Sveikata > Ligų prevencija > 7 medicininiai mitai
 

7 medicininiai mitai


2009 08 05 | Autorius: Eli.lt
 

7 medicininiai mitai

Ar girdėjote, kad per dieną būtina išgerti 8 stiklines vandens arba, kad skaitymas prie blogo apšvietimo silpnina regėjimą? Panašių gandų medicinos srityje sklando nemažai, todėl amerikiečių mokslininkams parūpo išsiaiškinti, ar galima šiuos ir kitus plačiai paplitusius medicininius įsitikinimus pagrįsti tam tikrais įrodymais.

Visų nuostabai, paaiškėjo, jog nemažai teiginių, kuriais tiki netgi patys medicinos darbuotojai, viso labo tėra mitai. Štai keletas pačių populiariausių.

 

1. Per dieną būtina išgerti 8 stiklines vandens.

Kad ir kaip stengėsi, mokslininkai svarių įrodymų šiam teiginiui patvirtinti nesurado. Greičiausiai šis mitas atsirado tuomet, kai 1945 m. Nacionalinė tyrimų tarnyba paskelbė, jog per dieną žmogui rekomenduojama suvartoti ne mažiau kaip 2,5 litro skysčių, tačiau tolimesnius paaiškinimus, jog į šį kiekį įeina ir skysčiai, esantys maiste, bei kiti gėrimai (ne tik vanduo), daug kas pamiršo.

 

2. Skutimasis skatina greitesnį arba aštresnių plaukelių ataugimą.

Dar 1928 m. tyrimai parodė, kad nėra jokio ryšio tarp skutimosi ir plaukelių šiurkštumo arba greitesnio jų ataugimo. Tiesiog ataugę nuskusti plaukeliai neturi plonesnio ir smailėjančio plauko galiuko, kuris yra niekuomet neskustose kūno vietose. O patamsėjusi ataugusių plaukelių spalva atsiranda dėl to, kad jie dar nepabuvoję saulėje.

 

3. Kalakutiena sukelia mieguistumą.

Kalakutienoje esanti amino rūgštis – triptofanas, yra tiesiogiai susijusi su miego ir nuotaikos kontrolės procesais. Iš tiesų kalakutienoje nėra didesnio triptofano kiekio nei paukštienoje ar jautienoje, o viename grame kiaulienos arba sūrio šios amino rūgšties koncentracija kur kas didesnė nei kalakutienoje. Dėl mieguistumo per šventes greičiausiai kaltas ne kalakutas, o besaikis valgymas ir gėrimas – tuomet organizmui reikia skirti daugiau energijos virškinimo ir kraujotakos sistemos procesams, todėl ir sulėtėja smegenų aprūpinimas deguonimi.

 

4. Skaitymas prie blogo pašvietimo kenkia regėjimui.

Dauguma akių specialistų tvirtina, jog šviesos trūkumas skaitymo metu neturi ilgalaikių neigiamų pasekmių regėjimui, išskyrus trumpam padažnėjusį akių mirksėjimą, sudėtingesnį dėmesio koncentravimą, sausų akių pojūtį ir, be abejo, diskomfortą.

 

5. Plaukai ir nagai auga net po mirties.

Šis mitas atkeliavo iš siaubo filmų ir romanų. Mokslininkai šiuo klausimu turi kiek kitokią nuomonę: po mirties dėl dehidratacijos minkštasis audinys ima sausėti ir trauktis, todėl gali pasirodyti, kad plaukai ir nagai vis dar tebeauga.

 

6. Žmogus aktyviai naudoja tik apie 10 proc. smegenų.

Šio mito užuomazga – 1907 m., kai dalis žmonių labai norėjo patikėti, kad žmogaus galimybių ribos yra kur kas platesnės nei atrodo, todėl jis panaudoja tik labai mažą dalį savo protinių galimybių. Šiandien moksliniais tyrimais įrodyta, jog galvoje nėra "tyliosios" arba neveiklios smegenų dalies.

 

7. Mobilieji telefonai ligoninėse sukelia elektromagnetinius trikdžius.

Prieš gerą dešimtmetį kai kuriose ligonininėse buvo uždrausta naudotis mobiliojo ryšio paslaugomis, tačiau prielaida, jog mobiliųjų telefonų signalai trikdo infuzinių siurblių ir kitų medicininių prietaisų darbą, vis dėlto nepasitvirtino. Atlikti tyrimai parodė, jog mobilieji telefonai medicinos įrenginiams turi minimalų poveikį – vos 1,2 proc.

 


 
Taip pat skaitykite
Gripas – tai kvėpavimo takų infekcija, kurią sukelia gripo virusas. Jo sezonas tęsiasi nuo lapkričio iki kovo. Vaikai serga gripu 2-3...

Žmonės ilgą laiką stengėsi atrasti būdą, kaip efektyviai, pigiai ir greitai apsisaugoti patiems ir apsaugoti savo vaikus nuo baisiausių...

Tai patys elementariausi sveikos gyvensenos būdai, kurie saugos jūsų dantukus. Tai leis išsaugoti ne tik sveikus dantis, bet ir visą...

Visi žinome, kad šių laikų maisto produktai, perėję apdorojimo, perdirbimo, genetinių mutacijų ir cheminių trąšų atakų...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (210)
Luknė