Vaikai > Mityba > Maistas protui, arba...
 

Maistas protui, arba pirmūno valgiaraštis


2011 04 13 | Šaltinis: pagal Passion.ru, 123rf nuotr.
 

Maistas protui, arba pirmūno valgiaraštis

Daugeliui vaikų mokykla – tai nuolatinis stresas. Juk mokymąsi išties galima prilyginti ir darbui biure. Kaip padėti vaikui įsisavinti žinias ir pasirūpinti, kad iki mokslo metų pabaigos likus vos keliems mėnesiams jis sėkmingai įveiktų finišo tiesiąją ir nenuleistų rankų?

 

Padaryti galima daug ką. Tačiau viena svarbiausių tėvų pareigų – sudaryti savo atžalai geras mokymosi sąlygas ir užtikrinti jo pilnavertę mitybą. Šį kartą ir peržvelkime, kaip išmintingai sudaryti mokyklinuko valgiaraštį.

 

Baltymai

 

Beveik 40 procentų sausų galvos smegenų masės sudaro baltymai. Pilkojoje medžiagoje baltymų – pusė viso tūrio, o baltojoje – trečdalis. Smegenų baltymai lengvai jungiasi su lipidais (riebalais), angliavandeniais, nukleininėmis rūgštimis ir kitais nebaltyminiais komponentais.

 

Kaip žinia, baltymus sudaro aminorūgštys. Mokslininkai įrodė, kad bendras aminorūgščių kiekis smegenų audiniuose 8 kartus viršija jų koncentraciją kraujyje.

 

Nustatyta, kad galvos smegenyse baltymai aktyviai atsinaujina. Ypač gausiai atsinaujina pilkosios medžiagos ir smegenėlių baltymai. Ką visa tai reiškia?

 

O tai reiškia, kad aktyviai besimokančių vaikų mityboje turėtų būti gausu baltyminio maisto. Gyvulinės kilmės baltymus žmogaus organizmas greičiau ir lengviau įsisavina nei augalinės kilmės, kadangi augalinių baltymų struktūra yra kiek artimesnė mūsų organizmui. Todėl vaikas turėtų pusryčiams gauti ko nors iš mėsos, žuvies, sūrio, varškės, pieno produktų ar kiaušinių. Tai jam – tik į naudą.

 

1-3 metų vaikai turėtų gauti 55 g baltymų per dieną, 4-6 metų – 72 g, 7-9 metų – 89 g, 10-12 – 100 g, 13-15 – 106 gramus.

 

Lipidai

 

Ypatingą vietą smegenyse vykstančiuose medžiagų apykaitos procesuose užima lipidai (riebalai). Jiems priskiriami fosfolipidai, cholesterinas, cerebrozidai.

 

Pilkojoje galvos smegenų masėje fosfolipidai sudaro apie 60 proc. visų lipidų, o baltojoje masėje – apie 40 procentų. Štai kur nusėda visas mūsų suvartotas fosforas. Lipidai sudaro beveik pusę galvos smegenų sausos masės.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 4 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Medikai sutinka, kad mūsų sveikata ir gera savijauta net 50% priklauso nuo gyvenimo stiliaus ir mitybos, tad labai svarbu vaikučiams įdiegti...

Transriebalai kiekvieno sveikatai kelia didelį pavojų, tačiau būtent vaikus, kurių suvokimas apie sveiką gyvenseną dar tik formuojasi,...

Dešrelės, mieliniai ir miltiniai blynai, kotletai su riebiais padažais, bulvytės fri ir bulviniai patiekalai su padažais, batonas su...

Dažnai galime išgirsti nuomonę, kad mokyklų valgyklose vaikai maitinasi gana prastai, o patiekiamas valgis nepakankamai sveikas ir...

Rašyti komentarą

 
kristina
2011-04-15 14:02:56
Normalus straipsnis, nieko pasibaisėtino jame neperskaičiau. Kas rūpinasi savo vaikų sveikesne mityba, yra gerų patarimų. O kas pripažįsta tik čipsus, kebabus ir pan. tai gal ir šiaušias plaukai
Vincentas Sakas
2011-04-15 11:02:19
Skaitau ir plaukai šiaušiasi: šitoks vaikų maitinimas yra skirtas tam, kad vaikai augtų debilais, idiotais ir aršiais žudikais. Noriu žinoti ar Jūsų moderatoriai kvailiai, ar vykdote specialią užduoti kaip galima greičiau lietuviukus išnaikinti arba paversti juos bukagalviais darbiniai gyviais?
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (180)
Martyna