Vaikai > Ugdymas > Vaikai kilę iš dangaus...
 

Vaikai kilę iš dangaus (II dalis)


2011 02 08 | Autorius: Karolina Gintalienė
 

Vaikai kilę iš dangaus (II dalis)

Pirmoje dalyje išsiaiškinome keletą svarbių dalykų apie vaikus ir jų auklėjimą. Aprašėme du pozityvaus auklėjimo principus. Šioje dalyje aprašysime likusius tris principus, kurie stipriai palengvins gyvenimą tiek tėvams, tiek vaikams.

Principas nr. 3: gali rodyti neigiamas emocijas

Neigiamos emocijos - pyktis, liūdesys, baimė, gailestis, susierzinimas, nusivylimas, nerimas, varžymasis, pavydas, nuoskauda, nesaugumas, gėda - yra ne tik natūralus ir normalus dalykas, bet ir svarbi asmenybės augimo dalis.

Tėvai privalo išmokti suteikti vaikams tinkamų progų pajusti neigiamas emocijas ir jas išlieti. Neigiamos emocijos nieku gyvu nėra blogas dalykas, tik ne visuomet mums priimtina tai, kaip, kur ir kada vaikai jas išlieja.

Pykčio priepuoliai yra svarbi vaiko vystymosi dalis, tačiau vaikas turi suprasti, kada ir kur galima išsilieti. Kita vertus, nereikia vaiko versti slopinti pyktį, nes jis gali prasiveržti nepalankiausiomis aplinkybėmis.

Vaikai pozityviai auklėjami tuomet, kai tėvai jiems neprimeta atsakomybės už savo jausmus. Pajutę, kad jų jausmai ir už jų slypintis supratimo bei švelnumo poreikis sukelia nepatogumų tėvams, vaikai ima savo jausmus slopinti, praranda ryšį su savimi ir nebeišsiugdo sveikos asmenybės.

Pripažįstantys jausmų reikšmę “apšviestieji” tėvai dažnai daro klaidą: pernelyg atvirai reikšdami savo jausmus, to moko ir vaikus. Geriausia mokyti vaikus suvokti jausmus išklausant ir supratingai padedant juos įvardyti.

Tėvai gali papasakoti vaikams, kaip jautėsi vaikystėje, kai tekdavo susidurti su kai kuriais gyvenimo sunkumais. Jeigu savo skausmu dalijatės su vaikais, jie pasijunta už tai atsakingi. Vaikai ima save kaltinti ir nebesusigaudo, ką jaučia patys. Galiausiai jie atitolsta nuo tėvų.

Mokydamiesi jausti ir reikšti neigiamas emocijas, vaikai geba jausti save kaip individą, išsiugdo stiprų asmenybės pojūtį, pamažu ima skleistis jų kūrybingumas, intuicija, sugebėjimas mylėti, kryptingumas, pasitikėjimas savimi, džiaugsmas, atjauta, sąžinė, sugebėjimas pasitaisyti suklydus.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 3 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai...

Mūsų pasaulis yra kupinas įdomubių, kurios žavi tiek mus, tiek ir mūsų mažylius. Parinkome šiek tiek įdomių, nesudėtingų faktų,...

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdyta mokytojų apklausa atskleidė, kad 82 procentai jų socialinį tinklą „Facebook“ per savaitę...

Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (183)
Vilmantas