“Gyvenimas yra sunkus” - M. Scott Peck
Straipsnį pradedu, mano manymu, taikliausiais žodžiais kokie tik gali egzistuoti pasaulyje. Šiuos žodžius ištarė garsus psichologas Morganas Scottas Peckas, kurio knyga “Nepramintuoju taku” neseniai buvo išversta į lietuvių kalbą.
Knyga taip patiko, kad nusprendžiau remdamasi juo parašyti straipsnį apie problemų įveikimą. Mat problemos yra kiekvieno mūsų neišvengiama gyvenimo dalis. Todėl ir teigiama, kad gyvenimas yra sunkus. Galime išspręsti daugybę problemų, bet visų - niekada.
Susidūrimas su problemomis yra skausmingas, tačiau, kita vertus, tik patirdami jas galime tobulėti dvasiškai. Išmintingu žmogumi netapsi nesusidūręs su rimtomis problemomis ir neįveikęs jų - knygose “išminties” taipogi neiškmoksi.
Kai suvokėme, jog susidūrimas su problemomis yra neišvengiamas, verta sužinoti keturis metodus, kurie padėtų konstruktyviai išgyventi problemų skausmą: pasitenkinimo nutolinimas, atsakomybės prisiėmimas, ištikimybė tiesai, pusiausvyros laikymasis.
Problema yra ne tai, kad šie metodai sudėtingi, ar kad jų mes nežinome (daug kas juos žinojo vaikystėje, tačiau nesąmoningai pamiršo), bet menkas mūsų pasiryžimas jais naudotis. Būtina griežta savidrausmė.
Pasitenkinimo nutolinimas
Nuo pat vaikystės esame mokinami pirmiau atlikti namų darbus, kad vėliau galėtumėm žiūrėti televizorių, žaisti kompiuteriu ar daryti kitus mums malonius darbus. Taip mes išmokstame nutolinti pasitenkinimą. Pirmiau dirbame darbus, o vėliau džiaugiamės jų vaisiais.
Deja, ilgainiui šią savybę prarandame. Dėl jos nebuvimo daugelis mokinių tampa problematiškais. Jų problemos kaupiasi kaip nenutrūkstama grandinė. Kartais ta grandinė priveda prie kalėjimo ar net mirties.