Vaikai > Vaiko psichologija > 10 akcentų vaikams apie...
 

10 akcentų vaikams apie krizę


2009 10 05 | Autorius: parengė Laura Barzdaitienė, Jupiterimages nuotr.
 

10 akcentų vaikams apie krizę

Kalbos apie krizę neaplenkia nė vienos šeimos. Be abejo, pasiekia jos ir vaikų ausis. Ir ne tik kalbos, bet ir skaudūs faktai. Jei jūsų šeimos pajamos taip pat juntamai sumažėjo, vengti „nepatogaus“ pokalbio su vaiku būtų klaida.

 

O kaip gi kalbėti apie krizę su pačiais jauniausiais šeimos nariais: darželinukais, pradinukais?

 

1. Visų pirma tiesiog kuo dažniau nuoširdžiai pasikalbėkite su savo vaiku. Paklauskite, kaip jis jaučiasi, kas jam šiandien labiausiai rūpi. Gali būti, kad maloniai nustebsite – galbūt jis dar nė nespėjo pastebėti, jog šeima susidūrė su sunkumais, ir didžiausia problema – ne tai, kad ir vėl nenuvykote į vandens atrakcionų parką, o tai, kad kito kiemo berniukai nuolat okupuoja jų kiemo sūpynes. Jei skirsite dėmesio kasdienėms jo problemoms ir rūpesčiams, tikėtina, kad neįgyvendintos materialios svajonės pasitrauks į antrą planą.

 

2. Mokyklinio amžiaus sulaukusiam vaikui galima jam suprantama kalba paaiškinti apie Europą krestelėjusią finansinę krizę, tačiau jos sąsajos su jūsų šeimos situacija jam vis tiek atrodys pakankamai tolimos. Todėl visuotinė krizė jūsų pokalbiui turėtų būti tik fonas, o ne pagrindinė tema.

 

3. Priešmokyklinukiui ir pradinukui bus patogiausia suprasti labiau apčiuopiamas pablogėjusių šeimos finansų priežastis, tad iliustruokite realiais, kasdieniais pavyzdžiais: jūsų pagamintų prekių perka mažiau, ateina mažiau klientų, darbuotojams sumažino algas, išėjote nemokamų atostogų.

 

4. Svarbiausia – pabrėžkite savo optimizmą ir nusiteikimą, kad ateity bus geriau. Net jei prieš pokalbį reikės kaip reikiant pasikapstyti savo vidiniuose resursuose ir po krislelį surinkti pasitikėjimo savimi likučius.

 

5. Atsikratykite kaltės jausmo. Dėl susiklosčiusios situacijos jūsų šeima nekalta, o sumažėję šeimos pajamos nėra gėda, tai – tik laikini sunkumai. Stenkitės pabrėžti vaikui jų laikinumą ir tai, kad su sunkumais reikia kovoti: pasidalinkite svarstymais, ką jūs ketinate daryti, kaip norėtumėte taupyti, o galbūt turite planų, kaip galėtumėte uždirbti daugiau.

 

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 2 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Kuklumas žmogų, žinoma, puošia, tačiau perdėtas drovumas, nepasitikėjimas savimi ir net užsisklendimas dažnai trukdo. Droviems...

Maždaug penkerių metukų dar nesulaukusius mažylius auginantys tėveliai puikiai žino, kas yra vaiko susierzinimas ir isterijos priepuoliai......

Suprantama, kad anksčiau ar vėliau vaiko gyvenime prasideda etapas, kai atžala pradeda maištauti, reikalauti laisvės, teisių ir pan.,...

Jausmus pažinti dažnai būna sunku ir suaugusiems, ką jau kalbėti apie vaikus. Juk pirmuosius jausmus jie patiria nė nežinodami, kaip juos...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (280)
Ramūnas