Vaikai > Vystymasis > Lytėjimo galia
 

Lytėjimo galia


2011 02 10 | Autorius: Karolina Gintalienė
 

Lytėjimo galia

Naujagimis iškart po gimimo (jei jis ir mama sveiki) paguldomas motinai ant pilvo taip, kad galėtų rasti krūtį. Gimimas ir pirmosios savarankiško gyvenimo minutės mažyliui yra labai didelis stresas. Jį įveikti padeda prisilietimas prie šilto motinos kūno.

Retas naujagimis neturi bent mažyčio smegenų veiklos sutrikimo. Pervystant ar po maudynių keleto minučių švelnus rankų, nugarėlės, kojų paglostymas dirgina odos nervų galūnes ir jie į galvos smegenų žievę siunčia signalus, žadinančius nepakankamai funkcionuojančias zonas.

Labai svarbu, kad mama glostytų mažylį neskubėdama, atsipalaidavusi. Mokslininkai nustatė, kad lytėjimas formuoja mūsų protinius gebėjimus ir teigiamai veikia sveikatą. Kiekviena motina netrunka pastebėti, kad paimtas ant rankų, t.y. paliestas, naujagimis ar kūdikis aprimsta, nes pasijunta saugus.

 

Prisilietimų nauda

Odoje yra daug nervų galūnių. Prie jų prisilietus signalai sklinda į smegenis, kurios juos interpretoja ir nulemia ne tik individo elgseną, bet ir daugelį organizmo pokyčių. Kad lytėjimas yra itin svarbus, turi daug įtakos organizmo gyvybinei veiklai, padėjo išsiaiškinti amerikiečių atliktas bandymas.

Daktaro A. Šenbergo ir psichologo T. Fildo vadovaujamos slaugytojos kasdien tris kartus po 15 minučių lėtai, švelniai masažuodavo dvidešimt neišnešiotų naujagimių. Kiti naujagimiai nebuvo masažuojami. Visi neišnešioti naujagimiai buvo vienodai matinimai.

Po dešimties dienų tie mažyliai, kuriuos masažavo, priaugo 47 proc. svorio daugiau už tuos, kurių nemasažavo. Be to, jie ramiai miegojo, buvo geriau protiškai ir fiziškai išlavėję.

Prisilietimai labai svarbūs visus pirmuosius gyvenimo metus. Nebijokite naujagimio liesti, myluoti. Jei mažyliui negailėsite švelnių prisilietimų, jis greitai įveiks stresą ir bus atsparesnis įvairiems mikroorganizmams. Kai kūdikiui, vaikui trūksta švelnumo, jo organizme padaugėja hormonų, kurie neigiamai veikia imuninės sistemos ląsteles.

 

Nuraminimo būdas

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Dauguma mano, kad vos gimę vaikučiai tik miega ir valgo, tačiau kiekviena mama patvirtins, tad net ir patys mažiausi domisi aplinka,...

Pirmieji savarankiški vaikučių žingsniai ypatingai džiugina tėvus, juk sunku surasti gražesnį ir labiau širdį glostantį...

Sakoma, kad vaikai - tai ne maži žmonės, o dideli pasaulio stebuklai. Paskaičius keletą įdomių faktų apie trapius mažylius tuo tikrai...

Pirmaisiais gyvenimo metais mažyliai keičiasi labai greitai ir išmoksta daugybės naujų dalykų - jie pradeda šypsotis, pakelia ir...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (220)
AUGUSTAS