Nėštumas > Gimdymas > Kiek Lietuvoje kainuoja...
 

Kiek Lietuvoje kainuoja gimdymas?


2010 10 07 | Autorius: Indrė Vainalavičiūtė, flickr.com nuotr.
 

Kiek Lietuvoje kainuoja gimdymas?

Pasakymas, kad Lietuvoje medicinos paslaugos privalomąjį sveikatos draudimą turintiems asmenims yra nemokamos, ne vienam sukelia šypseną. Dažnas savo kailiu yra pastebėjęs gydytojų paslaugumo ir atidumo pokyčius, vos užsiminus apie norą „atsidėkoti“. Ypač dažnai dėkingumo jausmas aplanko moteris, į gydymo įtaigas atvykstančias gimdyti, o interneto platybėse gausu komentarų ir patarimų kam, kiek ir kada reiktų mokėti. Balsas.lt pasidomėjo, ar įmanoma Lietuvoje pagimdyti nemokamai.

 

„Padėkos“ prasideda vos pastojus

Būsimos mamytės gali rinktis - gimdyti privačioje ar valstybinėje ligonėje, bet už papildomą dėmesį, priežiūrą ir komfortą reikia nusiteikti susimokėti. Už gimdymą privačioje klinikoje reiktų nusiteikti pakloti nuo 5 iki 7 tūkst. litų, o negalinčioms skirti tokios sumos tenka naudotis valstybinių gydymo įstaigų paslaugomis.

Nors valstybinių klinikų medikai, kaip susitarę, tvirtina, kad situacija ligoninėse gerėja – patalpos remontuojamos, atnaujinama aparatūra ir kitas inventorius - , pacienčių teigimu, kai kurių medikų ir ligoninės personalo požiūris į gimdyvę, kaip į potencialią „premiją“, anaiptol nesikeičia.

Paskaitinėjus šviežiai iškeptų mamyčių diskusijas internete, susidaro įspūdis, kad „padėkos“ vokeliuose pas medikus ima keliauti vos moterims pastojus.

Pasirodo, vadovaujantis nerašytomis mandagumo ir „dėkingumo“ taisyklėmis, maždaug 50 litų dydžio pakišą rekomenduojama duoti medikui tuomet, kai moteris įrašoma į gimdyvių įskaitą ir imant pažymą apie planuojamas motinystės atostogas. Šios paslaugos pagal įstatymus turėtų būti visiškai nemokamos, bet, norėdamos su medikais palaikyti kuo geresnius santykius, moterys ryžtasi į tai „investuoti“ jau nėštumo pradžioje.

 

Nemoki – rizikuoji sveikata?

Esama ir kitokių nuomonių, neva medikai už savo darbą gauna atlyginimą ir jokių „papildomų vokelių“ čia nereikia, bet didžioji dalis diskusijų dalyvių yra įsitikinusios, kad, patikėjusios „nemokamos medicinos“ mitu, rizikuoja savo ir vaiko sveikata.

„Gal ir galima pataupyti, jei būtum garantuota, kad nekils jokių problemų ar komplikacijų vien dėl gydytojų, kurie netinkamai atlieka savo darbą. Aš irgi būčiau norėjusi pataupyti, bet po pirmo gimdymo antrą kartą nusprendžiau mokėti. Gimdymas kainavo 1550 litų: 600 į kasą, 700 daktarui ir 250 anesteziologui. Ir man visai negaila, nes priežiūra buvo puiki“, – savo patirtimi dalijosi moteris. Panašias sumas įvardijo ir kitos diskusijos dalyvės.

Esama ir ypač skaudžių istorijų, kai kūdikių traumos, patirtos gimdymo metu, tapo sveikatos sutrikimų ar negalios priežastimi. Šių istorių autorės ne tik kaltina medikus dėl profesinio aplaidumo, bet ir nevengia keiksnoti save, kad nesusiprato laiku „pamaloninti“ gydytojo nors ir nedidele „kompensacija už vargą“.

 

Egzistuoja ir nemokamas gimdymas

Kauno Prano Mažylio gimdymo namų vyr. gydytojas Eugenijus Valasevičius teigė, kad per metus gimdymo namai sulaukia apie 1,3 tūkst. gimdyvių. Į klausimą, kiek šiuose gimdymo namuose kainuoja gimdymas, pašnekovas atsakė: „Moteriai, atvykusiai gimdyti, ši paslauga nieko nekainuoja.“ Specialisto teigimu, gimdymo namuose yra ir mokamų paslaugų, viena tokių – individuali gydytojo priežiūra, kai gydytojas ne savo darbo metu priima savo pacientės gimdymą. Šią paslaugos kainą yra nustačiusi Sveikatos apsaugos ministerija, tad moteriai į ligoninės kasą reikia sumokėti 578,1 lito, iš šios sumos 284 litai atitenka gydytojui, likusieji pinigai – įstaigai.

Apie kitas mokamas paslaugas pašnekovas sakė: „Nuskausminimo procedūra yra nemokama, jei yra medicininis poreikis, bet jei tik pravėrusi gydymo įstaigos duris moteris kategoriškai pageidauja nuskausminamųjų vaistų, tuomet už juos reikia susimokėti.“

Apie nuomonę, kad moterys linkusios „neoficialiai“ atsilyginti medikams dėl to, jog tiki, kad tai gali garantuoti didesnį saugumą, medikas sakė: „Juk viso personalo atsakomybė yra bendra ir joks neoficialus atlygis saugumo nepadidins. Moterys linkusios mokėti dėl psichologinio saugumo, todėl dažnai renkasi mokamą gydytojo priežiūrą. Būna atvejų, kai pasirinktas medikas turi mažiau patirties už tą, kuris tuo metu budi, bet reikalui esant geresnę kvalifikaciją turintis kolega pagelbės. Juk negalime pasakyti pacientei, kad jos pasirinktas medikas turi mažiau patirties, ji pati sprendžia, kurį mediką rinktis, bet pagrindinis motyvas yra pasitikėjimas.“

Į klausimą, ar teko medikui girdėti, kad kai kuriose gydymo įstaigose egzistuoja neoficialus kainoraštis, pašnekovas atsakė: „Pasiklauskite kitų gydymo įstaigų vadovų, už visus kalbėti negaliu, bet mūsų įstaigoje paslaugų kainos kabo priėmimo skyriuje. Daug kas priklauso nuo administracijos požiūrio ir vadovybės kontrolės. “

Vilniaus gimdymo namų vadovė Kornelija Mačiulienė, paklausta, kiek į šią įstaigą per metus atvyksta gimdyvių, sakė: „Pernai sulaukėme 3,5 tūkst., o šiemet per devynis mėnesius jau apsilankė apie 3 tūkst.“

Apie tai, kokių skundų iš pacienčių sulaukia dažniausiai, pašnekovė sakė: „Dažniausiai skundžiamasi dėl ne laiku, moters nuomone, atliktos Cezario operacijos ar kitokios operacinės pagalbos, o dėl etikos skundų beveik nesulaukiame. Per keturis metus buvo tik du skundai, tai nėra daug. Du kartus per metus atliekame pacienčių apklausas, tai 98 proc. patenkinti personalo darbu. Minėtieji du procentai pasiskirto budinčiam personalui ir darbuotojoms, kurios moko jaunas mamas maitinti vaikus“.

Paklausta apie neoficialų atlygį gydytojui, medikė sakė: „Turime žmogų, kuris atsakingas už korupciją, jis rūpinasi, kad būtų sudarytos oficialios sutartys su gydytoju dėl pageidaujamos mokamos individualios priežiūros. Akušerei ar kitam personalui jokių papildomų mokesčių nėra. Nesame gavę skundų, kad iš pacienčių būtų buvę reikalaujama mokėti.“

Gimdymo namų vadovės teigimu, įstaigoje dirba kvalifikuoti gydytojai ir gimdyvių priežiūra yra gera, tad mokėti už nieką papildomai nereikia.

 

Šokiruoja personalo elgesys

Internete klajoja daug įvairių atsiliepimų apie gydytojų darbą: vienos pacientės jų suteiktomis paslaugomis patenkintos, kitos – turi skundų, bet glumina tai, kad dažnai akmenėliai svaidomi į medicinos seserų ar slaugytojų daržą.

Suprantama, kad dirbant gimdymo skyriuje naujos gyvybės atėjimas į pasaulį tampa kasdieniu įvykiu, bet kūdikio susilaukusiai mamai – tai vienas svarbiausių gyvenimo momentų ir natūralu, kad grubumas ar kitoks nemalonus elgesys moteriai kelia dar didesnį stresą.

„Kai jau gulėjau ant stalo, visos darbuotojos sutūpusios olimpiados atidarymą žiūrėjo, o toje pačioje palatoje šalia manęs įkurdintą moterį tokiais žodžiais sanitarė keikė, kad net ausys raitėsi“, – prisiminimais interneto diskusijose dalijosi moteris.

Kitos pacientės įspūdžiai taip nebuvo geri: „Gimdžiau pirmą sykį, todėl iš baimės nieko nesugebėjau atsakyti į tokius žodžius, kaip „privažiavo čia gimdyvių per mano pamainą“, „ko tu čia šauki?“, „maniau, vaikas toks pat verksnys bus, kaip ir motina“ ir pan. Ilgokai pasėdėjus priimamajame, kai sąrėmiai jau kartojosi kas 3 min. gydytoja turėjo drąsos man sakyti, ko aš taip anksti atvažiavau. Savo pareigas ji atliko, švelniai tariant, „nesąžiningai“ - trečio laipsnio plyšimai, kurių net nepastebėjo iš karto ir įžeidžiančių žodžių tirada.“

 

Ligoninėje – nei ramybės, nei poilsio, nei vienviečių palatų

Medikai neslepia, kad dažnai sulaukiantys pacienčių priekaištų dėl lankytojų elgesio, tad kai kurios medicinos įstaigos turi griežtas lankymo taisykles, bet kai vienoje palatoje po gimdymo ilsisi 2-3 ar daugiau moterų, ši problema tampa ypač aktuali.

„Palatoje buvo trise, kaimynės buvo pagimdžiusios 3-4 val anksčiau nei aš. Mane į palatą atvežė praėjus valandai po gimdymo, keltis negalėjau dar porą valandų. Nespėjau nei nusiprausti, kai pas kaimynes pradėjo eiti pulkai svečių. Pas vieną atėjo trys, pas kitą – šeši lankytojai,“ – rašė pasipiktinusi moteris.

Dažnai pacientes piktina ne tik tai, kad lankytojai užsibūna ilgai ar drumsčia ramybę, nerimą kelią tai, kad atėję žmonės nesivargina laikytis elementarių higienos reikalavimų.

„Gulėjau trivietėje palatoje. Pas vieną moterį vyras būdavo nuo 7 val. ryto iki beveik 12 val nakties, bet jie buvo ramūs. Tyliai sau sėdėdavo ir į kūdikį žiūrėdavo. Pas kitą mamytę nuolat ėjo žmonės. Ir ne po vieną ar du, o po penkis ar net daugiau, nešini maišais dovanų ir visokių dalykų,“ – savo įspūdžius iš ligoninės prisiminė moteris.

Į klausimą, ar pacienčių skundai dėl per mažo personalo kiekio ar lankymo laiko ribojimo yra pagrįsti, E. Valasevičius atsakė: „Mūsų įstaigoje personalo tikrai pakanka, lankymo laiko neribojame, bet įspėjame, kad lankytojai nevaikščiotų grupėmis. Šiandieninės moterys yra išsilavinusios ir pačios įspėja lankytojus, kad ilgai neužsibūtų, nes reikia prižiūrėti kūdikį, jį maitinti.“

Nemaža dalis valstybinių gydymo įstaigų gali pasiūlyti gimdyvėms vienvietes palatas. Tiesa, ši paslauga yra mokama ir vienvietės palatos parai svyruoja nuo 200 iki 250 litų, bet dažnoje ligoninėje paklausa viršija pasiūlą, tad, net ir suprasdami, kad gimdymo laiką sunku nuspėti, medikai rekomenduoja kuo anksčiau informuoti apie norą po gimdymo įsikurti palatoje.

„Palata, kurioje yra kompiuteris, šaldytuvas, televizorius, atskiras dušas ir tualetas bei dvi lovos parai kainuoja 100 litų. Mažiau patogios vienvietės palatos parai kainuoja 50 litų. Šios mokamos paslaugos poreikis yra labai didelis, todėl šios palatos nuolat būna užimtos. Pasitaiko atvejų, kai žmonės net siūlosi sumokėti už tai iš anksto, bet, juk negalime nuspėti, kada prasidės gimdymas“, – kalbėjo medikas.

 

Nuo kalėjimo režimo iki maudynių baseinuose

Apie tai, kaip per paskutinį dešimtmetį pasikeitė situacija gydymo įstaigose, E. Valasevičius sakė: „Pokyčiai akivaizdūs kaip diena ir naktis. Pasikeitė požiūris į nėščiają, jos kūdikį, juk anksčiau naujagimį iš motinos atimdavome, patys medikai vaikščiodavo su pirštinėmis ir specialiais chalatais, dėvėjome kaukes. Dabar tik pagimdžiusį kūdikį dedame motinai ant krūtinės, kartu būna tėtis, tuomet kūdikis iš karto gauna savo tėvų mikroflorą, kuri apsaugo jį nuo visų kitų mikroflorų.“

Mediko teigimu, tokie pokyčiai turi daug privalumų pačios moters sveikatai: „Anksčiau motinos turėjo žymiai daugiau įvairių medicininių problemų, dabar, kai kūdikiai būna kartu su mamomis, jų daug mažiau. Turėjome dvidešimt vietų, skirtų moterims su nėštumo patologija ir vis nepavykdavo sutalpinti visų pacienčių, kurioms reikdavo medicininės priežiūros, o šiuo metu šis skyrius uždarytas.

Anksčiau moteris su gresiančiu persileidimu būdavo ligoninėje izuoliuota nuo šeimos ir priversta ilgą laiką gulėti į viršų iškeltomis kojomis, jai buvo lašinami įvairūs vaistai, o dabar tokia nėščioji pasiima maudymosi kostiumėlį ir eina maudytis į baseiną, o paskui geros nuotaikos keliauja namo“, – pasakojo gydytojas

Medikai kiekvienai būsimai mamai prieš gimdymą rekomenduoja apsilankyti gydymo įstaigoje, kurioje ji ketina tai daryti ir pasižiūrėti, ar suteikiamos sąlygos ją tenkina. Net ir gimdančios ne privačiose klinikose moterys gali rintis, kur tai darys.

 

Balsas.lt pagal valstybinėse ligoninėse gimdžiusiųjų atsiliepimus sudarė „neoficialių“ gimdyvės išlaidų sąrašą.

Pakiša | Pakišos dydis
Gydytojui už įtraukimą į nėščiųjų įskaitą - 50 litų
Gydytojui už pažymos apie motinystės atostogas išdavimas - 50 litų
Gydytojui už gimdymo priežiūrą - 400-2000 litų
Anesteziologui už paslaugas - 250-400
Akušerei už paslaugas - 250-600
Kitam med. personalui (pvz. med. sesutėms už pagalbą po gimdymo) - apie 50 litų

 

 

 

 

 

 


 
Taip pat skaitykite
Dažnai kalbame apie gimdymą ir tapimą mama, kuomet moterį užplūsta beribė emocijų jūra, tačiau daug rečiau susimąstome apie vyro...

Tikriausiai kiekvienai teko išklausyti vyrų abejones dėl „tikrųjų“ gimdymo skausmų bei teiginius, kad moterys...

Jei laukiatės pirmojo vaikelio, natūralu, kad gimdymas jums kelia nerimą ir baugina. Tačiau bijoti nėra ko. Baimės greičiausiai...

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sudaryta darbo grupė dėl gimdymų ne gydymo įstaigose, t.y. namuose, reglamentavimo baigė...

Rašyti komentarą

 
ana
2012-01-11 21:01:05
gimdžiau VGN, niekam nieko nemokėjome, bet priežiūra buvo gera.tik po gimdymo užsakėme mokamą palatą. ačiū daktarei (dėja net pavardės neprisimenu..) ir akušeriai Andželikai.
Ilona
2011-11-12 14:30:03
Kokiose gimdymo namose gimdet kek uz ka mokejot jei ne paslaptis nes as esu nescia ir neko ape tai nezinau gal galit patart?
vaida
2010-11-15 15:52:45
gimdziau šių metų rugsėjį Vilniaus gimdymo namuose. Niekam jokio kyšio nemokėjau, o aptarnavimu esu labiau nei patenkinta. Visi labai geranoriski rūpestingi ir malonūs. Privačią palatą gavome antrą parą, už palatą mokėjonme į kasą (ne kišenę) žodžiu didelis pagyrimo žodis vgn personalui. O kyšiai - čia dar ir požiūrio reikalas. Yra tokių, kurios įsikišę į kišenę pinigus kiekvieną žvilgsnį kaip pareikalavimą traktuoja.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (198)
deimante