Sveikata > Vaiko sveikata > Užkimau! Padėkite atgauti...
 

Užkimau! Padėkite atgauti balselį!


2010 03 25 | Autorius: Jolanta Kristanaitytė, Mažylis
 

Užkimau! Padėkite atgauti balselį!

Įsisiautėjus peršalimo ligoms, vis daugiau mažylių pradeda kalbėti storais balseliais. Bet užkimimą gali sukelti ne tik infekcija, bet ir įvairūs dariniai ant balso stygų, kurių dažniau atsiranda rėksniukams.

 

Priežasčių, dėl kurių gali pasikeisti balsas, yra labai daug. Mažylis gali užkimti dėl sauso patalpų oro, ilgesnį laiką pašnekėjęs lauke pučiant žvarbiam vėjui, audringai susiginčijęs su draugais. Naujagimių ir kūdikių užkimimą dažniausiai lemia įgimtos gerklų ligos, mažų vaikų – jų uždegimas, o vyresnių vaikų – balso klosčių mazgeliai, funkcinės ligos ir gastroezofaginio refliukso liga.

 

Įsisuka uždegimas

 

Dažniausiai mažyliai užkimsta dėl gerklų uždegimo, sukelto virusinės infekcijos. Ši liga ypač kimba prie kūdikių ir ikimokyklinukų. Kadangi balso klostės yra gerklose, susirgus labiausiai nukenčia balsas – nuo įvairaus laipsnio užkimimo iki visiško neprakalbėjimo. Balso sutrikimas paprastai trunka 7–10 dienų. Tuo pat metu perši gerklę, ją degina, skauda, dažnai sausai kosima. Ši liga nėra labai sunki, tačiau kartais gerklų gleivinės uždegimas išsiplečia, nusileidžia žemiau balso klosčių. O ten yra daug puraus audinio, kuris, apimtas uždegimo, paburksta, patinsta, tuomet susiaurėja kvėpavimo plyšys, esantis tarp balso klosčių, ir vaikas pradeda dusti. O tai jau pavojinga gyvybei.

 

Rėksnių mazgeliai

 

Kartais nuolatinis užkimimas susijęs su emocine vaiko būsena. Jei jis nuolat garsiai kalba ar rėkauja, ant balso klosčių kraštelio atsiranda mazgelių, dar vadinamų rėksnių mazgeliais. Iš pradžių nuo šūkavimo ar per garsaus kalbėjimo ant balso klosčių atsiranda mažyčių pūslelių, o neleidus balsui pailsėti pūslelės kietėja ir standėja. Tuomet darosi sunkiau kalbėti, norisi dažniau atsikosėti. Tokius "garsius" mažylius gali varginti nuolatinis ir vis ryškėjantis užkimimas po rėkavimo. Ramiai kalbantiesiems mazgelių neatsiranda.

 

Kitos gerklų ligos

 

Gerklų paralyžius – tai vienos ar abiejų balso klosčių nejudrumas. Atsiranda po skydliaukės operacijų, virusinės infekcijos, sergant skydliaukės, stemplės, aortos, širdies ligomis.

 

Randinių pokyčių gali atsirasti po gerklų traumų ar operacijų. Pasitaiko, kad atliekant gerklų operaciją per šiurkščiai pašalinami polipai ar kiti dariniai nuo priekinės balso klosčių dalies. Tuomet priekinėje dalyje gali suaugti balso klostės.

 

Kaltas... skrandukas

 

Užkimimas ne visada tiesiogiai susijęs su balso klosčių ar gerklų pažeidimais. Ištirta, kad daugelio gerklų ligų (laringito, balso klosčių patinimo ar jų mazgelių) atsiradimuireikšmės turi gastroezofaginio refliukso liga. Ją sukelia skrandžio turinio ištekėjimas ne tik į stemplę, bet ir dar aukščiau – į gerklas ir ryklę. Taip nutikus mažylį vargina įvairūs sutrikimai: perši ryklę, jis ima krenkšti, kosėti, užkimsta. Gydoma skrandžio sekreciją mažinančiais vaistais. Liga linkusi atsinaujinti.

 

Dėl ko užkimstama

 

Norint tiksliau sužinoti, kokia liga susirgo užkimęs mažylis, tėveliams teks pabūti tikrais detektyvais.
 

Kokia buvo užkimimo pradžia? Staigaus užkimimo priežastys – infekcija, trauma, gastroezofaginio refliukso priepuolis, stresas, alergija ir intoksikacija. Palaipsnį užkimimą dažniausiai sukelia lėtinės ligos.

Kada atsirado? Svarbu sužinoti amžių, kada mažylį pradėjo varginti užkimimas: įgimtą ligą rodys tuoj po gimimo išryškėjęs užkimimas.

Kiek trunka užkimimas? Trumpalaikis užkimimas nurodo ūmines ligas, pvz., laringitą, ŪVRI,o ilgalaikis – lėtines ligas, pvz., balso klosčių polipus, mazgelius.

Kaip jis keičiasi? Silpnėjantis užkimimas būdingas ūminėms ligoms. Tolygus ar banguojantis – lėtinėms. Intensyvėjantis užkimimas yra grėsmingas ūminių ir lėtinių ligų požymis.


Svarbu! Užkimimas, besitęsiantis ilgiau nei 2–3 savaites, ypač jei mažylis atkosėja kraujo priemaišų ar atsirado rijimo sutrikimų, yra rimtos ligos požymis. Būtina skubi otorinolaringologo apžiūra.

 

Kaip tiriama

Subjektyvus balso vertinimas. Gydytojas apžiūros metu klausosi mažojo ligoniuko balso ir iš klausos vertina užkimimo pobūdį. Skirtingoms gerklų ligoms būdingas skirtingas užkimimo pobūdis.

Otolaringologinis tyrimas. Vertinama nosies ir gerklų gleivinės spalva, patinimas, dariniai, taip pat liežuvio, minkštojo gomurio, gerklų judrumas, anomalijos. Tiriama klausa, kvėpavimo pro nosį funkcija.

Laringoskopija – pagrindinis tyrimas, padedantis nustatyti užkimimo priežastį. Netiesioginė laringoskopija gerklų veidrodėliu arba kietu endoskopu atliekama nuo 5–6 metų amžiaus. Mažesniems vaikams atliekamas endoskopinis tyrimas – nazolaringofibroskopija. Šį tyrimą saugiai galima atlikti net naujagimiams.

Kiti tyrimai. Diagnozuojant užkimimo priežastis svarbus endoskopinis virškinamojo trakto, apatinių kvėpavimo takų tyrimas.

 

Kaip greičiau atkimti

Pirmiausia gydoma užkimimą sukėlusi priežastis. Kadangi dažniausia priežastis yra uždegiminės ligos ir peršalimas, tinka ir visos priemonės nuo peršalimo. Dėl užkimimo mažieji ligoniukai įpranta netinkamai naudoti savo balso aparatą, todėl jiems dažnai taikomas fonopedinis gydymas, t.y. vaikai mokomi taisyklingai kalbėti. Operuojama retai, kai ligos įgimtos arba susidarė polipų ar mazgelių.

 

Užkimus geriausias vaistas yra tylėjimas. Pažeistiems kalbos organams reikia poilsio, todėl net užkietėję plepučiai turėtų bent kurį laiką patausoti savo balsą. Galima šiek tiek kalbėti tyliai, bet jokiu būdu ne šnibždėti – taip dar labiau įtempiami balso raumenys. Kol mažylis atgaus normalų balsą, sudarykite sąlygas jam nešūkauti, nerėkauti, neverkti, t.y. pasistenkite jį kuo nors užimti.

 

Padeda garinimas. Kelis kartus per dieną po 5–10 min. duokite mažyliui kvėpuoti garais – jie palengvina kvėpavimą, suskystina gerklų plyšyje susikaupusius skreplius, dėl to kosulys tampa lengvesnis ir retesnis. Be to, šilti garai taip pat mažina gerklų patinimą. Vaistinėje galima įsigyti balzamo "Mentholatum", kurio sudėtyje yra kamparo, eukaliptų ir mentolio. Užpylę šaukštelį balzamo karštu vandeniu, pasigaminsite puikios priemonės, kuri palengvins atsikosėjimą, krūtinė nebeatrodys tokia užgulta, sumažins gleivinės paburkimą bei dezinfekuos viršutinius kvėpavimo takus.

 

Kovojama su virusine infekcija. Jei mažylio temperatūra didesnė nei 38,5 °C arba jis blogai jaučiasi net ir esant mažesnei temperatūrai, jam duokite vaistų, mažinančių temperatūrą, pvz., paracetamolio. Jei vaikas susirgo virusine infekcija, duokite jam gerti daug vandens – 8 stiklines per dieną. Jeigu mažylis negali kvėpuoti pro nosį, išvalykite, nes pro ją perėjęs oras pasidaro šiltesnis ir drėgnesnis, nei kvėpuojant per burną, todėl mažiau dirgina uždegimo apimtas gerklas.

 

Ligoniuko kambarį drėkinkite elektriniu drėkintuvu, skleidžiančiu šiltų arba šaltų garų rūką arba ant centrinio šildymo prietaisų užtieskite drėgnų švarių rankšluosčių ir pan.

 

Padeda šaltas oras. Šiltai aprengę ir aprišę vaiką skara, pastovėkite prie atviro lango, mat vėsus, šaltas oras sutraukia uždegimo pažeistą gleivinę, dėl to tampa lengviau kvėpuoti.


 

 

 

 


 
Taip pat skaitykite
Laimingo ir linksmo mažylio nuotaika gali persimainyti dėl nuovargio, pernelyg didelės stimuliacijos, alkio, tačiau, jeigu vaikutis verkia...

Štai keletas natūralių priemonių imunitetui, kurias reikėtų vartoti nuolatos. Tiesa, pasirinktą profilaktinę priemonę reikėtų...

Psichologai tvirtina, kad kūniški prisilietimai būtini visiems žmonėms - be jų apninka depresija, ima kamuota nerimas, vargina...

Gydytojams dietologams nerimą kelia Lietuvoje ir toliau augantys vaikų nutukimo rodikliai. Antsvoris ir nutukimas pastebimas visose amžiaus...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (153)
Eglė