Namai > Augintiniai > Pagalvok - prieš...
 

Pagalvok - prieš dovanodamas gyvą būtybę!


2009 12 15 | Autorius: Pifas
 

Pagalvok - prieš dovanodamas gyvą būtybę!

Neretai į gyvūnų globos organizacijas kreipiasi žmonės, norėdami paimti šunelį ar katinėlį kaip siurprizą ar dovaną savo draugams, vaikams ar savo šeimai. Ypatingai prieš Kalėdas. Na kuris iš mūsų nebūtų sujaudintas minties, kad šiltą Kalėdų vakarą galės džiaugtis mažu storuliuku šuneliu, linksmai bėgiojančiu po kambarį ir keliančiu juoką vaikams ar minkštu pūkuotu katinėliu, jaukiai įsitaisiusiu ir ramiai murkiančiu Jums ant kelių?


Šiai minčiai beveik neįmanoma atsispirti ir artėjant Kalėdoms ji gali tiesiog užvaldyti - įsivaizduojant vaiko veidą, kai Kalėdų rytą po egle jis randa Senelio šalčio "atneštą" savo katinėlį ar šunelį. Bet palaukite, prieš rinkdami mintyse naujai "dovanai" vardą, sustokite ir atsakingai pagalvokite apie savaites, mėnesius ir metus, kuriuos reikės gyventi su naująja „dovana", pasibaigus Kalėdų rytui.


Mažiems šuneliams ir katinėliams reikalinga nuolatinė priežiūra ir dėmesys, ypatingai ką tik parsinešus juos į naują aplinką. Jie turi būti šeriami tinkamu maistu tris-keturis kartus per dieną. Kad šunelis išmoktų neteršti namie bet kur, to mokinti turite pradėti vos parsinešę. Tai daug laiko reikalaujantis procesas, įskaitant ir kėlimąsi naktimis, ėjimą į lauką tamsiais žiemos vakarais ir ankstyvais rytais vos atmerkus akis.


Kalėdų laikotarpis visai nėra tinkamas metas supažindinti gyvūną su jo naujais namais. Tuo laikotarpiu dažnai patys išeiname į svečius ar namuose nuolatos lankosi svečiai. Nauja aplinka, nepažįstami žmonės, vaikai ir triukšmas gyvūną gali varginti ir sukelti didelį stresą. Šis stresas gali pasireikšti ir rimtais sveikatos sutrikimais. Daug geriau parsinešti naująjį augintinį vėliau, praėjus šurmulingam Kalėdų laikotarpiui, kai namai aprimsta, juose įsivyrauja senoji rutina ir galima skirti daugiau laiko padedant gyvūnui apsiprasti naujoje aplinkoje, perprasti namų taisykles.


Būsimiems šeimininkams reikia laiko tinkamai pasiruošti naujam gyventojui šeimoje. Mielai ir patraukliai atrodantis gyvūnas nėra daiktas, kuris staiga pasirodęs sukelia daug džiaugsmo, o vėliau gali būti padėtas į lentyną ar po trumpo laiko grąžintas atgal į prieglaudą. Tai gyva būtybė, turinti jausmus ir poreikius, kuriai Jūs, parsinešdami namo, įsipareigojote ilgus metus atsakingai rūpintis.


Pasibaigus šventinei euforijai, daugumai vaikų labai greitai nusibosta prižiūrėti naująjį augintinį, o tėvai staiga tampa per daug užsiėmę tai daryti. Todėl daugiau kaip pusė tokių „šventinių" gyvūnų atsiduria prieglaudose, gatvėje,- greičiau nei pabodę žaislai.


Yra ir dar daugiau priežaščių nedovanoti gyvūnų kaip dovanų. Gyvūnas, jo išvaizda, temperamentas, amžius yra asmeninis žmogaus, kuris juo rūpinsis ilgus metus, pasirinkimas, jis negali būti tinkamai padarytas kito žmogaus. Jei žmogus nori įsigyti gyvūną, jis tai turi padaryti pats, įvertinęs savo gyvenimo aplinkybes ir būdą. Gyvūno įsigijimas turi būti atsakingas ir iš anksto planuojamas. Spontaniški, visiškai neplanuoti ir tik emocijų valdomi norai priglausti mielą padarėlį savo namuose, kai jį netikėtai pamatote eidami apsipirkti į turgų, parduotuvę ar kitur, dažniausiai gyvūnams padaro tik „meškos paslaugą". Gyvūną parsinešus namo ir nurimus Jūsų emocijoms, dažnai pamatoma, kad jam nebėra nei vietos nei laiko, todėl jis atiduodamas į prieglaudą.


Dauguma žmonių perka kaip dovanas gyvus šunelius ar kačiukus, tačiau visa tai, kas čia parašyta, galioja ir kitiems, smulkesniems gyvūnėliams - šinšiloms, jūrų kiaulytėms, ropliams, paukščiams ir kt.


Na, o jei sprendimą įsigyti gyvūną Jūs ir Jūsų šeima jau buvo atsakingai apsvarstę ir priėmę iš anksto, Jūs galite kartu su visa šeimą jį išsirinkti prieš Kalėdas ir prašyti gyvūnų globos organizacijų ar atsakingų veisėjų jį rezervuoti bei atsiimti praėjus Kalėdų karštinei. Jei Jūs nusprendėte padovanoti gyvūną savo artimajam ar draugui ir esate su juo tai aptarę, galite per Kalėdas padovanoti tam gyvūnui praversiančių priežiūros reikmenų, gyvūno foto nuotrauką, o patį gyvūną paimti nuvykite kartu jau praėjus šventėms. Tai tikrai nesumažins Jūsų visų džiaugsmo priimant į namus naują globotinį, tačiau tai labai sumažins gyvūnams keliamą stresą patenkant į naują aplinką, o Jums suteiks galimybę ramiai atšvęsti Kalėdas draugų rate.


Įsipareigojimas naujam augintiniui turi tęstis visą gyvūno gyvenimą, ne vien per Kalėdas. Tad prieš nuspręsdami dovanoti gyvūną kaip dovaną prisiminkite - gyvūnai yra šalia Jūsų visą savo gyvenimą, daug ilgiau, nei trunka šventės.

 


Gairės:  Jei Jūs,  Jūs Jūsų
 
Taip pat skaitykite
Šunelio pasirinkimas - atsakingas procesas, ypač, jeigu tai pirmasis jūsų augintinis arba šeimoje auga vaikai. Kiekvienas tinkamai...

Jeigu jaučiatės prislėgti, neturite jėgų ir sveikatos – pabendraukite su gyvūnais! Jie padeda įveikti tiek fizinį, tiek dvasinį...

Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos...

Kol sporto klubai sudarinėja gardžias dietas šeimininkams, Lietuvos šunų mylėtojai nusitaikė į naują, bene tobulą meniu jų...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (175)
Lukute