Maistas > Kefyro ir jogurto istorija...
 

Kefyro ir jogurto istorija (II dalis)


2011 05 10 | Autorius: Akvilina Vaičiūnienė
 

Kefyro ir jogurto istorija (II dalis)

Praeitoje straipsnių ciklo dalyje aprašėme rūgusio pieno produktų ištakas įvairiose šalyse: Tibete, Egipte, Indijoje, Kinijoje ir Rusijoje. Pateikėme daug įvairių legendų apie šių produktų kilmę.

 

Šioje dalyje aprašysime kaukazo legendą apie kefyrą bei pateiksime neįtikėtiną istoriją, bemaž detektyvą, apie masinės kefyro gamybos pradžią Rusijoje.

 

Kaukazo legendos apie kefyrą

Kaukazo tautos žino daugybę legendų apie kefyrą, jo kilmę ir paplitimą. Kefyro grybeliai - pilkšvai geltoni įvairių formų gumulėliai - anksčiau vadinti "kefyro grūdais". Dar kalniečiai juos vadindavo "pranašo soromis", manė jas esant dieviškos kilmės. Anot vienos legendos, "pranašo soros" buvo surinktos nuo krūmų, augančių ant Kaukazo šlaitų. Šiuos krūmus kalniečiams nurodęs pats pranašas Mahometas.

 

Šiaurės Kaukazo gyventojai nuo seno laikėsi taisyklės, pagal kurią draudžiama kefyro gamybos paslaptį atskleisti svetimšaliams. Sulaužius draudimą, esą kefyro grybeliai galį visiškai žūti ir kefyras išsigimsiąs. Kefyro grybeliai negalėjo tapti prekybos, mainų ar dovanojimo objektu.

 

Kiekviena šeima griežtai saugojo kefyro gamybos paslaptis - jos buvo perduodamos tik paveldėtojams. Pažeidusiems šį paprotį grėsdavo žiauri bausmė. Todėl po Kaukazą keliaudavę užsieniečiai kefyro galėdavo paragauti, tačiau sužinoti, kaip jis gaminamas, neįstengdavo.

 

Kaukazę lankęsi rusai, kuriems teko paragauti kefyro, nepaprastai susižavėjo šiuo gėrimu. Aleksandras Puškinas be galo vertino skonį ir gydomąsias savybes gėrimo, kuris nepanašėjo nei į pieno degtinę, nei į europiečiams jau žinomą kumysą, nei į rusiškąjį rūgpienį. Amžininkų tvirtinimu, puikų gaivųjį gėrimą mėgo ir kitas rusų rašytojas - Michailas Lermontovas.

 

Neįtikėtina masinės kefyro gamybos istorija

Pamažu garsas apie nepaprastomis gydomosiomis savybėmis pasižymintį rauginto pieno gėrimą pasklido už Kaukazo ribų, pasiekė Rusiją ir net Vakarų Europą.

 

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 3 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Daugelis tėvų susiduria su nevalgaus vaiko problema - mažyliai atsisako valgyti, nori tik saldėsių ir greito maisto, per kiekvienus...

Kava - tonizuojantis gėrimas nuo kurio prasideda daugelio žmonių rytas. Bet ar žinojote, kad šis gėrimas gali puikiai papildyti...

Viešojoje erdvėje pasirodo vis daugiau informacijos apie įvairiais būdais užaugintas vištas. Svarstoma, kaip tai lemia...

Dažnai diskutuojama, ar egzistuoja tradicinė lietuviška virtuvė ir kokie patiekalai bei produktai galėtų būti jai priskiriami....

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (147)
nojus