Vaikai > Vaiko psichologija > Broliai ir seserys
 

Broliai ir seserys


2009 11 09 | Autorius: Diana Šimanskytė
 

Broliai ir seserys

Viena didžiausių visos žmonijos problemų yra paviršutiniškas kitų žmonių vertinimas. Psichologai dažnai kartoja, kad norint objektyviai įvertinti kitą žmogų, reikia atsižvelgti į aplinkybes, kuriomis tas žmogus augo.

Svarbus šių aplinkybių aspektas yra vaiko padėtis tarp brolių ir seserų. Šiuo požiūriu galime išskirti keletą grupių, apie kurias verta pašnekėti plačiau.

Jaunėlis

Šis tipas yra ypatingas. Jauniausias reiškia mažiausias, taigi ir silpniausias greta savarankiškesnių, paūgėjusių brolių ir seserų. Dažniausiai jaunėliai patiria daugiau šilumos nei kiti.

Tokios aplinkybės skatina tam tikrus būdo bruožus, savotiškai veikiančius jaunėlio požiūrį į gyvenimą, formuojančius ypatingą asmenybę. Nei vienam žmogui nepatinka jaustis silpniausiu, o jauniausias būtent tokiu ir laikomas. Natūralu, kad jaunėlio galios ir pranašumo siekis - didžiausias.

Greitakojis, agresyvus, konkurencingas, energingas - tikras “lenktynininkas”. Šios profesijos manieras išduoda mažmožiai, į kuriuos dažniausiai žmones neatsižvelgia, pvz. jaunėliai negali pakęsti, jei kas nors eilėje atsistoja prieš juos.

Dažnas atvejis, kad jaunėliai tarp brolių ir seserų gyvenime pasiekia daugiausiai. Kartais jie netgi tampa šeimos gelbėtojais.

Tačiau yra ir antras jaunėlio “paveikslas” - ne toks energingas, o atvirkščiai - pasyvus, baikštus, drovus. Įsivaizduokime, kad tas “lenktynininkas” susiduria su neįveikiama kliūtimi. Ką jis daro? Pasuka aplinkkeliu. Netekęs drąsos toks jaunėlis tampa bailiu, kiekvienas darbas nekenčiamu - tikras “niurzga”.

Ilgainiui tokie vaikai ima vengti konkurencijos visai. Savo nesėkmes tokie jaunėliai visuomet pateisins nedideliu amžiumi. Tokie vaikai slegiami nevisavertiškumo jausmo, jie sunkiai geba bendrauti su kitais žmonėmis, nes linkę konkuruoti... ir pralaimėti.

Pirmagimis

Pirmajam šeimoje gimusiam vaikui taipogi būdingi tam tikri bruožai. Reikia pripažinti, kad jo aplinkybės geresnės nei jaunėlio.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
almitele
2010-01-06 14:04:52
Perskaičiusi straipsnį apie dovanas vaikams,visiškai pritariu tam,kad negalima vaiko perkrauti dovanomis.Tai jį gadina.Aišku,kad mylėdami savo vaikus mes norime kad jie jaustųsi laimingi.Bet ar ilgai jie tuo džiaugiasi?Tik kol atsibosta.Mano pačios penkiametis sūnus elgiasi būtent taip.Iš pradžių tai būna mylimiausias daiktas, o vėliau pamatai, kad jau mėtosi pamirštas.Ir aš prieš bet kokią progą kalbuosi su dovanotojais,kad geriau nupirkim pavyzdžiui, sudėję gerą dviratį, nei visi po smulkmeną,kuri rytoj bus numesta ir pamiršta.
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (334)
kajatona