Vaikai > Vaiko psichologija > Populiarūs vardai ir jų...
 

Populiarūs vardai ir jų reikšmės


2011 01 20 | Autorius: Laura Barzdaitienė, Dreamstime nuotr.
 

Populiarūs vardai ir jų reikšmės

Kiekvienas žmogus – unikalus. Ir juokinga būtų įsprausti jį į tam tikrą trafaretą pagal tai, kokiu vardu jis pavadintas. Ir vis dėlto kiekvienas vardas įspraudžia tam tikrą ženklą žmogaus likime. Mokslininkai, atlikę tyrimus, netgi pastebėjo, kad žmonės, kurių vardai yra pirmoje abėcėlės pusėje, paprastai vertinami geresniais pažymiais, nei tie, kurių vardo pirmoji raidė – abėcėlės gale. Ir tai neturi nieko bendro su paties žmogaus gebėjimais – pasirodo, viską lemia tai, kaip kiti žmonės reaguoja į tam tikrą vardą. Šalyse, kur mokslas vertinamas ne pažymiais, o raidėmis, mokytojams ir dėstytojams pirmosios abėcėlės raidės kaip tik ir asocijuojasi su geresniais, aukštesniais vertinimais.

 

Kasdieniame gyvenime taip pat egzistuoja tam tikri archetipai, koks turėtų būti tam tikrą vardą turintis žmogus. Pamėginkime žvilgtelėti, kokias charakterio savybes aplinkiniai labiausiai linkę priskirti populiariausiems praėjusių metų vardams.

 

Mergaičių vardai


Emilija

 

Vardas Emilija kilęs iš lotynų kalbos, populiariausi jo trumpiniai – Emilė, Milė. Emilijos vardas siejamas su emocionalumu, dažna nuotaikų kaita, šiokiu tokiu ekstravagantiškumu. Šiuo vardu pavadintos moterys paprastai išsiskiria švelnia širdimi, tauriais jausmais, jos pasirengusios bet kada ištiesti pagalbos ranką. Noriai bendrauja, turi diplomatinių gabumų.

 

Gabija

 

Gabija – iš lietuvių „gaubti, dengti“. Tokį vardą turėjo senovės lietuvių ugnies deivė. Vardo sąsajos su ugnimi ir Marso planeta lemia šiuo vardu pavadintų moterų stiprias emocijas, aistringumą, troškimą kovoti, nugalėti, vadovauti. Jos jautriai reaguoja į kritiką, pačios stengiasi išlikti teisingos ir sąžiningos visose gyvenimo situacijose.

 

Ugnė

 

Ugnė – iš liet. „ugnis“. Ugnes globoja ugnies stichija, tai lemia jų charakterį: emocionalus, greitai užsiplieskiantis, impulsyvus. Siekia būti nepriklausomos, nenori paklusti standartams, jas sunku įsprausti į rėmus.

 

Urtė

 

Vardo kilmė aiškinama nevienodai. Vienuose šaltiniuose nurodoma, esą Urtė – graikų kilmės vardo Dorotėja (gr. Dievo dovana) trumpinys. Kitur teigiama, kad tai – baltiškos (liet., urtas – didelis noras, užsispyrimas) ar skandinaviškos (skandinavai turėjo likimo deivę Urdą) kilmės vardas. Kietas, net kiek šiurkštokas vardo skambesys inspiruoja mintis apie asketiškumą, minimalizmą, tvirtą, gal kiek aikštingą charakterį.

 

Austėja

 

Austėja – senovės lietuvių deivė, globojusi bites ir nėščiąsias. Vardo šaknis sietina su žodžiais „austi“ – t.y. greitai lakstyti šen ir ten, sparčiai dirbti. Kaip tik šios savybės pasąmoningai ir priskiriamos austėjoms – darbštumas, kruopštumas, šeimyniškumas. Iš jų nesitikima didelių žygių, visi jų darbai ir veikla turėtų būti orientuoti į šeimos židinį.

 

Kamilė

 

Kamilė – iš lot. „patarnautoja aukojant“. Tačiau tėvai, rinkdami vaikui šį vardą, dažnai sieja jį ir su ramunėlėmis (lot. camomilla). Šiuo vardu pavadintoms mergaitėms priskiriamos tokios savybės, kaip jautrumas, kuklumas, atjauta, taip pat stropumas, pareigingumas.

 

Gabrielė

 

Gabrielės vardas kildinamas iš hebrajų kalbos, reiškia „Dievas mano stiprybė”. Tai tvirtos, savimi pasitikinčios, draugiškos asmenybės. Elgesiui būdingas staigumas, stinga kantrybės pradėtiems darbams užbaigti. Iš Gabrielių tikimasi naujų, šviežių idėjų, kūrybinio žvilgsnio. Jos trykšta gyvenimo džiaugsmu, nuolat puoselėja įvairių troškimų.

 

Goda

 

Goda – iš liet. „nujausti, nutuokti“. Mergaitės, pavadintos Godos vardu, paprastai būna žavios, išmintingos ir šiek tiek melancholiškos. Jose puikiai dera vidinė intuicija, protas ir širdies kuždesiai. Gyvenime dažniau vadovaujasi dvasinėmis, o ne materialinėmis vertybėmis, subtiliai jaučia meną, turi puikų išlavintą skonį.

 

Ieva

 

Ievos vardas kildinamas iš lotynų ir hebrajų kalbų jis reiškia „gyvybinga“, „gyvenimo davėja“. Tai lyderės, siekiančios pirmauti, eiti nepramintais takais. Sėkmė jas myli, tad užsibrėžusios tikslą ir atkakliai jo siekdamos paprastai pačios nustemba, kad gavo daugiau nei tikėjosi.

 

Miglė

 

Miglė – iš liet. „migla, rūkas“. Tai vardas, kuriuo pavadintas žmogus apdovanojamas judrumu, darbštumu, puikiai nuotaika ir šiokiu tokiu paslaptingumu. Miglės guvios ir gudrios, bet linkusios pervertinti savo jėgas. Siekia gyvenimo harmonijos, bet nevengia ir ieškoti nuotykių.

 

Augustė

 

Augusta, arba sulietuvinta forma Augustė – iš lotynų kalbos kilęs vardas, reiškiantis „didžiai garbinga“. Šiuo vardu pavadintoms mergaitėms priskiriamas dorumas, pareigingumas, kilnumas. Jos jausmingos, moteriškos, bet slepia savyje ir valdingą charakterį, kuris tik ir laukia progos pasireikšti. Nors linkusios į svajones ir idealizavimą, anksčiau ar vėliau pasiduoda praktiškumui, labiau vadovaujasi išmintimi ir sveika nuovoka nei širdies balsu.

 

Rugilė

 

Vardas kildinamas iš lietuviško rugių pavadinimo. Jis gali kelti asociacijų ir su rugiagėlėmis, ir su duonos kepimo procesu. Šiuo vardu pavadintos mergaitės amžinai susiejamos su romantika, jos – tikri gamtos kūdikiai. Jautrios, kūrybingos sielos, kupinos gyvenimo džiaugsmo, šiek tiek infantilios.


 Liepa

 

Vardas kilęs nuo lietuviško medžio arba mėnesio pavadinimo. Jau pati vardo reikšmė jo savininkei suteikia tam tikros romantikos. Tai smalsi, judri, optimistiška mergaitė, gera draugė, lengvai tampanti kompanijos siela. Permainingas charakteris lemia, kad Liepa nuolat velsis į netikėtas istorijas, jos gyvenime nestigs dinamikos ir nuotykių.

 

Viltė

 

Lietuviško žodžio „viltis“ vardui pritaikyta forma. Šiuo vardu pavadintai mergaitei veikiausiai bus anksti įskiepytas moralės ir svarbiausių gyvenimo vertybių pažinimas. Ji bus jausminga, emocinga, darbšti, nors ir mėgstanti šiek tiek rizikuoti.

 

 

Berniukų vardai

 

Matas

 

Matas – vardo Motiejus trumpinys. Tai berniukai, kurie tvirtai stovi ant žemės, su puikiai išvystytu loginiu mąstymu, praktiški, bet kartu ir kūrybingi. Jie atkaklūs, veržlūs, savo tikslo siekia beatodairiškai ir kantriai. Juos domina daugybė dalykų, jie kupini svajonių, kurių didesnę dalį anksčiau ar vėliau tikrai įgyvendins.

 

Nojus

 

Sulietuvintas biblijinio hebraiškos kilmės vardo Noah variantas, o pastarasis kilęs iš hebraiško veiksmažodžio nuah, reiškiančio poilsį, nusiraminimą. Vardo skambesys siejamas su kilnumu, išmintimi, draugiškumu. Iš Nojaus tikimasi lakios fantazijos, originalių idėjų, savito mąstymo ir sėkmingai įgyvendinamų sprendimų.

 

Lukas

 

Lukas – iš graikiško žodžio, kuris reiškia „šviesa“. Tai veiksmo žmogus, atviras pasauliui, smalsus, gebantis kūrybingai pasinaudoti turimomis žiniomis. Jo įvairiapusiškumas gali padaryti jį nepakeičiamu draugu, puikiu darbuotoju, bendraamžių lyderiu.

 

Dovydas

 

Dovydas – iš hebrajų kalbos, reiškia „mylimas“. Atletiškas, sportiškas, išmintingas, turintis aiškiai išreikštą kūrybinį pradą, meninių gabumų. Kelia sau didžius, sunkiai įgyvendinamus tikslus, azartiškai imasi plačių užmojų įgyvendinimo. Bendrauja lengvai, moka išreikšti savo jausmus ir nebijo jų parodyti.

 

Kajus

 

Kajus – lietuviškas vardo Kajetonas trumpinys. Impulsyvus, kartais sunkiai suprantamas aplinkinių. Protingas, geranoriškas, tačiau intravertiškas Kajus daugiausiai gyvenime pasiekia dirbdamas ne komandoje, o individualiai. Tai išskirtinės, susidomėjimą keliančios asmenybės, kurių uždarumas neretai gali būti painiojamas su arogancija.

 

Dominykas

 

Dominykas – iš lot. „gimęs Viešpaties dieną“, sekmadienį. Išdidus, garbėtroška, jaučiasi esąs pasaulio centru. Trokšta būti pripažintas ir vertinamas, vyriškai tvirtas, tačiau viduje išlieka šiek tiek romantiškas ir sentimentalus. Impulsyvus, greitai užsiplieskia, bet taip pat greitai ir atlėgsta. Jei jį supykdysite – gali būti agresyvus ir nuožmus.

 

Jokūbas

 

Jokūbas – vardas, kilęs iš hebrajų kalbos, reiškia „jis seka paskui Jahvę (dievą)“. Suteikus tokį vardą berniukui jam priskiriamas teisingumas, principingumas, gebėjimas sumaniai tvarkyti savo gyvenimą, pastovėti už save ir savo šeimą. Jokūbui priskiriamas ir išskirtinis asmenybės žavesys, nepriklausomybė, savarankiškumas.

 

Ignas

 

Ignas – iš lot. „ugningas“. Kaip ir moteriškas lietuviškas atitikmuo Ugnė, vardas Ignas nurodo į ugnies stichiją, kuri pagimdo spontaniškumą, impulsyvumą, karingumą ir drąsą. Jie aiškūs lyderiai, linkę aplinkiniams primesti savo nuomonę, veržiasi vadovauti, patys labai nemėgsta paklusti. Drąsiai prisiima atsakomybę ir nebijo įsipareigojimų.

 

Augustas

 

Sutrumpinta Augustino forma, lotyniškas vardo trumpinys – Gustis. Protingas, taurių jausmų kupinas žmogus su lakia fantazija. Galbūt tai – būsimoji scenos žvaigždė? Jų likimas labiau sietinas su meno, kūrybos sfera, taip pat gali tapti puikiu politiku. Noriai bendrauja, jaučia savo pašnekovą, moka rasi kompromisinius sprendimus.

 

Gustas

 

Vardo Gustavas trumpinys. Jis atlapaširdis, draugiškas, bet ne naivus – visais klausimais turi savo nuomonę. Vargu ar kam pavyks primesti jam savąją. Meilus, šiek tiek infantilus, turintis ypatingo asmeninio žavesio. Turi organizatoriaus talentą, moka bendrauti, akimirksniu pakeri pašnekovus savo įgimta charizma.

 

 Rokas

 

Rokas – germaniškos kilmės vardas, reiškiąs „kautynių šauksmą“. Darbštus ir atidus, net šiek tiek smulkmeniškas. Tai puikus komandos žaidėjas, geras darbuotojas. Turi puikų humoro jausmą, moka pritaikyti savo talentus įvairiose srityse. Jis linksmas, kupinas gyvenimo džiaugsmo, greitai adaptuojasi prie naujos aplinkos.

 

Danielius

Iš hebrajų daniel – „dievas mano teisėjas“. Tai tvirtas, įžvalgus žmogus, šiek tiek garbėtroška. Moka dirbti metodiškai ir sistemingai, tvarkingas, patikimas ir atsakingas. Moka prisitaikyti prie įvairiausių gyvenimo aplinkybių, pasitiki savimi, geba vadovauti. Tiesa, prisibijo naujovių.

 

Emilis

 

Vardas kilęs iš vokiečių kalvos. Juo vardu pavadinti berniukai dažniausiai būna protingi, įžvalgūs, sumanūs, bet lengvai pasiduodantys melancholijai. Jie retai kada veliasiį konfliktus, neišsiskiria ekscentriškais poelgiais. Tai prieraišūs, ištikimi ir patikimi žmonės, kupini švelnumo ir gebantys nesunkiai rasti kompromisą. 


 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
Peanut butter
2014-02-12 15:29:47
cool
gabija
2012-07-09 18:35:13
mano vardas puikus nezinau kaip tavo
Ramune
2012-01-31 17:45:56
o ka pagalvotumete isgirde berniuko vardas Topazas mergaites Safyra nuostabu
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (157)
Evute