Vaikai > Laisvalaikis > Edukaciniai žaislai mūsų...
 

Edukaciniai žaislai mūsų mažiesiems


2009 12 15 | Autorius: PlaySkool informacija
 

Edukaciniai žaislai mūsų mažiesiems

Vaikų raidos specialistai ir psichologai vieningai teigia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai žaidžia per daug smurtinių kompiuterinių žaidimų. Vietoj jų jie pataria rinktis lavinamuosius žaidimus arba žaislus, kurie vaikui sukelia malonias emocijas, išmoko jį pažinti aplinkinį pasaulį, padeda vystytis ir skatina įsisavinti pagrindinius gyvenimo dėsnius.

 

„PlaySkool“ istorija

Edukacinių žaislų istorija prasidėjo 1928 m., kai dvi buvusios mokytojos iš Milvokio (JAV) išvystė idėją, kad žaislai turi būti skirti ne tik pramogai, bet ir lavinti vaikų protą ir įgūdžius. Nors, atrodytų, kad ši mintis yra elementari šiais laikais, tuomet tai buvo visiškai naujas žaislų supratimas. Pirmieji „PlaySkool“ žaislai buvo praktiški: medinė perlenkiama lenta su įvairiausiais mokymosi reikmenimis – kreidelėmis, moliu ir kt., sudedamas medinis lėlių namelis (su keturiais kambariais ir terasa) ir batsiuvio suoliukas. Nukentėjusi nuo Didžiosios Depresijos naujuosius žaislus gaminanti kompanija buvo penkis kartus perparduota, tačiau vėl sėkmingai prisitaikė prie modernių žaislų eros. Ji pirmoji ėmė gaminti elektroninius žaislus ikimokyklinio amžiaus vaikams, − pirmasis toks žaislas buvo didelis kalbantis robotas Alfis, kuris sugebėjo atsakinėti į paprastus klausimus. Modernių edukacinių žaislų gamyba tęsėsi, kai kurie iš jų jau tapo klasika vaikams.


 

Psichologės, Mykolo Romerio universiteto Psichologijos katedros lektorės Natalijos Norvilės komentaras

Visų pirma svarbu paminėti, kad lavinamieji žaidimai yra naudingi vaikams visais jų raidos etapais. Ikimokykliniame amžiuje žaidimai yra pagrindinė vaiko veiklos rūšis, žaisdami vaikai mokosi pažinti pasaulį ir modeliuoti įvairias gyvenimiškas situacijas. Todėl tėveliai, norintys lavinti vaikų atmintį, logiką, dėmesį, smulkiąją motoriką ar kitas mažylio savybes, turėtų atkreipti dėmesį, kad žaidimų metu yra lengviausia bendrauti ir mokyti vaiką. Yra manoma, kad vaiko suinteresuotumas yra kone pusė mokymosi sėkmės.


Žaidimai, parinkti atsižvelgiant į vaiko amžių ir asmeninius ypatumus, leis atsiskleisti naujoms mažylio galimybėms, padės tėveliams pastebėti jų atžalų potencialą. Žaidžiant lavinamuosius žaidimus yra stimuliuojamos dėmesio, atminties, mąstymo funkcijos, taigi šie žaidimai leidžia sukurti optimalias sąlygas mažylio intelektinių gebėjimų raidai ir asmenybės vystymuisi. Lavinamieji žaislai yra ypač naudingi ankstyvojoje vaikystėje, kai vaikas tik ruošiasi aktyviai veikti jį supančioje aplinkoje. Vaikui paaugus lavinamieji žaislai taip pat yra svarbūs – jie skatina kūrybinę veiklą, o ryškios spalvos, spalvingi paveiksliukai lavina vaizdinį mąstymą.


Žinoma, harmoningam vaiko vystymuisi reikia ne vien lavinamųjų, bet ir paprastų „siužetinių“ žaislų (mašinyčių, kamuolių, minkštų žaislų ir pan.), nes iš esmės bet koks žaislas pasižymi ugdomąja funkcija, lavindamas atitinkamą gebėjimą ar asmenybės savybę.

 

Daugiau negu žaidimas

Nuolat skubantys suaugusieji dažniausiai vaikams parenka žaislus pagal vaikų amžiaus grupes arba pagal jų spalvas, dizainą. Kitaip tariant, parenkami tie žaislai, kurie džiugintų mažylio akį, grotų ar pan. Tačiau profesionalai teigia, kad šis reikalas žymiai sudėtingesnis, − edukaciniai žaislai sukurti kaip viena sistema: jie lavina bent kelis vaiko įgūdžius vienu metu. Pasak Ingos Rimšaitės, „Voira“ grupės pardavimų ir rinkodaros direktorės, kiekviena mama nori, kad jos vaikas pradėtų kelti galvutę, vaikščioti ir kalbėti savo laiku. Būtent tam kuriamos atskiros, specializuotos žaislų linijos, skirtos tam tikrai vaiko raidos uždavinių grupei spręsti.

 

„Apgaulingi“ žaislai

Įdomu, ar Dėdė Karlas, droždamas buratiną, galvojo, kokią funkciją jis atliks? Kažkada žaisdavome medinėmis kaladėlėmis ir tuo džiaugdavomės. Dabar yra skirtingų žaislų grupių. Mados dizaineriams ėmus kurti vardinius žaislus, jie tarsi įgavo kitokį statusą, dėl kurio ir buvo perkami. Galima sakyti, kad vardiniai žaislai tapo labiau pačių tėvų įgeidžių nei vaiko poreikių tenkinimu. Menininkų kuriami žaislai skirti net suaugusiesiems, jie turi derėti su tam tikru gyvenimo būdu ir filosofija (tarsi atskira meno kryptis). Išsiskiria vadinamieji „baisūs“ žaislai, kai gamintojai siekia ekstremalios išvaizdos žaislais sukelti vaiko emocijas, yra netgi žalingi. Fantazijos pasaulis vaiko neturėtų bauginti, priešingai, būtų geras ir gražus. Atskiros tokių žaislų linijos („PlaySkool“, „Lego“, „Littlest Pet Shop“) jau tapo madingos ir kartu naudingos. Diskutuojama, kas svarbiau: žaislų mada, funkcionalumas ar edukacija? Galbūt visi trys faktoriai kartu? Juk edukaciniai žaislai yra ne tik kad spalvingi, įdomūs, bet ir skatinantys mokytis, nes jie yra sukurti ne menininkų, o vaikų raidos specialistų.
 


 
Taip pat skaitykite
Dauguma vaikų žaidimų aikštelių panašios - jose rasime sūpynes, spalvotas karstykles, galbūt nedidelį namelį ar smėlio...

Mamytė Hannah Yarker ir tėtis Kyle Armstrong iš Mančesterio (Anglija) susilaukė nuostabių dukrų. Dailios mergytės tikrai neprimena...

Sportas – ypatingai svarbus sveikos gyvensenos elementas tiek suaugusiųjų, tiek vaikų gyvenime. Vaikystėje formuojasi ir kūnas, ir...

Sophia iš Konektikuto (JAV) yra linksma, miela ir draugiška mergytė, tačiau plati šypsena slepia daugybę sunkių...

Rašyti komentarą

 
vaiva
2010-06-21 19:58:58
http://www.praktiskosnaujoves.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=96&Itemid=40, cia butent toks zaislas, kuris skatina vaiko fantazija, lavina raida. jau isbandem, super!
wezyte
2009-12-19 21:41:30
Manau, kad žaislai turi būti gražūs, saugūs ( ypač mažiausiems ) ir atlikti ugdymo funkciją. Mada nėra labai svarbu, nes ne visi madingi žaislai skatina vaiko kūrybiškumą, norą sužinoti kažką daugiau apie jį supantį pasaulį
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (161)
Elinga