Namai > Šventės > Šventinė depresija: kas...
 

Šventinė depresija: kas ją sukelia ir kaip išvengti


2009 12 28 | Autorius: Dalia Mickevičiūtė
 

Šventinė depresija: kas ją sukelia ir kaip išvengti

Atrodo paradoksalu, tačiau Kalėdos ir Naujieji metai – šventės, kurių labai laukiame – neretam žmogui sukelia liūdesį ir įtampą. Norėtume Kūčių vakarą jaukiai praleisti artimiausių žmonių rate, pailsėti nuo darbų ir rūpesčių, Naujieji metai mums siejasi su naujų planų ir svajonių kūrimu... Tačiau pakilią nuotaiką gali sutrikdyti gana paprasti dalykai: skirtingi šeimos narių norai, atsirandantys papildomi rūpesčiai, nuovargis.

 

 

Pabandykime apžvelgti, kas sukelia šventinį stresą ir kaip jo išvengti ar bent sumažinti.

 

Kalėdinio streso ir depresijos priežastys

 

1. Mylimo žmogaus nebuvimas ir vienišumas.

Nesant tikrai artimo žmogaus, vienatvė ypač pajuntama švenčių metu. Liūdesys dar labiau sustiprėja matant, kaip linksminasi kiti žmonės.
Yra žmonių, ypač vyresnio amžiaus, kuriems gali nebūti su kuo atsisėsti prie šventinio stalo: daugelis pagyvenusių žmonių nebeturi artimųjų ir draugų. Tačiau jaunesni žmonės, turintys daug draugų, taip pat per šventes gali nesulaukti jokio kvietimo ir praleisti jas vieni.

Dar viena liūdesio priežastis – netektis. Jeigu praėjusiais metais mirė kuris nors šeimos narys ar artimas draugas, per Kalėdas neišvengiamai aplankys mintys: “O kaip mes šventėme pernai?”, “Pirmosios Kalėdos, kai mes ne kartu...”. Tada neleidžiama sau linksmintis arba apima didelis kaltės jausmas.

 

2. Nesklandumai šeimoje.

Šiuo metų laiku paprastai padažnėja konfliktai ir sustiprėja įtampa tarpusavio santykiuose. Per Kalėdas neretai susirenka visa šeima, tačiau kiekvienas žmogus šventes įsivaizduoja kiek kitaip. Vieni gali norėti aktyvesnio, triukšmingesnio pasilinksminimo, kitiems idealus būtų ramus šeimos pasisėdėjimas prie stalo. Be to, daugelyje šeimų yra “vaidmenys” kiekvienam šeimos nariui (pvz., “mažiukas”, „senelis“, „storulis“, „lepūnėlis“), kurie “prilipo” praeityje ir visai nebūtinai tinka dabar. Tai gali sukelti nemažai nerimo bei streso.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 3 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Artėjant didžiausioms metų šventėms dažnam iškyla klausimas: ką gi dovanoti mažiesiems šeimos nariams – vaikams?...

Kalėdos yra viena gražiausių metų švenčių, kurios ypač laukia mūsų mažyliai. Vaikučiai taip pat uoliai ruošiasi - padeda...

Vaikystė tęsiasi nuo pirmųjų iki dvyliktųjų metų, tad šį kartą orientuojamės į ikimokyklinio ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus...

Seniau tik su močiutėmis siejami rankdarbiai vėl įgauna populiarumą - daugelis jaunų merginų ir moterų atranda, ima vertinti bei...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (252)
mantas