Vaikai > Vaiko psichologija > Vaikų psichologija....
 

Vaikų psichologija. Seminarų ciklas tėvams.


2009 10 23 | Autorius: V. Kokšta, Vijolina
 

Vaikų psichologija. Seminarų ciklas tėvams.

Žmonės nuo senų laikų įžvelgė barnių ir nesantaikos padarinius šeimai. Tai perteikia daugelis patarlių: „Barniuose nudilsi, varguose numirsi“, „Namų barniai ir kregždę iš lizdo išvaro“ ir kt. Santaika, darna šeimą daro laiminga, o barniai, konfliktai ardo, šeimynykščius daro nelaimingus. Ir niekas nebeatlygins, negrąžins sugadintų dienų...


Vaiko santykiai su šeimynykščiais, deja, ne visada būna sklandūs ir darnūs. Vaikas neretai patenka į keblias konfliktines situacijas tada, kai reikia savarankiškai nuspręsti, kaip pasielgti. Tačiau, dėl gyvenimo patirties stokos jis dažnai tik pagilina konfliktą.


Konfliktai paprastai sukelia stiprias emocijas (nuoskaudą, pyktį, panieką, pasipiktinimą, neapykantą, pagiežą), o jos jaudina žmogų, skatina energingai ginti savo interesus. Tada nepaprastai sparčiai didėja asmeninis priešiškumas, nes nesutariantys šeimos nariai jau nesistengia suvokti konflikto priežasčių, o bet kokia kaina nori įveikti vienas kitą. Tokie konfliktai, nors ir paprastai išsprendžiami, yra nuostolingi abiem šalims. Net įrodydamas savo teisybę, „nugalėtojas“ pralaimi, nes savo „pergale“ atstūmė, atitolino pralaimėjusįjį. Be to, šeimos narių vaidai gali peraugti į nuolatinį „namų karą“, kai gyvenimas po vienu stogu virsta tikru „pragaru“.


Tėvai dažnai mano, kad mažas vaikas daug ko nesupranta. Tačiau penkerių šešerių metų vaikas jau labai gerai jaučia pajuoką, pašaipą, panieką ir į juos reaguoja neigiamai: spyriojasi, aikštijasi, nevykdo suaugusiųjų reikalavimų ir pan. Ypač žalingi labai stiprūs motinos jausmai, besaikė meilė. Kai kurios motinos nepajėgia objektyviai įvertinti vaiko noro būti savarankiškam ir visur kišasi: diktuoja kiekvieną žingsnį, stengiasi tvarkyti vaiko gyvenimą, net paūgėjusį pasitinka iš mokyklos ir pan. Tai žeidžia vaiko savimeilę, sukelia jo priešinimąsi bei vaidus. Tokie vaikai sako: “Blogiausia, kad tėvai nepastebi, jog mes norime būti tokie, kaip ir kiti”.


Paauglystėje konfliktų dar pagausėja. Bręstantys paaugliai dažnai varžosi, gėdijasi, drovisi, arba priešingai - būna įžūlūs akiplėšos. Tai neišvengiamai sukelia prieštaravimų su aplinka – artimaisiais ir vidinių prieštaravimų – su padidėjusia savimeile. Taigi, reikia išmokti įvertinti savo vaiko fizinio, psichinio ir socialinio brendimo neatitikimus. Vaikai, ypač paaugliai, neretai trokšta atkeršyti už patirtas nuoskaudas, asmenybės slopinimą ir tai pirmiausia išreiškia savo neklusnumu.


Tėvų auklėjimo metodai dažnai būna konservatyvesni nei vaikų atsakomoji reakcija. Įvairių konfliktų kyla dėl per didelio griežtumo, bausmių gausumo, nesidomėjimo vaiko poreikiais, nenuoseklių reikalavimų bei pažiūrų ir kt. Mamos ir dukros, pvz., gan dažna konflikto priežastis – motinos reakcija į dukros elgesį. Nuoširdžiai bendrauti su dukromis mamoms dažniausiai trukdo tai, kad jos neįstengia suvokti tam tikro mergaičių elgesio motyvų. Mama būna šventai įsitikinusi, kad tiesa yra viena ir būtent ji (mama) yra vienintelė tos tiesos skleidėja. Tokiu būdu, noras daryti įtaką dukrai pereina į smulkmenišką globą, tramdymą ir moralizavimą. Motinos paprastai daro klaidą, mergaitės auklėjimą paversdama įkyriais, kartais net neįsisąmonintais, pamokymais.


Reikia pasakyti, jog patys savaime konfliktai nėra blogai. Teisingai išspręsti konfliktai sukelia permainų, atnaujina žmonių santykius, yra tam tikra paskata asmenybei tobulėti. Konfliktuojant suartėja nuomonės, patikslinama tiesa, o įveikę tam tikrą nesutarimą, šeimynykščiai dar labiau susitelkia. Taigi šeimos konfliktas yra tarsi būtinas gyvenimo elementas, padedantis rasti bendrą kalbą. Konfliktų metu sukaupta patirtis padidina šeimos narių gyvenimiškąją išmintį.
 

Apibendrindami daugelio metų pedagoginio darbo patirtį ir atsiliepdami į tėvų pageidavimus kultūros centre „Vijolina“ pradėjome seminarų ciklą tėvams – „Bendravimo sunkumai ir konfliktinių situacijų sprendimai“. Seminaro programa parengta remiantis raidos ir bendravimo psichologija.


Kaip tai vyksta?
 

Po įvadinio grupinio konsultavimo seminaro dalyviams sudaromos sąlygos iškelti labiausiai rūpimas temas. Po ko auditorija suskaidoma į grupeles, kur kiekvienas seminaro dalyvis gali panaudoti visą išmonę iškeltoms užduotims spręsti, kaip ir pasidalinti asmenine patirtimi bei išgyvenimais, kurie vėliau apibendrinami visoje auditorijoje.


Toks seminaro formatas leidžia nepaprastai greitai ir efektyviai rasti atsakymus bei spręsti aktualiausias daugumai ir kiekvieno asmeniškai problemas. Seminarui skirtos 2-3 val. paprastai prabėga akimirksniu, o seminarą vedanti psichologė Laima dar ilgai lieka susidomėjusių tėvų apsuptyje.


Pagrindinis seminaro tikslas – savęs ir savo vaiko pažinimas.

 

Kultūros centro „Vijolina“ Estetinio lavinimo mokyklą lankančių vaikų tėveliams - seminarai nemokami.

Detalesnė informacija: info@vijolina.lt; tel. : (37) 20 14 47; 20 22 37;
+370 659 97670; +370 659 97663.

 

 

www.vijolina.lt

 


Gairės:  Vijolina Estetinio
 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
Tikras maistas
2009-10-24 05:21:40
Sveiki (ekologiski) is ukininku maisto produktai su nemokamu pristatymu Vilniuje, Kaune, Panevezyje, susidomejus : tikrasmaistas@tikrasmaistas.lt
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (334)
Deimante