Vaikai > Ugdymas > Netradiciniai darželiai...
 

Netradiciniai darželiai vilioja išskirtinumu


2009 08 05 | Autorius: Daiva Molytė-Lukauskienė
 

Netradiciniai darželiai vilioja išskirtinumu

Valdorfo ir Marijos Montessori pedagogika Lietuvoje vis dar nepraranda populiarumo.

Tėvai, nusprendę nuo mažų dienų puoselėti ir ugdyti savo atžalėlių gabumus, neretai renkasi netradicinę ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Jie tikisi, kad taip greičiau atsiskleis jų vaiko asmenybė ir kūrybingumas. Daugiau kaip prieš dešimtmetį Lietuvoje išpopuliarėjusios M.Montessori ir Valdorfo pedagoginės ugdymo sistemos gerbėjų turi ir šiandien. Lopšelių-darželių didmiesčiuose trūksta, bet prie darželių, dirbančių pagal šias programas, rikiuojasi kone ilgiausios eilės.

 

M.Montessori pedagogika

Ši vaikų ugdymo sistema buvo sukurta Italijoje ir gyvuoja jau šimtą metų. Pedagogikos esmė – jau nuo trejų metų vaikai pažindinami su tikruoju pasauliu. Vietoj pasakų vaikams skaitomos gamtos, pasaulio pažinimo knygos, mokoma lietuvių kalbos, matematikos, net fizikos ir chemijos. Visi šie sudėtingi dalykai aiškinami žaismingai ir paprastai.

Darželių grupėse nėra mums įprastų žaislų: ilgakasių lėlių, mašinų, kranų ar šautuvų. Tikraisiais mažylių žaislais tampa kasdieniški daiktai, naudojami mūsų buityje. Su jais vaikai mokomi elgtis kaip pridera, pavyzdžiui, lygintuvas turi lyginti, bet nevirsti mašina, lėkštę reikia išplauti, bet ji negali tapti automobilio vairu. Anot šios sistemos šalininkų, vaiką reikia lavinti ne žaidimais, o praktiškais gyvenimo patarimais.

Patalpa, kurioje susirenka vaikai, sudaryta iš penkių dalių, skirtų menui, pasauliui pažinti, kalbai, matematikai, gyvenimo įgūdžių lavinimo pratimams. Ugdymas individualizuojamas vaikui renkantis skirtingo lygio priemones, vis sudėtingesnius jomis atliekamus veiksmus. Savarankiškai įgyta patirtis įvardijama tiksliomis sąvokomis.

Daug dėmesio skiriama judesiui. Pavyzdžiui, pirštu vedžiodamas specialia medžiaga padengtas rašytines raides vaikas mokosi jas pažinti, sudėti žodį.

Grupėse vaikų amžius būna skirtingas. Kiekvienas turi individualią erdvę – savo kilimėlį. Kai vaikas ant jo dirba, kitas neturi teisės ant to kilimėlio užlipti. Skatinama pagarba šalia esančiajam, tylos pratimais mokoma gyventi netrukdant kitiems.

>> 2 psl.
Puslapis 1 iš 4 >> Kitas

 
Taip pat skaitykite
Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai...

Mūsų pasaulis yra kupinas įdomubių, kurios žavi tiek mus, tiek ir mūsų mažylius. Parinkome šiek tiek įdomių, nesudėtingų faktų,...

Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdyta mokytojų apklausa atskleidė, kad 82 procentai jų socialinį tinklą „Facebook“ per savaitę...

Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai,...

Rašyti komentarą

 
 
 
 

 
Šiandien gimtadienius švenčia (277)